Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Online s Ivonou Novomestskou

Mluvčí iniciativy Ne základnám Ivona Novomestská se aktivně účastní občanské iniciativy Ne základnám již od jejího vzniku v červenci 2006. Podílela se na organizaci mnoha akcí proti umístění americké základny a zúčastnila se řady besed, mezinárodních konferencí, setkání s občany a to jak po celé ČR, tak i v dalších státech v Evropě. V minulosti pracovala také v české pobočce lidskoprávní organizace Amnesty International. Studuje politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a jako dobrovolnice se věnovala také rozvojové spolupráci v Indii.

"Dle mého názoru máme na této planetě spoustu palčivých problémů jako například hlad, genocidy, stále vzrůstající počet civilních obětí ve válkách, globální oteplování nebo zoufalou lidskoprávní situaci ve spoustě zemí. Vlády západního tzv. civilizovaného světa se nás ale pokouší přesvědčit, že tady dnes proti sobě stojí dvě civilizace: Ta naše, takzvaně demokratická a proti ní muslimský svět, plný teroristů. A že máme naše bohatství a energii vynakládat na další zbrojení a stavění zdí. Tento názor nesdílím a doufám, že v blízké budoucnosti si začneme volit takové politiky, kteří se vydají cestou řešení skutečných problémů, cestou dialogu a postupného odzbrojování."

Na vaše otázky bude odpovídat ve čtvrtek 17.7. od 20 hodin.


položených otázek: 33
Položené dotazy
OTÁZKA | Jiří Kohout
Sledoval jsem Vás v pořadu "Burianův den žen" a nevěděl jsem jestli se mám smát nebo řvát vzteky - mladá, zřejmě inteligentní žena, navíc studující politologie, na základě jakési přednášky dospěje k názoru, že žijeme v báječném světě, kde nikomu nic nehrozí! Slečno, jste tak naivní nebo .....?
ODPOVĚD | 21:56
Tak to jste asi sledoval jiný pořad. V Burianově dni žen jsem několikrát zopakovala, že ohožení tady existuje. Jen ho narozdíl od naší vlády necítím pouze ze strany tzv. darebáckých států a teroristů, ale rovněž se cítím ohrožena velkými zbrojními rozpočty zemí, které se dnes v médiích prezentují jako ty o mír a blaho všech usilující, zatímco rozpoutávají a živí jeden konflikt za druhým.
OTÁZKA | Vladislav Černík
vážená,
jak se díváte na sebejistá prohlášení (Riceová, Obering), že i vláda demokratů bude pokračovat v instalaci radaru. Mně z toho vyplávají 2 věci, jednak ovlivňování přes dary na vol. kampaň od voj.-prům. komplexu a za druhé manipulace s amer. veř. míněním, typu česká vláda (=český lid), chce od USA pomoc před ohrožením. Obojí mi připadá nedobré, a asi by se tato konstatování měla poslat i do Obamova štábu.
Děkuji.
ODPOVĚD | 22:03
Osobně vyhlížím příští americkou administrativu s nadějemi. Máte pravdu, že prezidentské kandidáty v USA bohužel sponzorují ty samé firmy vojensko-průmyslového komplexu, takže ani já neočekávám nějaký obrat o 180 stupňů, ale na druhou stranu si myslím, že pokud bude v USA zvolen demokratický kandidát, je tu jistá šance, že jeho nová administrativa nebude tak militantní a ignorující ostatní jako ta Bushova. Nezbývá než doufat, že změna je možná a že sami Američané v uplynulých letech zjistili, že by si přáli představitele, kteří v zahraniční politice znovuobjeví diplomacii a upustí od agrese.
OTÁZKA | Jiří P.
Dobrý den. Chápu profesi mluvčího, nicméně přesto se Vás zeptám na osobní názor: Jak konkrétně by měl politik, zastupitel, nebo jiná veřejně činná osoba nést svoji odovědnost k svým činům? Co si o tom myslíte jako obyčejný člověk?
A otázky k profesi mluvčího: Je mluvčí při svém veřejném vystupování povinen vyjadřovat jen stanoviska toho, za koho mluví? Je vůbec přípustné, aby mluvčí říkal "no comment", "nebudu se vyjadřovat", "na toto vám neodpovím", "k tomuto tématu nemá můj nadřízený žádný názor". Anebo dovolit říkat veřejnosti "to je názor pouze mluvčího" místo "to je názor pana Karla Vopičky" (co shodou okolností pracuje jako mluvčí)? Začíná se používat i PR zastupování politiků mluvčími, kteří jsou podřízeni (placeni) jinými subjekty, než komu vlastně dělají mluvčí. Vazba je skrz prostředníka, častokrá vlivného. Je to tak OK? Kde vzniká problém? Je to systémové selhání v komunikaci zastupovaného, ovšem alibisticky projevené skrz mluvčího? Je to postupně pokřivený statut mluvčích, kterého si veřejnost stále méně všímá? Nebo jsme my všichni posluchači svým způsobem účastni, protože roli mluvčích přijímáme a tolerujeme? Děkuji, Jiří P.
ODPOVĚD | 22:18
K první otázce: Jsem pro to, aby každý člověk nesl plnou zodpovědnost za své činy a za to, co svými rozhodnutími způsobí. Zamýšlel jste se někdy nad tím, proč mafián, který pošle dvacet svých kumpánů někoho zavraždit, dostane doživotí a politici, kteří jsou zodpovědní za tisíce mrtvých civilistů, protože nechají např. bombardovat civilní cíle, mají být našimi vzory a máme je uctívat a vítat je s otevřenou náručí...?
K druhé otázce: Myslím si, že mluvčí by měl veřejně vyjadřovat názory toho, koho zastupuje. Na druhou stranu ale dále zůstává člověkem s vlastními názory, které by ale neměl prezentovat jako názory toho, za koho mluví. Já například mluvím za ty lidi, kteří se aktivně účastní akcí Iniciativy Ne základnám. A když se setkám s tím, že se mě novináři zeptají na něco, co není tématem protiradarového hnutí, neměla bych na to správně odpovídat, protože Iniciativa tady není k tomu, aby se vyjadřovala ke všemu. A já mám od lidí z Iniciativy mandát k tomu, prezentovat jejich názory na umístění vojenské základny USA v ČR. To, že politici čím dál tím méně komunikují s občany i médii vnímám stejně jako vy s velkými obavami. Kdy jste např. viděli naposled našeho premiéra diskutovat v nějaké debatě s občany...?
OTÁZKA | Beran
Slečno, proč si myslíte, že pud sebezáchovy je silnější apokalyptického mahdiánství?

Děkuji za laskavé zapřemýšlení a za odpověď.

Beran (http://vpravo.blog.cz)
ODPOVĚD | 22:24
Za prvé, těžko říct, jestli si myslím, že „sebezáchovy je silnější apokalyptického mahdiánství“. Pro čtenáře asi vysvětlím myšlenkové pozadí otázky, protože autor se nenamáhal. Jde o to, že někteří zastánci vybudování radaru jsou přesvědčeni, že Írán je země, jejíž představitelé jsou zaslepení fanatici a jakmile se dostanou k technologiím, které jim umožní zasáhnout Evropu či USA bezodkladně tak učiní pod vidinou příchodu spasitele (mahdí) a tím obětují své životy.

Na rozdíl od těchto rasistických přístupů, které předpokládají, že lidé mimo Evropu nejsou schopni racionálního uvažování,se domnívám, že racionalita je obecná lidská schopnost. Írán v žádném případě není hrozbou a každý, kdo si něco zjistí o jeho krocích v oblasti sousedských a obchodních a mezinárodních vztazích za posledních pár let, zjistí, jakou konstruktivní politiku provádí (viz dojednané příměří mezi Indií a Pákistánem, integrace v Šhangajské organizaci spolupráce atd.). Írán samozřejmě kritizuji ostře za porušování lidských práv a např. i proto jsem členkou Amnesty International a podporuji lidskoprávní aktivisty v Íránu, ale na rozdíl od mainstreamových medií a jednostranných „lidskoprávních aktivistů“ to je třeba dělat spolu s kritikou poměrů v Saudské Arábii, Kataru, Egyptě nebo Izraeli...
OTÁZKA | Líba Pojerová
Ahoj Ivon, mám pro Tebe stejnou otázku, jako pro Máju, ale on mi neodpověděl. Jak se díváš na legalizaci konopí? Myslím Ty osobně. Díky za odpověď. Líba
ODPOVĚD | 22:27
Nemám pocit, že by se v zemích, kde je konopí legální, zvýšil nějak rapidně počet drogově závislých a nebo kriminalita s tím spojená. Takže asi ano, kdybych musela hlasovat v referendu, hlasovala bych pro legalizaci.
OTÁZKA | max
Mila slecno,

jsem znacne znechucen.

Byl jsem 8. na demonstraci, bylo se nas tam mozna 3x tolik, nez obvykle a to i pres dovolenkove obdobi. To, ze zidovska media hlasi 400 ucastniku, v lepsim pripade nekolik set je sice nechutny podvod, ale mezicasem vime, s kym mame do cineni...

Nechapu ale, ze z Vasich ust vypadne do eteru odhad tak ocividne nepresny, jak jste ho vyslovila na namesti pred hradem. Pocet ucastniku je totiz jednim z nejdulezitejsich parametru demonstrace! Delate-li tak zodpovednou cinnost, bud Vam za to dik, tak si ale laskave nekde nacvicte svuj cteny odhad!! Jinak nema smysl na demonstrace chodit!! 7000 lidi neni 3000!! Podobne nesmyslny odhad z Vasi iniciativy jsem zazil jiz vickrat.
ODPOVĚD | 22:28
Zdravím. Na začátku mi dovolte, abych se ohradila proti termínu „židovská media“, který mi značně připomíná slovník Třetí říše a přihlašování se k tomuto slovníku podle mého nepatří k protiválečnému hnutí, které se hlásí k solidaritě a porozumění mezi národy.
Co se týká odhadu účastníků. Akce se nezúčastnilo víc jak 4000 lidí. Každý v Ne základnám by si přál, aby na demonstraci bylo mnohem víc lidí a vždy se snažíme, aby se o našich protestech dozvědělo co nejvíce lidí. Ale na druhou stranu si nesmíme lhát do kapsy. Sebevědomé hnutí se pozná také podle toho, že si nepotřebuje nalhávat nic o svých úspěších a neúspěších.
OTÁZKA | Josef Kokeš
dobrý den, nebylo by nejlepší, kdyby všechny velmoci nejdříve zlikvidovali jaderné rakety a potom, když by už byl štít zbytečný, mohl by být demontován i ten? Nejlepší by bylo asi začít vyjednávat s Ruskem a Čínou, aby počty raket snižovali, místo aby vyráběli a vyvíjeli nové (například ruské rakety Bulava)
ODPOVĚD | 22:29
Zdravím. Ano, bylo by dobré začít s postupnou likvidací z zbraní hromadného ničení, jako jsou např. jaderné zbraně. Problém je v tom, že Spojené státy vydávají téměř polovinu světových výdajů na zbrojení. Navíc jejich výdaje stále rostou. A k tomu připočítejte ještě jejich tažení známé jako „válka proti terorismu“. Sečteno a podtrženo, ostatní ve světě se jistě necítí na to, aby jednostranně odzbrojovali. Takže můj návrh by byl začít odzbrojovat tam, kde je těch zbraní nejvíce...
OTÁZKA | Jaroslav Dobrota
není to trochu schizofrenní zážitek, zpívat na demonstraci s komunisty Filipem a Ransdorfem písně Karla Kryla a Johna Lennona? Víte, kdo to byl Karel Kryl a John Lennon? Víte o kariéře pana Filipa v STB a o povaze ideologie KSČM?
ODPOVĚD | 22:41
Zdravím. Pro ty, kteří kdysi jako Alexander Vondra v Chartě 77 říkali, že ,,žádné rakety nejsou mírové“, to asi schizofrenní je. Pro nás v Ne základnám není. Karel Kryl zpíval o tom, že demokracie zavládla bez nás a pragmaticky. A to je přesně to, co kritizujeme. Většina lidí je proti základně, žádá už 2 roky referendum a co dělá vláda? Znovu a znovu říká: demonstrujte si jak chcete, stejně bude po našem.
A my na to nedbáme a bojujeme dál.
John Lennon byl člověk, který aktivizoval celý svět proti válce ve Vietnamu, bojoval za to, o čem složil i píseň „Power to the People“.
Členkou KSČM nejsem. O kariéře pana Filipa vím, ale neodvažuju se ji tady na pár řádcích soudit a o povaze ideologie KSČM vím také (brali jsme to ve škole:-)
Promiňte, ale nejsem stoupenkyní proudu teatrálního antikomunismu a nenosím tričko s nápisem Zabij si svého komunistu... myslím, že je to všechno trochu složitější a ne všichni komunisté jsou Urválkové a Grebeníčkové z padesátých let, ze kterých je mi samozřejmě jakožto každému slušnému člověku špatně..
OTÁZKA | Štokynger
Udělal jsem chybu a pustil si „před polednem“ o radaru. Od té doby mám ze všech televizorů strach, dávají tam podobné hovadizmy často? Pokud ano nevíte kde se dá lacino pořídit lobotomie? Jinak těch několik let bez televize už nedoženu. Než mi poradíte musím běžet nakoupit jako Olda (byl o něm natočen příběh zvaný „Akumulátor“) dálkové ovladače a odstřelovat všechny televizory signálem off. Oni mě chtějí vycucnout! :-)
http://www.ct24.cz/vysilani/2008/07/08/208411058060708-09:10-pred-polednem/
ODPOVĚD | 22:42
Zdravím. Televizi také doma nemám, takže jsem ušetřená tohoto duševního utrpení. Ale jen trochu, protože jako tisková mluvčí musím media sledovat, abychom vždy včas a přesně zareagovali na různé falešné argumenty a pomluvy.
OTÁZKA | Neo
Skutečně ocenuji boj nás všech proti radaru,ale proč do toho zatahovat komunisty? To je taky oč tu běží, mám hodně známích staršího ročníku, kteří ví co to byl komunismus a právě proto na demonstrace nejdou i když radar nechtějí...
Nevíte jaký má politický názor americký kandidát na pr.Obama na radar?
Děkuji za odpověď
ODPOVĚD | 22:45
Díky,
Boj proti radaru je záležitostí širokého spektra lidí. Pokud jsou účastníci protestu schopni shodnout se na našem hesle „ne základnám – ano referendu“ a nejsou to rasisté nebo lidé, co chtějí vybít svou agresi, jsou vítáni. Tím, co jsme si předsevzali je bojovat proti radaru. Proti radaru protestuje mnoho lidí z různých politických prostředí. A v tom je právě ta síla.
Obama několikrát prohlásil, že bude pro systém, který bude fungovat. Teď jde o to, zda bude věřit propagandě Agentury pro protiraketovou obranu nebo odborníkům.
OTÁZKA | Dolar
Slecno nesnazte se populisticky si ziskat oblibu obyvatelstva tim , ze nesouhlasite s radarem a zkuste o tom trochu popremyslet.
ODPOVĚD | 22:51
Zdravím, proti radaru jsem začala protestovat daleko dříve, než jsem měla možnost vědět, jak je na tom většina lidí. Nedělám to proto, že je proti většina, ale protože si myslím, že nemáme být součástí takovéto politiky. Navíc, kdyby mi šlo v životě jen o získání obliby, zůstanu u zakládání sirotčinců a pomoci ubohým dětem... Ale problémy dnešního světa vidím trochu komplexněji a cítím potřebu řešit problémy, tam kde mají svůj původ a ne jen zachraňovat situace, když už hoří...
OTÁZKA | Florise
Dobrý den,
velice často se mluví o tom, že v armádě USA jsou případy znásilnění, které ale nejsou prokázané. Každopadně i to je to jeden z hlavních argumentů, proč je armáda USA nebezpečná a proč řící radaru na našem území ne! Nenapadlo Vás, že by to chtělo poznat na vlastní kůži a prokázat? Tj. nějakou nasazenou osobu poslat na moment k americké armádě? Jak to vidíte?
Děkuji za odpověd, přeji Vám hodně štěstí.
ODPOVĚD | 22:56
Zdravím, asi bych neměla na to poslat nějakou aktivistku jako „návnadu“ jen proto, abychom si potvrdili to, o čem už je řada důkazů. Případy znásilnění však najdete téměř v každé armádě, nemyslím si, že by ta americká byla v něčem o mnoho brutálnější než ruská v Čečně nebo srí lanská na severu Srí Lanky...
OTÁZKA | Václav Fojtík
Co říkáte na aktuální test iránských raket? Izrael je přímo a vážně ohrožen, stejně tak jako členské státy NATO (Turecko, Řecko, ...). Umíte si na mapě vytíčit perimetr 2000 km? (dnešní schopnost). Jaký dosah asi budou mít iránské rakety za rok, dva, tři?
ODPOVĚD | 23:03
Dolet 2000 km je bez hlavice. Izrael může být ohrožen, ale jen v případě, že by zaútočil jako první. Írán ale nemá žádnou motivaci zaútočit na Evropu. Realizuje s ní 20% svého zahraničního obchodu. Nemluvě o věcech, které jsem popsala výše.
OTÁZKA | Miki23
Přeji z celého srdce všem v Ne základnám hodně zdaru a nechť vytrváte!!

Líbě Pojerové odpovídám (přez to, že dotaz nebyl adresován mě):
Legalizace konopí je hodně problémová! Sám nehulím ani šíšu, ani sucháče, ale jsem skalním fanouškem. Myslím, že nejlepší řešení by bylo konopí "tolerovat" po vzoru Holandském. "Zahul v kavárně, nakup si domu a nepruď s tim na ulici" Daně z prodeje by pro stát byly, spousta šikovných lidí by se realizovala v pěstování NEJ-modelu,
paličky by se posléze i rozdávaly (to by bylo vůbec nejlepší). Zároveň by bylo na místě, v případě trestného činu pod vlivem THC, neposuzovat čin jinak než ve stavu střízlivém. (totéž alkohol a jiné látky) Samotná legalizace by asi nebyla úplně košer.

Přeju všem, ať se mají krásně a užijí si léto!
(a toto přání neberte v nynější politické situaci jako sarkasmus)
((a omlouvám se za brutální offtopic))


mikifilip@gmail.com
ODPOVĚD | 23:03
Díky za přání a hezké léto i Vám/Tobě (také bez sarkasmu).
OTÁZKA | tomy
Vážená slečno Novomestská, jsou-li naše vláda a vlády západního světa podle Vás takzvaně demokratická, chcete tedy tvrdit, že vlády zemí, jakou jsou Irán nebo Sýrie jsou plně demokratické?? Když tedy nesdílíte názor, že muslimský svět je plný teroristů, tak tedy vysvětlíte, že Al Quaeda vyhlásila válku USA, nikoli obráceně?? Jak vysvětlíte teroristické útoky v N.Y,. Londýně a Madridu??? Podle vás by k těmto útokům nemusel dojít, kdyby USA nepodnikaly žádné vojenské akce?? Nezdá se vám, že kdyby USA nepodnikaly žádné vojenské akce, svět už by mohl být naopak dávno těmito muslimskými fanatiky převálcovaný?
ODPOVĚD | 23:07
Sýrie ani Írán nejsou demokratické.
Al-Kajda vyla vycvičena v 80.letech v Afghánistánu agenty CIA. Získala od USA nejen peníze ale i zbraně na boj proti sovětské invazi.
Teroristické útoky v Londýně a Madridu naprosto odsuzuji, ale je také důležité si uvědomit, že byly reakcí na vyhlášení tzv. války proti terorismu a napadení Afghánistánu a Iráku
Útok v NY se mohl stát, protože někdo ho nechal se stát. Nejsem zastánkyní žádné konspirační teorie. Ale je podstatné podotknout, že lidé kolem prezidenta Bushe vydělali miliardy na následně rozpoutaném válečném tažení.
OTÁZKA | NoSeep
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak nahlížíte na podané trestní oznámení studenta Martina Kadrmana vůči "panu" Schwarzenbergovi.
Zůčastnil jsem se setkání na Václavském nám. 8.7.2008 a po té viděl (předpokládaný) ohlas médií na tuto akci.......naproti tomu se mi setále dostává informace o výše zmíněném zrestním oznámením které učinil pouze jeden člověk a přemýšlím jestli by nestálo za to se k němu přidat.....S pozdraven...
ODPOVĚD | 23:08
Krok pana Kadrmana podporuji a sama uvažuji o tom se k němu přidat.
OTÁZKA | Vlasta Frantová
Milá Ivo.

Otázku žádnou nemám, snad jen ,"Kde berete sílu pokračovat v tom co děláte pro nás pro všechny, když musíte odpovídat na níže položené otázky lidem, kteří se neumí podepsat ani vlastním jménem.Tak moc se bojí. Ani mi nemusíte odpovídat . Já to vím. Byla jsem 8.7. na demonstraci. Máte čisté srdce, plné lásky a touhy po mítu. Děkuji Vám že jste.Dáváte mi naději a chuť do života.Už se necítím bezmocná.Přeji Vám hodně síly. S úctou a obdivem

Vlasta Frantová

PS. Taky jste z těch lidí co byli na demonstraci cítila klid a Mír?
ODPOVĚD | 23:13
Sílu beru z toho, že se k nám stále spousta lidí přidává. Hodně mi pomáhají mí blízcí... Přeji i vám slunce, klid a mír v duši:-)
OTÁZKA | Vašek Kulhánek
Je nějaká šance, že bych si Tě mohl vzít za ženu? Máš kluka?
ODPOVĚD | 23:14
Mám a budeme se brát (...na příští demonstraci)
OTÁZKA | Trampolín
Ještě jedna hypotetická otázka:
Kdyby jste se dostala do stroje času a měla na výběr, jestli se v něm přesunout do 70. let minulého století do CCCP nebo do USA, co byste si vybrala?
ODPOVĚD | 23:20
Do USA, nejlépe rovnou na Woodstock 1979...
OTÁZKA | Petr
Komunistická ideologie po celém světě zlikvidovala desítky milionů lidí. Jak se to slučuje s idejemi humanismu či míru?
Na demonstracích se vám to hemží komunistickými důchodci, vlajou transparenty KSM, přednáší vám tam Filip a jiní. 17. 7. se účastníte „mírové“ konference, kde je to samej komouš, včetně té Luisy Morgantini – členka italské strany "Partito della Rifondazione Comunista". S tímhle asi těžko můžete mít nějakou silnější podporu. Názor na radar máte schodný jako 70% populace, to ale ještě neznamená že ty lidi k tomu vedou stejné důvody jako ty vaše.
A proč neustále lžete o počtech lidí na demonstracích? Nebylo vás tam víc jak tisíc (dokázáno fotografiemi) a vy si to číslo klidně násobíte sedmi. Zřejmě jedna z dalších vlastností, kterou máte
s komunisty společnou.
ODPOVĚD | 23:34
Nezahrnujte mě do skupiny obdivovatelů komunistické ideologie. Jak jsem již popsala, různé lidi vedou ke kritice vojenských operací USA různé důvody. Ty moje si můžete přečíst na těchto webových stránkách. Pan Filip nám na demonstraci nikdy nepřednášel. Ještě jednou opakuji, že ač se s komunisty na všem neshodnu a mám velké výhrady proti nedemokratičnosti minulého režimu, nejsem pro to, aby se všichni komunisté házeli do jednoho pytle...
O počtech demonstrantů na našich akcích nelžeme. Odhadujeme je na základě fyzického přepočítavání a odhadů policie. Na poslední demonstraci bylo kolem 3500 - 4000 lidí. Pro vaši představu o to, kdo lže server idnes uveřejnil číslo 400 lidí... Česká televize příjemně překvapila a mluvila o tisícovkách lidí.
OTÁZKA | Neznalek
Veřejně zdělovací prostředky hlásily ,že na demonstraci pro radar se sešlo deset lidí , je to hodně?
ODPOVĚD | 23:36
Je zajímavé, že média věnovala podobnou pozornost demonstraci deseti lidí jako demostraci tisíců...
OTÁZKA | Karel
Jaka je tvoje zakladni koncepce evropske obrany (staci strucne)? Kdybyste sestavili nejakou variantu k tomu, co se deje, byli byste o dost verohodnejsi...
ODPOVĚD | 23:39
Koncepci evropské obrany jsme jakožto Iniciativa zatím nevypracovali. Pro mě osobně je zajímavý příklad třeba Rakouska, které při bombardování Jugoslávie odmítlo přelety stíhaček nad svým územím... Obecně bych nejen Evropě navrhla vydat se spíše cestou postupného odzbrojování.
OTÁZKA | Pavel
Dobry den,me jmeno je Pavel neustale sleduji jak to vypada z radarem nevim jestly pisu na spravne misto ale neni to spravne pokud radar bude namireny na rusko mi potom budeme myt asi velke problemy snimi a zachvyli bude valka vsude a muzete potom odstrelit celou planetu mozna je to k smichu ale nekteri lide to tak vidi.A Maji strach rozumite,proc to nekdo neskonci stim utrpenim masakru a tak dale mozna jsou tam nevyne lide v iraku,a pochopitelne i kosovo videl jsem jednu stranku co maji americane a na to by se meli podivat poslanci aby videli co se deje a ne aby sedeli a spolehali jen na vojaky,meli by spis se dohadovat jak proti talibanu prominte terroristum,to co jsem videl je to hnus co delaji nevinym a radi by jsme chtely aby tuto spravu dostali do rukou poslanci a podivali co se deje,podivejte se na stranku www.liveleak.com a do vyhledavace napiste execution.UMIRAJI LIDE A VI TO VYTE A STALE SEDITE ZNICTE JE NEZ BUDE POZDE.Berte to na vedomi prosim jen kuli LIDEM.MI SE PROSTE BOJIME !!!
ODPOVĚD | 23:41
Mně osobně velmi znepokojuje nárust procenta civilních obětí ve válkách. Myslím že to je to nejhorší, co se dnes na této planetě děje a že jen málo politiků se tomu snaží zabránit.
OTÁZKA | Ondrej Prochazka
Zdravim...
1)Taky se vam tak skvele spi, kdyz na nas ted dohlizi maticka Washington?:)

2)Koho budete volit?

3)Kdo podle vas zautocil na mrakodrapy v New Yorku? Obavam se ze to bylo stejne jako na zacatku druhe svetove...zautocit na vlastni zemi a vytvorit tak nepritele ktery vlastne neexistuje....co myslite?

mejte se nejlip...
ODPOVĚD | 23:49
1.Doufám, že na mě zatím nikdo nedohlíží. Ale pro jistotu zdravím BIS:-)
2.O své volbě se budu rozhodovat asi až před volbami a bude to také hodně záležet i na tom, jak dopadne smlouva o radaru v Poslanecké sněmovně.
3. V této věci stále nemám jasno, ale oficiální verzi o šestnácti teroristech (z nichž několik se posléze objevilo mezi živými) příliš nevěřím
OTÁZKA | Michal Svačina
Ohrazuji se proti antikomunistickým otázkám. Na demonstraci má právo jít každý, hl. když s radarem nesouhlasí. Tak proč by tam nemohli být komunisté, když jejich poslanci jsou jako jediní jednoznačně proti radaru. Kolikrát byli na demonstraci i členové či voliči ODS s heslem Členové (voliči) ODS proti radaru. Když tam mohou být oni... Je tam dost i "zelených", tak co. Kde je psáno, že Filip s Ransdorfem byli před 89. rokem proti Krylovi nebo Lennonovi, který byl mimochodem komunista. Je známo, že Ransdorf v Prognostickém ústavu inicioval petici za propuštění Havla, kterou Klaus nechtěl podepsat. Prosím, aby si hnutí Ne základnám vážilo každého demonstranta a Vy jste se jasně vyjádřila.
ODPOVĚD | 23:51
Souhlasím s Vámi, jak již jsem popsala výše, ne s každým v průvodu bych se na všem shodla, ale vážím si všech lidí, kteří přijdou nenásilně vyjádřit svůj protest.
OTÁZKA | Petr
Mohu se zeptat jak vnímáte právo Šaríja? Jak chcete zastavit islámský terorizmus? Myslíte, že radikální islám opravdu stojí o dialig s naši civilizaci a je ochotem hledat\\\"třetí\\\" cestu? Mám obavu, že ne. Zpronevěřil by tím jádru vlastniho učení - Islámu a jeho jednoznačným přikázáním.
ODPOVĚD | 23:55
Máte pravdu, radikální islamisté o sbližování nestojí. Stejně tak jako radikální katolíci, nebo radikální budhističtí mniši na Srí Lance, kteří obhajují genocidu na místních Tamilech. S radikály se na ničem nedomluvíte. Všude je proto třeba hledat ty, kteří se přes své silné vyznání chtějí s ostatními domluvit a žít bez zbytečných konfliktů. Takových lidí je na obou stranách hodně, jen je potřeba, aby jejich hlas začal být více slyšet.
OTÁZKA | Jan Čermák
Jaký máte názor na pana Šinágla, který navštěvuje protiradarové demonstrace z jiného důvodu než většina ostatních. Jestli tedy na to můžete odpovědět. Je známo, že pan Šinágl se s každým, kdo se ho slovně dotkne, hned soudí. Platí na něho věta primáře Sovy ze slavné Nemocnice na kraji města: "Hloupost můžete adresovat komukoliv, jen ne tomu, koho se exaktně týká.
ODPOVĚD | 0:01
Pan Šinágl mi nevadí, má právo chodit si na jaké akce chce. Přijde mi, že stále bojuje proti minulému režimu, který už tady 20 let není. A že pokud mu vadí otřesné zacházení s politickými odpůrci v Rusku, mělo by mu stejně vadit i mučení nevinných lidí na americké základně Guantánamo. Jen mi to příjde trochu směšné, když jeho provokace na našich akcích zaberou polovinu reportáže o dané akci v médiích. Zajímalo by mě, jestli by to fungovalo i naopak... Kdybych např. přišla s vlajkou Ne základnám na akci na podporu radaru... Nevím, ale zkoušet to asi ani nebudu...
OTÁZKA | tomy
Vážená slečno Novomestská, dovolte mi další dotaz, tentokrát jistě méně příjemný pro vás.. Každé malé dítě ví, že čr je členem NATO a že naši spojenci nejsou Rusko, Irán, ani arabské státy, ale právě USA.. I kdybyste se proti tomu bránila jakýmikoli argumenty, těžko tento fakt můžete popírat. A teď mi dovolte citovat prohlášení šéfa NATO Scheffera z konference o protiraketové obraně v Praze (zdroj Zdroj: Lidové noviny, zpravodajství; 6.5.2008, nebo server www.protiraketam.cz):

„Je jasné, že americký třetí pilíř podstatně přispěje k obraně všech evropských spojenců. Je ale také jasné, že nepokryje všechny. A proto potřebujeme najít varianty úplnějšího pokrytí,“ řekl Scheffer. „To znamená, že potřebujeme propojit americký systém s ostatními národními systémy a se systémy NATO.“

Z těchto slov pro mě tedy JEDNOZNAČNĚ vyplývá, že mezi USA a NATO je ohledně protiraketového štítu spolupráce, nikoli konkurence. Fakt, že deštník zatím nebude spadat pod velení NATO, na tom nic nemění!!! Jak také jinak, když samotné USA jsou členem NATO a evropské NATO by bylo bez USA zcela nefunkční??? Tato slova jednoznačně popírají fakt, že se USA snaží protiraketový deštník jaksi jednostranně vnucovat proti vůli jednotlivých zemí a lidu, jak neustále opakujete VY.

Chcete tedy tvrdit, že pan Scheffer jen tak něco vypouští a vlastně nemluví pravdu??? Lidé mají podle vás raději věřit panu Neoralovi, z jehož slovníku je ihned jasné, za jaké levicové vrstvy mluví??
ODPOVĚD | 0:09
Asi Vás zklamu, ale já věřím více panu Neoralovi, než panu Schefferovi. A ještě více v této otázce věřím např. panu Philipu Coylovi, bývalému poradci prezidenta Clintona, který v České republice minulý rok představil názor v samotných USA silně zastoupený, že totiž tento projekt Národní protiraketové obrany USA není funkční a nepřispěje k většímu bezpečí. Spojence si doufám jako demokratická země můžeme vybírat dle toho, jak se k nám i k ostatním zemím chovají. Já jsem před několika lety v referendu volila pro vstup do Evropské unie a stále si myslím, že se nemusíme ve všem a za každou cenu spojovat s administrativou G.W. Bushe a můžeme se více radit se svými sousedy...
OTÁZKA | LPAEAT
http://www.blueboard.cz/kniha_0.php?hid=6f9uxch5r9i1c22hc8hhk5h1ic7x0c&id=0&sub02=true&pozice=0

"Zároveň LPA upozorňuje na skutečnost, že od samého vzniku se v této iniciativě objevují krajně levicové skupiny, jejichž ideologie směřuje k likvidaci demokracie v České republice, či je revolučně laděna. Jde například o Humanistickou stranu (humanistické hnutí), Mezinárodní mírové hnutí, ultralevicovou skupinu Nový směr, Socialistickou organizaci pracujících a další. V této souvislosti je zřejmé, že některá ideologická východiska levicových i pravicových extrémistů jsou si velmi blízká. Některé ultralevicové spolky na svých oficiálních webech propagují internetové portály, které mají rasistický, xenofobní či antisemitský obsah, například portály Zvědavec, Osud a podobně.

V této souvislosti nás nepřekvapuje, že zástupci iniciativy začali téměř okamžitě po jejím vzniku spolupracovat i se zahraničními extémistickými organizacemi všeho druhu. Mluvčí iniciativy NE základnám se zúčastnili 1. 12. 2007 v Londýně konference "Svět proti válce," přičemž jejími účastníky byly krajně levicové a komunistické organizace z celé řady zemí. V březnu tohoto roku se pak mluvčí iniciativy jako hosté zúčastnili v Káhiře akce nazvané Káhirská mezinárodní konference a Fórum osvobození. Mezi hlavními aktéry konference zde byli například egyptští islamističtí extrémisté ze smutně proslulé organizace Muslimské bratrstvo.

LPA je znepokojena možností, že iniciativa NE základnám pouze zneužila negativních postojů části českých občanů k výstavbě americké radarové stanice, aby mohla svými aktivitami propagovat výše popsané politické cíle.

Věra Tydlitátová

Ing. Fedor Gál

František Kostlán

Jiří Asher

Johana P. Poncarová"

Jste extrémisté nebo už teroristé?
Chcete zničit demokracii která již skoro neexistuje?
ODPOVĚD | 0:18
K tomuto prohlášení jsme vydali následující tiskovou zprávu:
Iniciativa Ne základnám se ostře ohrazuje proti obvinění z antisemitismu ze strany Jiřího Ashera z Ligy proti antisemitismu. Iniciativa Ne základnám se již dva roky věnuje výhradně tématu vojenské základny USA na území České republiky a nikdy nepropagovala antisemitské názory.

Na stránkách Iniciativy si může každý zájemce založit svůj blog, kde může publikovat články a recenze podobně jako na mnoha jiných serverech na českém internetu. Tato sekce blogů nijak nevyjadřuje stanoviska Iniciativy Ne základnám.

Na jednom takovém blogu byl uveden odkaz na Protokoly sionských mudrců a později publikován článek na toto téma. Po prvním upozornění na nevhodný obsah byly inkriminované články odstraněny a jejich autorovi byl deaktivován účet, aby dále nemohl do blogu přispívat.

Lživé je tvrzení, že iniciativa Ne základnám umístila na svůj web odkaz na Protokoly a odstranila jej až po mnoha upozorněních a protestech. Fakt, že ze strany Ligy proti antisemitismu nedošlo k žádnému upozornění ba dokonce ani k protestům, potvrdila Janu Májíčkovi sama mluvčí Ligy Johana Poncarová. Články byly odstraněny okamžitě po prvním upozornění, které přišlo ze strany novinářů z redakce idnes.cz k mluvčímu Iniciativy Janu Májíčkovi.

Obvinění z antisemitismu je o to víc absurdní, že řada aktivistů Iniciativy Ne základnám v čele s jejími mluvčími se aktivně účastnila protestů proti pochodu neonacistů pražským Židovským městem v listopadu roku 2007.

Je taktéž velmi zajímavou skutečností, že tato obvinění přišla v den, kdy Iniciativa organizovala protesty proti podepsání smlouvy o radaru v ČR. Z našeho pohledu se tak jedná o další z neopodstatněných útoků a snahu poškodit jméno Iniciativy a odvést pozornost od hlavního problému, tj. umístění cizí vojenské základny v ČR.

Je nám líto, že se k takto nízkým útokům propůjčují lidé, kteří chtějí bojovat proti předsudkům a pomluvám. Pokud ale budou takováto obvinění ze strany Ligy proti antisemitismu pokračovat, bude Iniciativa Ne základnám zvažovat trestní oznámení za pomluvu.

PS: Jestli jsme teroristé nebo extrémisté, měli bychom okamžitě za mříže, nemysíte?
OTÁZKA | Alena Krčmanská
Dobrý den,
jsou podle Vás radar, chudoba v Indii, porušování lidských práv v různých částech světa a další problémy jen "vadou na kráse" jinak docela dobrého systému a kdyby se podařilo vyřešit tyhle konkrétní problémy, pak by se nám už všem žilo dobře? Nebo vidíte problém hlouběji? Pokud ano, v čem? A jaká je řešení?
ODPOVĚD | 0:26
Problém vidím určitě hlouběji, za vším tím, co jste tu popsala stojí na jedné straně obrovská hamižnost a touha po moci a na straně druhé pasivita a strach začít chtít důkladnou změnu. Už to že jsme rezignovali na požadavek slušných a čestných lidí v politice. Jak je možné, že např. od učitelů na školách požadujeme, aby nekradli, neupláceli, nevedli děti ke xenofobii a s těmi samými vlastnostmi jsme se smířili u lidí, kteří nám vládnou? Změna nastane, až lidé pochopí, že mají všechnu moc ve svých rukou a když přestanou spolupracovat s těmi, kterými pohrdají a jejíchž činů si neváží, mohou se teprve začít dít velké věci... Lidé by měli požadovat větší podíl na vládnutí - nespokojit se s divadlem jednou za čtyři roky.
Ale uznávám, že to není jednoduché. Nemám recept na záchranu světa zítra do půlnoci... Chce to dlouhotrvající aktivitu nás všech...
OTÁZKA | Trampolín
Dobrý den,
víte která země dává nejvíc státních peněz ze svého rozpočtu na podporu jiných zemí?
občané které země dávají (v přepočtu na hlavu) nejvíc soukromých peněz na charitativní projekty směrované mimo svoji zem?
Zasloužila by si taková země za tyto věci poděkovat?
ODPOVĚD | 0:38
Poděkovat by si zasloužili ti lidé, kteří se snaží nezištně pomáhat druhým. A takových lidí jsou spousty na celém světě. Pomáhat nemusíte jen penězmi. V některých situacích mohou dokonce peníze škodit a uvrhat lidi v pasivitu. Tam je potom potřeba spíše lidi motivovat k tomu, aby se svou situaci snažili zlepšit sami, bez toku peněz ze zahraničí.
Věřte mi, zažila jsem to na vlastní kůži při pomoci po tsunami v Indii. Samotné peníze nikdy nikoho na dlouho nezachránily...
Dle přísloví "Lepší než dát někomu rybu, je naučit ho ryby chytat.
Pomoc vlády Spojených států vypadá například i tak, že zatímco posílá obrovské zbrojní dodávky srí lanské vládě, která jimi masakruje tamilské obyvatelstvo na severu ostrova, posílá "drobné" na projekty sblížení daných komunit - aby to hezky vypadalo. Tak za takovou pomoc se mi děkovat nechce.
Děkovat zemi neumím... Poděkovala bych všem konkrétním lidem a institucím, které se snaží opravdu řešit problémy a pomáhat opravdově a dlouhodobě, ne jen naoko...
OTÁZKA | Dawe
Sílu k míru! kde seženu tu pruhovanou vlajku?
ODPOVĚD | 0:40
Díky. Přiznám se, že netuším. Napište mi email na ivona.n@email.cz. Zjistím...
OTÁZKA | Alis
Ivo, držím pěsti a jsem s vámi všemi proti radaru. Jen jedna otázka - proč zde byl smazán článek (8. 7. Jan BANán) pro "proslovanský" obsah??? Co to je??? Politická hyperkorektnost iniciativy Ne základnám? Díky za odpověď.
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press