Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Američtí intelektuálové proti radaru v Česku

11.7.2008 - Britské listy


Američtí protiváleční aktivisté a intelektuálové poslali otevřený dopis Condoleeze Ricové při příležitosti její cesty do Prahy



Newyorská organizace Campaign for Peace and Democracy odeslala v pondělí 7. července otevřený dopis americké ministryni zahraničí Condoleeze Ricové. Dopis protestuje proti navrhované americké radarové vojenské základně v České republice. 

Níže uvedený dopis podepsalo 87 osob, včetně Normana Birnbauma, Noama Chomského, Ariela Dorfmana, Bruce Gagnona, Thomase Harrisona, Douga Irelanda, Joanne Landyové, Jesse Lemische, Scotta McLemee, Jennifer Scarlottové, Stephena Shaloma, Mary Beth Sullivananové, Meredith Taxové, Cornela Westa, and Howarda Zinna. Celkový seznam signatářů je uveden v dopise.


Otevřený dopis Condoleeze Ricové při příležitosti její červencové cesty do Prahy. Protest proti americkému radaru v České republice


Vážená paní ministryně,

8. července máte cestovat do Prahy a podepsat tam smlouvu, která má umožnit výstavbu radarové základny v České republice. Přejeme si, abyste vy, čeští občané i lid po celém světě věděli, že odsuzujeme tuto smlouvu jako vážnou hrozbu světovému míru, která zvyšuje mezinárodní napětí a zintenzivňuje nebezpečí, že budou použity jaderné zbraně.

Navrhovaná radarová základna je součástí stále agresivnější politiky vůči Rusku: silně se stavíme proti této nové studené válce. Nadto základnu důsledně odmítá velká většina českých občanů. Požadujeme od české vlády, aby respektovala vůli svého vlastního lidu a aby odmítla podporu pro tuto smlouvu.

Vaše vláda tvrdí, že radarová základna, spolu s příbuznými antiraketami, které mají být rozmístěny v Polsku, má zastavit rakety z "darebáckých států", především z Íránu. Je však jasné, že systém má daleko více společného s rostoucím soupeřením mezi Washingtonem a Moskvou. Je to totiž první etapa rozvinutějšího programu "Hvězdných válek", systému raketové obrany, který je zaměřen na otupení jaderných sil Ruska. Systém má pak umožnit, aby Spojené státy mohly zaútočit na Rusko a další země bez obav z odvety.

Úkolem radaru v ČR má být, aby pracoval v součinnosti s dalšími americkými válečnými satelity, aby měly Spojené státy tuto část světa bezproblémově zvládnutou. Jak Spojené státy postupně budují antirakety své raketové obrany a další podobné technologie, vytvářejí si tak schopnost prvního úderu proti Rusku, který bude koordinován z vesmíru. Tento první úder bude mocnější, protože radar v ČR a nedaleké systémy antiraket umožní neutralizovat odvetný útok z Ruska.

Dalo se očekávat a došlo k tomu v další - a nepřijatelné - fázi eskalace studené války, že Moskva pohrozila, že zaměří přímé rakety proti Evropě, jestliže Spojené státy vybudují tento systém. Tak umístila obyvatele Polska a České republiky, a miliony dalších lidí, na frontovou linii budoucích konfliktů mezi Ruskem a Spojenými státy. Rusko už oznámilo, že suspenduje účast na jiné dohodě, která dosud omezovala rozmístění konvenčních sil v Evropě.

Co se týče Íránu, neexistují důvěryhodné důkazy, že by dnes existovala jaderná hrozba. A válkychtivý postoj [americké] vlády nikoho před takovou budoucí hrozbou neuchrání, jen totiž zvyšuje pravděpodobnost, že Teherán se nakonec opravdu pokusí získat jaderné zbraně. Jsme přesvědčeni, že Spojené státy mohou nejefektivněji zabránit šíření jaderných zbraní do Íránu a dalších zemí tím, že podstatnou měrou samy sníží vlastní jaderné a konvenční síly a distancují se od imperiálního intervencionismu - nikoliv posilováním jaderné hrozby programem Hvězdných válek a dalšími agresivními programy. Takový postoj by vytvořil politické klima, které by mocně odradilo nové země od vývoje vlastních jaderných zbraní. Spojené státy by mohly podstatnou měrou a životně důležitým způsobem přispět k světovému míru, kdyby nyní odešly z Iráku.

Povzbuzují nás průzkumy veřejného mínění, z nichž vyplývá, že 70 procent obyvatel ČR se staví proti základně a inspiruje nás vznik aktivního odporu, který byl nedávno posílen třítýdenní hladovkou dvou českých mírových aktivistů, Jana Tamáše a Jana Bednáře. Po Tamášovi a Bednářovi vznikla v ČR a v mnoha dalších zemích řetězová hladovka. 22. června nejedly po celém světě po dobu jednoho dne tisíce lidí. Roste také povědomí v Evropském parlamentě, že tato smlouva, která byla iniciována bilaterálně mezi USA a Českou republikou, vlastně postihuje celou Evropu.

Lidé v ČR mají dlouhou a hrdinskou historii odporu vůči nadvládě supervelmocí: Pražské jaro, Charta 77, sametová revoluce. Nové české mírové hnutí je obnovením této tradice. Stojíme v solidaritě s našimi českými bratry a sestrami. Jako oni, volíme život. Spojujeme ruce přes hranice a uděláme všechno, abychom porazili tuto smlouvu o radarové základně, protože je jen příslibem nebezpečí a smrti.


Zdroj: Britské listy

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press