Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Online s Janem Tamášem

Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš se angažuje v občanské společnosti od roku 1997, kdy se podílel na kampani za vypsání referenda o vstupu ČR do NATO. V iniciativě Ne základnám je aktivní od jejího vzniku. V roce 2005 byl zvolen předsedou Humanistické strany, kde prosazuje především větší vliv lidí na rozhodování prostřednictvím místních i celostátních referend. Vystudoval doktorát v oboru technická kybernetika na ČVUT v Praze a živí se poradenstvím v oblasti IT. Za poslední rok navštívil řadu měst Evropské unie i USA a přednášel na mnoha setkáních a konferencích o problematice plánované vojenské základny USA.
Janu Tamášovi jste mohli pokládat dotazy do středy 25.6.2008 do 16 hodin.


položených otázek: 27
Položené dotazy
OTÁZKA | Irena
Dobry den Jane Tamasi rada bych aby se cesky narod vzpamatoval a uvedomil si naprosto katastrofalni dusledky pro EVROPU pokud bude stat radar v ČR.Zijeme v klidu a miru do teto doby byla nase zahranicni politika dobra.Proc a jak se to cele mohlo stat?jak je mozne,ze temer nikdo nezna obsah smlouvy mezi ČR a USA?
ODPOVĚD | 15:58
Dobrý den, zdravím všechny návštěvníky dnešního online chatu. Otázek je tu spousta a čas omezený. Přesto se pokusím odpovědět na co největší počet otázek. A teď k první otázce: Čím to, že vláda už skoro dva roky ignoruje vůli většiny obyvatel, prosazuje radar a odmítá vypsat referendum? Odpověď není jednoduchá. Myslím, že je to především naší pasivitou. A to nejen teď, ale za celých uplynulých 18 let. Dopustili jsme, že politici (bez našeho svolení a myslím, že i proti vůli většiny z nás) rozdělili naši zemi na dvě. Dopustili jsme, že bez našeho souhlasu jsme se stali členy NATO. Dopustili jsme, že jedna korupční aféra stíhá druhou. A celou tu dobu jsme proti všem těmto nedemokratickým postupům udělali jen málo. Mám pocit, že je na čase, abychom zabrali ten veřejný prostor, který jsme nechávali v uplynulých 18 letech politikům volný a se kterým oni nakládali tak, jak uznali za vhodné. Často zcela proti našim zájmům. A to je i případ plánované vojenské základny USA.
OTÁZKA | JK
Dobrý den pane Tamáši, mohu se zeptat jak hodnotíte poslední veřejnou diskusi na téma US radaru v Otázkách VM? Zvláště také úhybnou odpověď p.Zaorálka na dotaz ohledně případného vypovězení smlouvy o radaru po získání vládních pozic. Ví pan Zaorálek něco co není veřejnosti známé, je ta připravovaná smlouva nevypověditelná, nebo je pro ČSSD otázka radaru skutečně jen předvolební taktikou?
Velmi si cením úsilí celé občanské iniciativy a přeji všem myslícím lidem konečný úspěch alespoň v této věci.
ODPOVĚD | 16:06
Dobrý den, koncept pořadu Otázky VM je o tom, že spolu mluví zástupci nejsilnějších politických stran v zemi. Už v tom podle mě spočívá velký deficit tohoto pořadu. Zástupci občanů v něm totiž už kvůli koncepci samotné nemají prostor (anebo když ho mají, tak jen formou dotazů). Bohužel ČT žádný jiný diskuzní pořad v podobně sledovaném časovém pásmu nemá. To je podle mě velký demokratický deficit veřejnoprávní televize, která tak podle mého názoru neplní svou funkci. Myslím, že tak jako před volbami jsou desítky hodin vysílacího času věnovány předvolebním debatám a spotům volebních stran, tak i v záležitosti chystaného umístění cizí vojenské základny na našem území by měl být tomuto tématu věnován podobný prostor. Vždyť pro naši budoucnost bude mít toto rozhodnutí důsledky možná ještě závažnější, než samotné volby! Co se týká pozice ČSSD a vypovězení smlouvy, tak nezbývá než zůstat "ve střehu" a nezapomínat ani na takové události, ke kterým došlo před 10 lety. Tehdy ČSSD v předvolební kampani slibovala referendum o vstupu ČR do NATO, pak volby vyhrála, ale žádné referendum se nekonalo. K tomu se přidávají "přeběhlíci", takže musíme vytrvat v tlaku na všechny poslance (nejen ty z ČSSD). Vždyť podle průzkumů je i čtvrtina voličů ODS proti radaru, tak by minimálně čtvrtina jejich poslanců měla hlasovat proti radaru! Je ovšem i na těchto voličích, aby se domáhali svých práv a trvali na tom, aby je jejich poslanci skutečně zastupovali.
OTÁZKA | Jiří P.
Je v současném Evropském Parlamentu politik s kterým je vstřícná řeč vedoucí k činům? Reagují vůbec na iniciativu? Možná že USA rozpoutají novou válku. Ve světě to vyvolá další odpor k USA. Vznikne další ekonomická nestabilita, která se projeví do pár let i v ČR. Jenže to se málokomu propojí. Vláda ČR však kromě lží sází na krátkou pamět lidí a nechává zapomenout své zrady a zlodějny. Přispěla by tedy válka k oslabení důvěry USA a ke změně postoje české vlády ve věcech, které řešíme už dnes? Kdyby si voliči dobře pamatovali svinstva za poslední roky, už dávno by parlamentní strany zmizely z politické scény. Je čas poslat vládě červenou tužku!
ODPOVĚD | 16:10
Dobrý den, naštěsti musím řict, že v EP je řada poslanců, kteří tak jako my dobře chápou, že radar systému Hvězdných válek je velmi nebezpečnou záležitostí, která bezpečnosti a míru v Evropě rozhodně nepomůže, spíš naopak! I díky tomu se podařilo uspořádat konferenci europoslanců začátkem příštího měsíce ve Strasbourgu, kde bude pravděpodobně řadou europoslanců podepsána deklarace odsuzující tento plán. Zajímavé na tom je, že mezi odpůrci radaru v Evropě jsou i Strany zelených. Česká SZ však jakoby se z Evropských měřítek vymykala a zradila nejen svůj program, ale i své voliče (kteří si z většiny radar USA u nás nepřejí). Diskuze na půdě EP začíná a pevně věřím, že zásadním způsobem ovlivní vývoj situace s plánovaným radarem a antiraketami USA ve střední Evropě.
OTÁZKA | Michal
Děláš to dobře chlape. Jsi nejlepší borec v Evropě.
ODPOVĚD | 16:11
:-) Díky. Ale nepřeháněj tolik ;-)
OTÁZKA | Dom
Myslíte si že pro Českou Republiku byl vstup do NATO v roce 1999,
spíše "prohrou" nebo naopak více "ziskem" ?

Děkuji za odpověď
ODPOVĚD | 16:14
Můj osobní názor (nikoliv názor iniciativy Ne základnám) je ten, že do NATO jsme nikdy vstupovat neměli a že NATO mělo být rozpuštěno stejně tak, jako byla rozpuštěna Varšavská smlouva. A jestliže rozpušěno nebylo a my jsme se měli stát jeho členem, mělo o tom být rozhodnuto v referendu. To, že nám politici tenkrát (stejně jako dnes) odmítli dát možnost rozhodnout svědčí o skutečnosti, že jim slovo "demokracie" zatím moc neříká a že si chtějí moc ponechat jen pro sebe. To bychom neměli dopustit. Demokracie stojí na aktivitě lidí.
OTÁZKA | Jakub
Jaký je váš názor na události z 11září 2001 v New Yorku?
ODPOVĚD | 16:16
Po přečtení velkého množství literatury a shlédnutí řady dokumentů na toto téma jsem nabyl dojmu, že tyto události nebylo možné naplánovat a uskutečnit bez zapojení lidí z nejvyšších míst americké administrativy. To je ovšem můj soukromý názor, nikoliv názor iniciativy Ne základnám. Ať už to bylo jakkoliv, celé události 11.9. jsou provázeny spoustou otázek, na které oficiální místa dodnes nepodala dostačující vysvětlení.
OTÁZKA | Jaroslav Dobrota
dobrý den, ruský generál opět prohrozil, cituji:"Hlavní města, větší města , industriální a komunikační centra zemí , na jejichž území jsou prvky US raketového štítu, se nevyhnutelně stanou primárním cílem [ruského] nukleárního útoku." Předpokládám, že jako člověk hlásící se k ideálu nenásilí budete proti tomuto vyhrožování jadernými zbraněmi brzy ostře protestovat prostřednictvím tiskové konference. Neměla by česká diplomacie předvolat Rusko, aby se ze svých výroků zodpovídalo na půdě OSN? Jinak hrozí, že se vyhrožování jadernými zbraněmi stane normou v mezinárodních vztazích, což by vedlo k vyhrocení mezinárodních vztahů a mohlo by to vést až k jaderné válce.
ODPOVĚD | 16:22
Dobrý den, shodou okolností mám doma knihu od američana Josepha Gersona s názvem Empire and the Bomb (Impérium a bomba), který píše o používání jaderné bomby (i nepřímo, například výhružkami) ze strany USA tuším celkem v devatenácti případech. Faktem samozřejmě zůstává, že jediná země na světě měla ten žaludek použít tuto šílenou zbraň, kterou mimochodem v roce 1996 mezinárodní soud v Haagu prohlásil za nelegální. Každý ví, která země to byla. Situace tedy není tak jednostranná, jak by se z vaší otázky mohlo zdát. Je jasné, že dokud tady jaderné zbraně budou, bude to hrozba, kterou je potřeba brát velmi velmi vážně. Proto jediným řešením je postupné jaderné odzbrojování. Mimochodem, nevim, zda jste zaregistroval zprávu, která se v uplynulých dnech objevila v některých světových médiích. Jde o zprávu Pentagonu, která hovoří o nedostatečném zabezpečení jaderných hlavic USA umístěných na základnách v Evropě. Toto jsou reálné hrozby, kterými bychom se měli zabývat a kterým by měli věnovat energii vysocí političtí představitelé.
OTÁZKA | Miloš B.
Zdravím, paradoxně se teď vyhnu otázce samotného radaru, o které si myslím své. Spíše by mě zajímalo, proč nezkladnam.cz plní též funkci líhně anti-americké propagandy? Jistě, svým způsobem to má s radarem něco společného (USA ho budují, pochopitelně), ale to přeci neznamená, že každou chvíli musíte [iniciativa] publikovat nebo linkovat články USA tolik pošpiňující. V době psaní tohoto dotazu jich na homepage vidím pět a s radarem mají pramálo společného, evidentně jde jen o snahu Spojené státy poškodit. Proč se prostě nesoustředíte čistě na radar a na jeho klady / zápory, aneb záležitost, proti které vlastně bojujete? Jestliže tohle celé zpravodajství berete jako "snahu rozšířit obzory čtenářů", je to samozřejmě v pořádku, ale v tom případě byste měli vydávat i pozitivní články. A ne, že se o USA nic takového napsat nedá... Děkuji a přeji hodně štěstí - každý si má jít za svým cílem a ačkoliv ty naše se v radarovém ohledu neztotožňují, musím smeknout před vaší vytrvalostí a odhodlaností.
ODPOVĚD | 16:26
Dobrý den, teď jsem se díval na homepage a nezdá se mi, že bych tam viděl nějaké články o USA, které nesouvisí s radarem (možná jeden). Máte pravdu, že se snažíme "rozšiřovat obzory" lidí v ČR, protože narozdíl od některých jiných evropských zemí je u nás oficiální zpravodajství velmi tendenční. Například všude na světě se ví, že stávající prezident USA bude hodnocen z historického hlediska jako jeden z nejhorších prezidentů USA, ale u nás jakoby existovala jeho poslední bašta. Proto se snažíme toto tendenční "oficiální" zpravodajství mainstreamových médií vyvažovat alternativními informacemi. Jestli tedy poukazovat na nevyváženost v informování, pak myslím by bylo lepší poukázat na přední české deníky a televizní stanice. Koneckonců náš server je NEzakladnam, takže je jasné, že na něm najdete informace proti základnám. Pokud někdo hledá informace popisující "výhody" pobytu cizích vojáků na našem území, musí si najít jiný zdroj informací.
OTÁZKA | Petr
Mohu se zeptat jakým způsobem radar urychlí likvidování sociálního státu? Uvedeno jako jeden z argumentů na vaší stránce (10x NE radaru).
ODPOVĚD | 16:28
Jak jistě chápete, rozpočty států jsou omezené. Čím více se bude vydávat na zbraně a nejrůznější zbrojní systémy, tím méně zbyde na školství, zdravotnictví, důchody, nebo bytové hospodářství.
OTÁZKA | Honza
Mate kratkou pamet, bez Americanu to nepujde. Z hlediska geopolitiky je nasim nejvetsim nepritelem Rusko a tak to vzdy zustane. Prohlaseni ze CR "nema nepritele" muze udelat nekdo kdo vubec nema poneti o historii Evropy.
ODPOVĚD | 16:32
Co "bez Američanů nepůjde"? Jsme jednou ze 27 zemí Evropské unie, nevidím tedy důvod, proč bychom primárně naši bezpečnost měli opírat o vztah s někým, kdo v této unii vůbec není členem. Primárně pojďme zajistit naši bezpečnost s našimi sousedy a parntery v EU a potom můžeme tuto bezpečnostní strategii rozšířit i dál - o Rusko, USA, Čínu, Indii, Brazílii, atd. Nesdílím váš názor, že naším největším nepřítelem je Rusko. Mám pocit, že jste se ještě nevyrovnal s křivdou, kterou nám tato země před 40 lety udělala. Už brzo to ale bude 20 let, co jsou ruští vojáci pryč a nevidím důvod, proč se obávat jejich návratu. Nic mu nenasvědčuje. Na druhou stranu je tu až příliš signálů, které ukazují, že jiná země se vžila do role hegemona, který bez otálení prosazuje své zájmy kdekoliv na světě, i třeba za cenu milionu mrtvých, jako je tomu v Iráku.
OTÁZKA | Vít Suchomel
dobrý den, v levicových médiích se v poslední době objevují dvě varianty hodnocení protiraketové obrany. a) protiraketová obrana moc nefunguje a v podmínkách rušení, použití matoucích střel a stealth technologie už vůbec ne b) protiraketová obrana vážně narušuje strategickou rovnováhu a obkličuje Rusko (to zaznívá zejména z Ruska a spřátelených medií, například Britských listů). Je zřejmé, že tato tvrzení jsou navzájem neslučitelná a vyvracejí se. Které z nich se podle vás více přibližuje pravdě?
ODPOVĚD | 16:35
Dobrý den, dle mého názoru se tyto dvě analýzy nevylučují, naopak. Obě platí. Jednak tento systém nefunguje a jednak narušuje strategickou rovnováhu. To narušení strategické rovnováhy vyplývá ze samotného rozšiřování vojenské přítomnosti USA v Evropě, nikoliv pouze ze systému Raketové obrany. Jakmile bude jednou v Česku jedna vojenská základna USA, už bude jen krůček k tomu, aby zde v budoucnu byly dvě, tři, pět, deset, padesát. Totéž platí pro Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a další "východoevropské" země, kam USA v uplynulých letech umístily nebo chystají umístit svoje vojenské základny.
OTÁZKA | Mirek
Dobry den. Chtel bych se Vas zeptat, jestli si uvedomujete ze vystavba radaru se ma uskutecnit z toho duvodu, aby se lide, kteri nesouhlasi s teroristy a ruznymi podobnymi, mohli citit bezpecneji..jedna se totiz o OBRANY system, tak bych se Vas chtel zeptat, co Vas vede k tomu, ze proti radarove zakladne protestujete?
ODPOVĚD | 16:43
Dobrý den, pokud by se někdo cítil po umístění vojenské základny USA v Brdech bezpečněji než dnes, myslím , že by to byla velká iluze. Tato vojenská základna by totiž naopak naši bezpečnost snížila a udělala by z nás terč potenciálního teroristického útoku. Takže ti, kdo mají strach z terorismu, by měli bojovat především proti tomu, aby tu stála vojenská základna USA. Co se týká využití základny, američan Noam Chomsky přirovnává umístění této základny v Evropě "vyhlášení války". Základna by zapadala do vojenského stystému, jehož myšlenka se zrodila už 80. letech za R. Reagana a nesla název Hvězdné války. Pak se zhruba v polovině 80. tech od tohoto plánu na pár let upustilo, ale počátkem devadesátých let se za Bushe seniora tento plán oprášil a potichu (po několika změnách jména) se v něm pokračovalo. A dnes už na něj bylo vydáno přes 100 miliard dolarů. Je nutné si uvědomit, jak dnes věci chodí. Klíčovou hnací silou v dnešní společnosti jsou peníze. A pokud tady mluvíme o byznysu za 100 miliard dolarů, můžete si být jist, že v rámci PR kampaně bude dostatečná suma vyhrazena na přesvědčení populace o tom, že jde o "obranný" systém. Kdyby se totiž rovnou řekl jeho pravý smysl, nikdy by na něj nebyly peníze uvolněny. A tak se platí médiím, politikům, jednotlivým novinářům, různým "vědeckým" institucím, které pak masírují veřejnost "pseudovědeckými" zprávami ospravedlňujícími potřebnost zbrojení. Stačí ale mít zdravý rozum a spočítat si, že dvě plus dvě jsou čtyři a že čím více tady bude zbraní, tím dříve dojde ke konfliktu nebo k válce.
OTÁZKA | Karel
Již se otevřeně ve světě mluví, že celé toto zařízení je namířeno proti Rusku. A to proto, že americké monopoly chtějí ruské nerostné bohatství a takhle se dá Rusko vydírat. Proto se ptám, proč nám vláda lže, když 70 procent občanů ví, proč američané vyhrocují situaci až k rozpoutání války? Myslíte, že vláda je tak negramotná, nebo zločinná?
ODPOVĚD | 16:46
Dobrý den, težko říct, co vedlo tuhle vládu k tomu, že zradila své vlastní občany. Je ale na nás, abychom se postarali o to, že tentokrát jim to již neprojde. Musíme na ně vyvinout takový tlak, že se jim o nás bude v noci zdát! :-) ... Proto pište panu Topolánkovi, pište pánům Schwarzenbergovi, Vondrovi, Bursíkovi i paní Parkanové. Ať jsou z našich dopisů, emailů, telefonátů, faxů a osobních návštěv tak otrávení, že se raději rozhodnou od tohohle plánu upustit a nebo rovnou podají demisi.
OTÁZKA | Franta
Nikdo nás neohrožuje. Ani Irán, Korea a už vůbec ne Rusko a Čína. A ani jeden uvedený stát neohrožuje USA. Ukazují to náklady na zbrojení uvedených států. Ani Irák a Afganistán neohrožoval USA a evropu, jak již dnes bezpečně víme. Proč nás zatahuje USA do jejich válečných zločineckých tažení? A proč vláda dává peníze na tyto války, místo aby je dala na zdravotnictví, učitele, důchodce a pod.?
ODPOVĚD | 16:48
Dobrý den, velmi dobré otázky. Ovšem měl byste je položit spíše naší vládě. Adresu najdete na www.vlada.cz. Ze zákona mají povinnost vám do 30 dnů odpovědět. Tak se jich zeptejte a jejich odpověď můžete uveřejnit někde na internetu, třeba tady na blogu nezakladnam.cz.
OTÁZKA | Majklova_proxy
Pane Tamasi, jaky ma podle Vas hladovka prokladana zeleninovymi vyvary a dzusy / iontovymi napoji? Neni to tak trochu svindl?

Jak se tvarite na pripadnou "retezove drzenou" hladovku avizovanou predsedou Paroubkem?

A co rikate na hladovku drzenou J.X. Dolezalem?
ODPOVĚD | 16:52
Dobrý den, my jsme se rozhodli držet hladovku tímto způsobem. Pokud vy ji chcete držet jinak, máte možnost. Co se týká řetězové hlodovky, tak ta už probíhá a nebyl to nápad pana Paroubka, ale mě a Honzy Bednáře. Do tohoto řetězového protestu se už zapojilo skoro 30 známých lidí ze všech společenských oblastí.
Hladovku drženou panem Doležalem nemám potřebu komentovat.
A jen pro upřesnění, hladovku nepořádá iniciativa Ne základnám, ale Humanistické hnutí (které je také jednou z 60 organizacích podporujících Iniciativu).
OTÁZKA | Majklova_proxy
Nezi Vasimi podpurci zminujete Prof. Ing. Jiriho Matouska, DrSc. Jak se s Vasi ideou slucuje jmeno cloveka, ktery spolupracoval na planech jadernych uderu Varsavskeho paktu (Ruska?) smerem na Zapad a instalaci v ramci akci Javor? Vam ty plany viz http://armada.vojenstvi.cz/povalecna/studie/8.htm) zni jako obranna doktrina?
ODPOVĚD | 16:54
Vyjádřit podporu protestům proti radaru může kdokoliv. My nikoho nelustrujeme. Odmítli bychom podporu snad jen v případě, že by člověk nebo organizace otevřeně nabádala k násilí nebo by popírala demokratické principy. Dle mého názoru je důležité především to, jakým směrem se vydáme do budoucnosti než to, co kdo dělal před 20 a více lety.
OTÁZKA | carar
Ahoj. Uvažovali jste o založení politické strany , která by měla jen jeden cíl a to zrušení radaru?
ODPOVĚD | 16:54
Jako předseda Humanistické strany asi nejsem ten pravý, komu položit tuhle otázku :-)
OTÁZKA | Atkinson
Dobr den, chtel bych polozit otazku na kterou necekam odpoved, jen k zamysleni. dekuji. Ptam se jak se stavi nase ceska armada k umisteni TE veci na uzemi naseho statu? Nemyslim nazor publikovany, ale jednotlivych vojaku. Dale se ptam jestli to pro nase vojaky a taky nas neni nahodou opakovani udalosti roku 1938? Jen se ptam. Ptam se dale jestli je nutne aby umirali nase deti kvuli zajmu jine zeme? Jsem rad ze mame v armade i bojovniky. A vy? Dekuji Jakube
ODPOVĚD | 16:57
Dobrý den, situaci v Armádě ČR znám jen okrajově a z toho, co se mi doneslo, tak kdo nesouhlasí s obecným směřováním vlády (mise v Iráku, v Afgánistánu, podpora radaru), je pomalu vystrkován na okraj až z armády radějí pro znechucení sám odejde. I přesto je ale možné, že jsou v armádě lidé, kteří tento plán nevítají a kdo ví, třeba proti němu i něco udělají. Museli by to ale být velcí hrdinové, protože by samozřejmě okamžitě byli propuštěni. Strach je společným jmenovatelem řady lidí, nejen vojáků. Svůj názor proti radaru se bojí vyjádřit někteří umělci, akademici a i běžní občané. O to víc si vážím každého, kdo tenhle strach přemůže a začne říkat nahlas, co si myslí.
OTÁZKA | korzár
Zajímalo by mne jaký je váš názor na NEW WORLD ORDER a ještě by mne zajímalo jestli víte něco bližšího o lidech kteří ho realizují DĚKUJI
ODPOVĚD | 17:00
Dobrý den, něco o těchto záležitostech vím (možná ne málo). Znám Council on Foreign Relations, the Bilderberg group a některé další spolky. Protože ale tenhle web je hlavně o radaru, nebudu zde tyto záležitosti rozebírat víc do hloubky.
OTÁZKA | korzár
mediální obraz utvářený valnou většinou našich médií (TV,PLÁTKY)
řeknou např:na demonstraci proti radaru bylo účastno několik stovek lidí no a vono jich tam bylo třeba 3000 tisíce proč neřekne zhruba 3000 lidí tak třeba na czektek se normálně psalo řikalo 15000 lidí přijelo ne několik stovek :?
ODPOVĚD | 17:03
Média jsou vlastněná společnostmi, které potřebují vydělávat. A to znamená prodávat reklamu. A to zase znamená vytvářet takový obraz o "realitě", který odpovídá požadavkům zadavatelů reklam, tedy obrovských korporací, jejichž jediným zájmem (opět) je vydělávat. Takže nás společně drží v takovém menším poblouznění, hýblavými obrázky, štíhlímy modelkami, supenamakanými svalnatci, prachatými boháči, nablýskanými sporťáky, jachtami, baráky, bazény a bůhví čím ještě. A během toho co my slintáme u těch obrázků tak nám ukradnou naše peníze ze státních rozpočtů, rozprodají naše nemocnice a školy, ukradnou naše důchody a zpronevěří co zbyde :-)
OTÁZKA | Ladys
Zdraví pane Tamáši, mezi občany je dost velká skupina lidí, kteří považují nevybudování, či zrušení americké základny u nás za svoji velkou prioritu. Současně však nechtějí volit komunisty. Po "vyjádření", jak se zachová ČSSD po případných vítězných volbách k otázce US-Radaru, není její budoucí postoj vůbec jasný. Nebylo by dobré "dotlačit" soc.demokracii do závazného stanoviska k budoucnosti Radaru, tak aby se případný volič nedostal do slepé uličky a mohl si vybrat alespoň jednu demokratickou stranu, která bude hájit jeho zájmy?
ODPOVĚD | 17:06
Problém bohužel je, že "dotlačit" stranu k "závaznému" stanovisku kvůli našim nedokonalým zákonům zatím nejde. Bylo by zapotřebí nechat přijmout nový zákon, který by znemožňoval přeběhlictví, zněmožňoval slíbit něco v předvolební kampani a pak dělat něco úplně jiného a který by dal nám, občanům, možnost politiky nejen volit, ale i je odvolávat. Dokud takový zákon (nebo zákony) nebudou, budou si politici i nadále dělat, co chtějí. Dalším věcí, která by pomohla by samozřejmě byl zákon o obecném referendu, abychom na téma radaru mohli vyvolat referendum. Ale zákon o referendu už od roku 2006 blokuje ODS. A to si říká "demokratická"! Je tu ale řada jiných stran, které v parlamentu zatím nejsou a které někdy i přes deset let navrhují právě tyhle věci. Je na voličích, jestli budeme volit pořát tytéž, nebo jestli dáme možnost i jiným.
OTÁZKA | Robert
Dobrý den, zajímalo by mě, z čeho podle váš plynou čim dál tim častější xenofobní a rasistické názory většiny našeho obyvatelstva. děkuju za odpověď
ODPOVĚD | 17:09
Dobrý den, násilí v dnešní společnosti bohužel roste a nejvyšší politické špičky ukazují zbytku společnosti, že násilí JE legitimní způsob řešení problémů (viz. např Afgánistán, Irák, Somálsko, ...). Nelze se potom divit, že lidé následují tyto příklady a podobný, násilný přístup aplikují i na řešení svých každodenních problémů. Pak přesvědčí sami sebe, že za jejich problémy mohou nikoliv špatně nastavené zákony, ale ukrajinec co dělá vedle na stavbě, vietnamec co má krám dole na rohu nebo cikán co už půl roku marně shání práci na pracáku. Je jasné, že tohle je absurdní, protože všichni jsme obětí stejných okolností. Jen je na nás aplikována metoda "rozděl a panuj" tak, abychom se místo spojení a získání sily rozhádali mezi sebou navzájem. Pak jsme samozřejmě pro dnešní mocné neškodní.
OTÁZKA | Marek
Chtel bych se Vas zeptat, zda drzeni hladovky neni tak torosku vydrani..mi to pripada, jako ze jste si zvolil tipickou teroristickou metodu prosazovani sveho nazoru..oni teda rikaji, ze bud bude po mem anebo umrete..ale vy jste si podle me rekli, ze bud bude po mem, nebo umru a budete me mit na svedomi..pouze tim dokazujete, ze vse okolo ne zakladnam, je zalozeno poze na populismu.
ODPOVĚD | 17:14
Dobrý den, to, že jsem se rozhodl na protest proti radaru přestat jíst není rozhodně žádné vydírání. Bylo to moje svobodné rozhodnutí a na to mám (jako každý jiný svobodný člověk) nezpochybnitelné právo. To, že některá média nebo vládní politici interpretují hladovku jako vydírání je jejich problém. Zajímavé ale je, že ta, kdo jako první přišla s tímhle konceptem (paní Parkanová) se nestydí prosazovat něco, proti vůli většiny obyvatel. Není snad tohle násilí? I kdyby hladovka byla násilím (jako že podle mě není), tak bych to násilí páchal jen na svém těle. Ale paní Parkanová tím, že prosazuje něco proti vůli většiny obyvatel téhle země páchá násilí na celé zemi! To je podle mě otázka, kterou bychom se měli zabývat. Co dělá paní Parkanová, pan Topolánek a jejich parta! Riskují, že zavlečou naši zemi do válečného konfliktu a my budeme mlčet? Promiňte, ale já v takové situaci mlčet nehodlám a nebudu!
OTÁZKA | Honza Poláček
Moji nejbližší říkají - má to vůbec cenu bojovat proti radaru? Ti nahoře to už stejně dohodli. Všem odpovídám, že to má cenu. Ale zrada Wolfa leccos mění. Možná Dalík a Šlouf už mají další tzv. konstruktivní poslance socdem v záloze. Myslíte si, že za těchto podmínek se dá vůbec věřit socdem, že tu smlouvu o US radaru po dalších volbách zruší, pokud se dostanou k moci? /A že ty příští volby vyhrajou je jasný, i kdyby se Zeman se Šloufem stavěli na hlavu a Paroubkovi házeli pod nohy sebevětší klacky spolu s ODS/.
ODPOVĚD | 17:20
Jestliže někteří lidé již hází flintu do žita, pak dělají přesně to, co po nich "mocní" chtějí. Aby ponechali svůj osud v jejich rukou, aby "drželi hubu a krok", aby se o nic moc dvakrát nezajímali, aby chodili do práce, platili daně, kupovali všechny ty zbytečné výrobky a pak až jim bude blbě tak aby zašli k psychoterapeutovi, ten jim předepíše nějaká ta antidepresiva a tak nakonec z toho budou mít kšeft ještě i ty farmaceutické firmy. No a když by to přeci jen nezabíralo, tak se rovnou nabízí spáchání sebevraždy, protože přeci chyba je na tobě, ne na společnosti, ve které žiješ. No a tak žijeme ve světě, kde sebevraždy spáchá víc lidí, než kolik jich umře na následky dopravních nehod a kde násilí roste den ode dne. Jak by taky ne. Naštěstí takhle to dlouho jít dál nemůže. A zpátky k vaší otázce: uvažovat, že je jasné, že příští volby vyhraje ČSSD je stejně nebezpečné, jako říct, že boj o radar už je rozhodnut. Kdo vyhraje příští volby záleží NA NÁS! Jestliže my se rozhodneme, že nedáme ani jeden hlas žádné z těch parlamentních stran, které nás otravují už skoro 20 let, žádná z nich po příštích volbách v parlamentu nebude! Je to jen na nás!
OTÁZKA | Josef Vaněček
Není vaše sdružení Ne základnám xenofobní? Když si pročítám vaše stránky, stránky přidružených hnutí, tak je z nich cítit docela slušná xenofobie vůči američanům a všemu americkému.
ODPOVĚD | 17:21
Dobrý den, to, že na stránkách Ne základnám nacházíte řadu článků kritizujících zahraniční politiku USA není v žádném případě důkazem antiamerikanismu. Vždyť stačí vzpomenout, že stávající americká vláda má podporu ani ne třetiny američanů! Takže jestliže ji kritizujeme, jsme stejného názoru, jako většina američanů!
OTÁZKA | Jan Novak
Pane Tamasi, Vy sam jste studoval v USA. Melo by Vam tedy byt znamo, ze paklize se podivame do historie protivalecnych hnuti v USA, lze nalezt pripady, kdy se americka rozvedka snazila tato hnuti ovladnout dosazenim svych lidi na klicove pozice v techto iniciativach. Ti naoko protestovali, ale snazili se protesty vest smerem, ktery byl malo efektivni, snazili se tlumit radikalnost protestu apod. Delo se tak v cele rade pripadu napr. z tech nejznamejsich pri valce ve Vietnamu.

Nyni vidime, ze iniciative nezakladnam darovala Billboardy stejna firma BigBoard, ktera delala reklamni kampan ODS v Praze (a podle nekterych marketingovych expertu vyrazne pod cenou). Vidime, ze do retezove hladovky jsou zvani zvlastne (Vami - tedy panem Tamasem a Bednarem) vybrani hoste. Tak napr. pan Jeronym Janicek, ktery pri sve nezavislosti (kterou se mu nepodarilo predstirat ani v onom rozhovoru, kde se smesne odkazuje na Janu Klusakovou) si vybral ke svym kniznim rozhovorum zrovna jakoby nahodou cestneho predsedu ODS Klause nebo ministra zahranici Schwarzenberga. (ano i dalsi podobne politicky ladene osoby)

Sami kritizujete chovani ceske televize, ale hle, jaka to podivnost se nahle v retezove hladovce objevuje "Havlovec" pan Patocka sprateleny s americkou PR agenturou pri ceske televizi Clovekem resp. cenzorem v tisni (viz. festival jeden svet, ktery je striktne smerovan jen ve smeru americke zahranicni politiky a filmy o valce v Iraku tam temer nesmeji byt a ktery poskytl v rekordne kratkem case Patockovi prostor pro jeho velmi podivny film o kauze tyrani v Kurimi - je dostupny na webu - ktery mimochodem Patocka cely prochechtal).

Dalsi lidi, zejmena u starsich rocniku, spolehlive odradi Petr Uhl oceneny asi nahodou zrovna nedavno sudetskymi nemci.

A takto to pokracuje celou dobu aktivit iniciativy nezakladnam. Vzdy, kdyz protest nabira na sile, udelate RADI nejakou vec, ktera mu silu odebere.

Nektere argumenty si protireci (radar narusuje rovnovahu sil x radar nefunguje), nektere jine argumenty uz jsou vylozene na hranici hlouposti.

Na akcich humanistickeho hnuti (ktere od iniciativy malokdo z verejnosti rozlisuje) rozdava materialy aniz byste je vykazali (prestoze akci jste meli ohlasenou) a vsimnout jste si toho museli nejaka sekta = opet dochazi k odrazeni rozumnych lidi.

Dalsi kurimskou akterku Annu Sabatovou, kandidatku strany zelenych do senatu, jsem v on-line rozhovorech zpozoroval pred chvily ! DELATE SI Z NAS LEGRACI ?!

Pane Tamasi, co to tady hrajete za hru?

Proc davate na web jen nektera videa a to jeste sestrihane? Jsou tu servery, kde hostovat muzete zdarma. Presto napr. video demonstrace s pany z ODS zmizelo. A nektera dalsi videa jsou sestrihana az tak, ze je to o nicem. To si stezujete, na maly prostor pro argumentaci v mediich.

Proc jste dosud neusporadali DISKUZI PRO OBCANY NA NAMESTI ? Kde by obcane mohli pokladat volne otazky i VAM ?

Proc jste se pousteli do hladovky, kdyz jste nemeli zamer ji dodrzet ? Opet v momente, kdy uz to prestavalo verejnosti byt lhostejne, jste ji ukoncili. Opet zesmesneni celych tydnu predchozi cinnosti. Nic proti nehladoveni, ale kdyz uz date slib..

Kde chat s panem Hlobilem nebo alespon vysvetleni, proc k nemu nedoslo???
ODPOVĚD | 17:30
Dobrý den, ve vašem dlouhém psaní je tolik otázek a tolik věcí, na které by bylo potřeba reagovat, že nevím, odkud začít. Čas už tlačí tak to zkusím alespoň v krátkosti: 1. Z vašich prvních dvou odstavců jako bych cítil kritiku toho, co děláme. Fajn, jestli se vám nelíbí, co dělám proti radaru já (nebo ostatní), dělejte něco jiného. Vždyť vás nikdo nenutí zapojovat se do iniciativy Ne základnám! Bojujte po svém a aplikujte ve vašem boji všechny poznatky, ke kterým jste došel. 2. Nesdílím váš názor, že vždy když protest sílí, uděláme něco, abychom ho oslabili. Proč bychom to dělali? To si vážně myslíte, že jsme ve skutečnosti zakuklenci, kteří tady radar chtějí?? ha ha ha 3. Ve shrnutí: Pokud se vám nelíbí, jak vedeme protest proti radaru my, začněte svůj a dělejte to po svém. Nic vám v tom přeci nebrání.
OTÁZKA | Zita
Zajímá mě, co budete dělat poté, až se podepíše smlouva a postaví radar. Jakou cestou se uberete. Bude potom namísto Ne základnám třeba Ne baťovým cvičkám? Přemýšlející člověk si asi řekne, a nedělá on to ten kluk jenom pro posílení a kandidatuře do dalších voleb za zády s Humanistickým Hnutím, které minule neuspělo?
ODPOVĚD | 17:30
Dobrý den, předně vás můžu ubezpečit, že bojuji proti radaru proto, že nechci v naší zemi cizí armádu. Nikoliv z nějakého politického kalkulu. Přemýšlet teď o tom, co by bylo v případě podpisu (a zejména ratifikace), případně po postavení radaru je myslím předčasné. Teď udělám všechno proto, aby k tomu nikdy nedošlo. A i kdyby k tomu došlo, tím samozřejmě boj nekončí. Naopak, z určitého pohledu se dá říct, že tam by boj proti radaru teprve opravdu začal! A co se týká výsledků Humanistické strany, myslím, že se nedá mluvit o neúspěchu. Ale to byste mohla posoudit jedině kdybyste zkusila bez příspěvků vekých bohatých sponzorů a s programem pro lidi (nikoliv pro sponzory) kandidovat sama.
A jelikož tohle byla poslední otázka, děkuji za všechny dotazy a těším se někdy příště na další. Hezký den všem!
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press