Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Jak Bushův dědeček pomáhal Hitlerovi k moci

29.5.2008 - Britské listy/The Guardian
Vnuk samozřejmě nenese vinu za činy svého dědečka. V Americe však kolují pověsti o vazbách Bushovy rodiny na německé nacisty už dlouhá desetiletí. Před časem přinesl britský deník Guardian (rozsáhlý materiál) o tom, že Bushův dědeček Prescott Bush obchodoval s nacistickým Německem až do doby, kdy v roce 1942 americký stát zkonfiskoval aktiva jeho firmy podle ustanovení zákona, zakazujícího obchodování s nepřítelem. Článek se v poslední době stal jedním z nejčtenějších materiálů tohoto listu.

Z dokumentů, které objevil deník Guardian v americkém národním archivu, vyplývá, že Prescott Bush i nadále obchodoval s nacistickým režimem v Německu ještě v době, kdy už Spojené státy vedly proti Německu válku, a v době, kdy byly známy informace o nacistických plánech a nacistické politice. Prescott Bush úzce spolupracoval s firmami, které financovaly Hitlerův vzestup k moci. Také se argumentuje, že peníze, které Prescott Bush vydělal, vytvořily bohatství Bushovy rodiny a založily jeho politickou dynastii.

Bushovy obchodní transakce s nacistickým Německem dosud nebyly příliš podrobně zkoumány. V poslední době však zažalovaly dvě osoby, které přežily holocaust, Bushovu rodinu o mnohamilionové odškodné. O věci také vyšly tři knihy.

I když nikdo netvrdí, že Prescott Bush sympatizoval s nacismem, z dokumentů vyplývá, že firma, pro kterou pracoval, Brown Brothers Harriman, fungovala jako americká základna pro německého průmyslníka Fritze Thyssena, který financoval Hitlera v třicátých letech, než se s ním koncem třicátých let v hněvu rozešel. Bush byl ředitelem newyorské Union Banking Corporation, která zastupovala Thyssenovy zájmy v USA a pokračoval v práci pro tuto banku i poté, co Amerika vstoupila do války proti Německu.

Prescott Bush byl také ve správní radě nejméně jedné firmy, která tvořina multinacionální síť společností "bílých koní", které umožňovaly Thyssenovy přesunovat svůj kapitál po celém světě. Thyssen vlastnil největší ocelářskou a uhelnou společnost v Německu (byl to takový Baron Krog, pokud si vzpomínáte na Čapkovu Bílou nemoc) a zbohatl z Hitlerova zbrojení v období mezi dvěma světovými válkami. Prescott Bush měl i pozoruhodné vazby na Konsolidovanou slezskou ocelářskou společnost, která za druhé světové války používala nacistické otrokářské práce otroků z Osvětimi.

(…) (…)


Zdroj: Britské listy


Původní článek z britského deníku The Guardian »


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press