Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Obrana elektrárny Temelín

Bizarnost a tragikomičnost české "vlády šedé nuly“ Bohuslava Sobotky, v níž za bezpečnost a obranyschopnost ČR odpovídají zelinář a herec, dosáhla dalšího fantaskního vrcholu. Armáda a policie nacvičovaly „obranu elektrárny Temelín“. Před pozemním a vzdušným teroristickým útokem. Už sám název „Safeguard Temelín 2017“ o něčem svědčí. Co cvičení chybělo na reálnosti a účelnosti, o to větší punc světovosti mu zřejmě měl dodat anglicko-český jazykový zpotvořenec v názvu. Podle názoru ministerstva obrany to zřejmě na oblbnutí „debilních Čecháčků“ a „ovarů", jak nás s oblibou nazývá jistý majitel sítě obskurních bulvárních plátků, bude bohatě stačit.

Rozuměl bych tomu, kdyby se cvičení týkalo ostrahy objektu a dejme tomu jejího posílení o vojenské a policejní záložáky v případě krize. To má logiku. Stejně tak by mělo logiku cvičení obsluhy elektrárny v pražské CyberGym v technice odhalení a eliminace kybernetického útoku. OK, nic proti tomu. Ale proti útoku nákladním autem, nota bene podle vojáků inspirovaným prosincovým útokem v Berlíně? Nebo letadlem?

Vojáci si dokonce „přivezli zařízení pro odpalování raket i radar pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů“. To je od nich hezké. Ale kouzlo teroristických útoků spočívá v jejich nečekanosti. Navíc jen debil by útočil malým letadlem nebo dronem na reaktor jaderné elektrárny, jehož kontejnment snese přímý zásah letounem Boeing 737!

Jen těžko se také budou hledat teroristé, kteří by uměli i v případě ovládnutí areálu elektrárny způsobit jadernou havárii. Už jen vyřazení robustního a vysoce odolného systému ochrany reaktoru před vším možným by trvalo pro neodborníky celé hodiny! A to i přes fakt, že do Evropy v současné době proudí stovky tisíc jaderných inženýrů a specialistů na obsluhu jaderných elektráren. Jak jsem se dočetl.

Pokud by někdo na území ČR hodlal provést „klasický“ teroristický útok, který by opravdu „bolel“, nebude v žádném případě útočit na dobře chráněnou jadernou elektrárnu. Vybere si některý z „měkkých“ cílů, kterých se nejen v Praze, ale na celém území na něco takového absolutně nepřipravené republiky nachází nepřeberné množství.

Z uvedených důvodů je mi záhadou, proč se protiteroristické cvičení konalo právě u Temelína. Proto, že právě zde mohly cvičící jednotky svou činností nejsnadněji způsobit poškození některého z klíčových systémů elektrárny, které by znamenalo následné zastavení reaktoru a způsobilo obrovské škody? To je fakt u Boha.

Takže abych to shrnul. Jsem si naprosto jist, že cvičení nereagovalo ani na informace tajných služeb, ani na (nějakou) analýzu potenciálních cílů teroristických útoků na území ČR. Strategičtí géniové na MO a MV se podle všeho raději zviditelňují šaškováním kolem jaderné elektrárny, jejíž ostraha je na podobné zásahy vycvičena podstatně lépe než celá armáda s policií dohromady, místo toho, aby plánovali výcvik reakcí na teroristické útoky nebo jejich hrozby v místech, kde k nim může skutečně dojít, na letištích, v metru, na nádražích nebo v kostelech, což je obzvláště aktuální před velikonočními svátky, kdy budou svatostánky plné věřících.

Pevně věřím, že se tento text dostane na stůl někomu, kdo ho dokáže objektivně zhodnotit, vyvodit závěry z uvedených argumentů a „odměnit“ toho, kdo podobné zvěrstvo naplánoval a poté i spáchal "personálně" nebo aspoň předepsáním náhrady minimálně části škody, způsobené touto šaškárnou českým daňovým poplatníkům. Pane vrchní veliteli, co Vy na to?


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press