Vesmírné bojiště
(...)
Warfighter I je ve skutečnosti mimořádně výkonná kamera, která poskytne Pentagonu převratně novou moc ve sledování. Její význam však přesahuje její technologická kouzla. Vypuštění Warfightera – naplánované na začátek září – vyznačí nejnovější úsilí Pentagonu eliminovat novou hrozbu americké bezpečnosti. Podle národních válečných plánovačů měla Amerika v posledních 40-ti letech volnou cestu do vesmíru, když jedinou zemí schopnou vůbec se tam dostat bylo Rusko. Nyní je velké rušno stran družic a do vesmíru vstupují jak státy tak i firmy. Komerční vesmírné starty začaly převyšovat ty vojenské v roce 1998. Z 1 000 aktivních satelitů v současnosti na orbitu připadá na americkou armádu zhruba osmina a toto procento bude klesat s koncem desetiletí, kdy experti odhadují, že počet operačních satelitů ve vesmíru dosáhne 2 000.
Američtí váleční plánovači se obávají, že můžeme brzy ztratit svou výhodu v kosmu. V důsledku toho armáda vypracovala množství studií a dlouhodobých plánů, které všechny dospěly k stejnému závěru. Vesmír, domnívá se Pentagon, je definitivní vojenská převaha – věž, ze které se lije vařící olej. Proto má být americkým cílem – řečeno příhodnou frází použitou v počáteční studii – “Globální Bojová Vesmírná Dominance.”
Možná že tento výraz zněl trochu moc “Divnoláskovsky” (aluze na známý antiutopický film Dr. Divnoláska – pozn. NeZa), takže se od té doby stala upřednostňovaným termínem Pentagonu “Celospektrální dominance”. Minulý rok vyvinulo letectvo svůj Strategický Hlavní Plán pro vesmír, jenž vyhlašuje náš cíl bez obalu: “K zajištění vemírné převahy, musíme mít schopnost kontrolovat výhodu danou vesmírem. K tomu musíme být schopni bez omezení operovat ve vesmíru, odepřít použití vesmíru našim nepřátelům, zabezpečit se před útokem ve vesmíru a prostřednictvím vesmíru a vyvinout a rozmístit kapacity N.M.D.”
N.M.D. znamená národní raketovou obranu, onen kontroverzní 8,3 biliónový raketový štít, který prosazují prezident Bush a jeho ministr obrany Donald Rumsfeld. Nicméně politická pozornost věnovaná národní raketové obraně, jenž je aktualizovanou verzí Strategické obranné iniciativy prezidenta Reagana, zastínila její širší účel. Podle Strategického Hlavního Plánu, N.M.D. je pouze jednou částí z trojice technologií – spolu se zdokonaleným vesmírným pozorováním a protisatelitním útočným vojenským vybavením – které, jak doufá letectvo, povedou k totální “kontrole vesmíru”. George Friedman, zpravodajský konzultant a autor knihy “Budoucnost války” nazývá plán národní raketové obrany “Trojským koněm” skutečného problému: nadcházející militarizace kosmu.
(...) (...)
Zdroj: Hitt, Jack. Battlefield: Space. New York Times Magazine 05.08.2001
« zpět