Kdo financuje aktivity spojené s plánovaným dočasným pobytem?
Odpověď na položenou otázku je možné najít v podkladech 5. konference o protiraketové obraně : Výzvy v Evropě („5th INTERNATIONAL CONFERENCE ON MISSILE DEFENCE: Challenges in Europe“), která proběhla ve dnech 8. - 11. 7. 2008 v hotelu Hilton Praha, Pobřežní 1 – Praha 8.
Jistě není náhoda, že konference začala ve stejný den, kdy došlo k podpisu tzv. hlavní smlouvy o radaru, kterou 68% občanů nechce.
Konference zůstala (úmyslně!?) stranou zájmu většiny médií v ČR, což podle mého názoru neodpovídá jejímu významu a jejích případných dopadů. Myslím si totiž, že veřejnost má právo na informace o tom co se dělo v Praze po čtyři dny ve skrytu za jejími zády a za podpory vlády a sponzorů z řad zbrojařských a leteckých firem.
Konferenci pořádala francouzská Asociace letectví a astronautiky (3AF = AAAF) – na první pohled neutrální název, ale více o zaměření napoví web organizace.
Na této konferenci byla přítomna řada vrcholných představitelů velkých nadnárodních koncernů, zbrojařských firem a zástupců dalších podniků zainteresovaných v oblasti protiraketové obrany. Mezi sponzory konference patřila například společnost Boeing nebo Raytheon, která má případnou výstavbu amerického radaru v Česku na starosti.
Podle vyjádření prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR právě s touto společností jednali členové české asociace, z nichž řada má zájem se na stavbě stanice podílet. Asociace také umístila na konferenci svůj propagační stánek.
Akce se zúčastnil i šéf americké protiraketové agentury (MDA) Henry Obering a další představitelé vlád např. ČR, Polska, Holandska, Izraele, NATO a armád včetně Ruska i dalších zemí. V úterý 8. července byl přítomen i náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Vlastimil Picek (viz web ministerstva obrany ČR). Nechyběl ani premiér Topolánek, jehož projev si můžete přečíst zde.
Představení a zaměření konference formuloval předseda programového výboru konference pan Thierry Leveugle z firmy ASTRIUM Space Transportation (zde).
Programový výbor konference byl složen z celkem 33 osob, včetně dvou členek-zaměstnankyň Ministerstva zahraničí ČR. Jde o ředitelku odboru bezpečnostní politiky RNDr. Veroniku Kuchyňovou-Šmigolovou a Kateřinu Weissovou. Podrobný seznam členů výboru je zde.
Sponzorů konference bylo celkem 14. Šlo o firmy Raytheon, Thales Air systems, CSC, Snecma Propulsion Solide, SNPE Matériaux Energétiques, Boeing Co., Navy BMD, Aerojet SAIC Science Applications International Corporation, Izrael Aerospace Industrie Ltd. Rafael Advanced Defense systéme Ltd., Lockheed Martin, Northrop Grumman Corporation, Onera. Podrobná charakteristika jejich zaměření je zde.
Program čtyřdenní konference byl rozdělen na plenární (6) a tématická zasedání (23 + speciální NATO). Hlavní bloky plenárních zasedání byly členěny takto: Úvod do protiraketové obrany – vládní pohledy – tento blok zahájil v úterý 8. července předseda vlády ČR Topolánek, Úvod do protiraketové obrany – průmyslové pohledy, kulatý stůl „Realizace Balistické protiraketové obrany v Evropě – příspěvek evropského průmyslu, Závěry konference. Podrobné znění programu je zde.
Mezi zajímavé informace o konferenci patří také výše poplatku pro účastníky - vstupné na tuto akci bylo podle propozic 1300 Euro bez ubytování.
P.S.: Kdyby byl ještě mezi námi Karel Kryl, myslíte si, že by složil novou píseň nebo by s naléhavostí jemu vlastní zazpíval „Bratříčku, zavírej vrátka?“
P.P.S.: Podle všeho jediný článek, který byl o zmíněné události zveřejněn v českých médiích je zpráva ČTK V ČR bude konference o protiraketové obraně
Navazující článek k tomuto textu viz server Britské listy »
Ing. Rudolf Vondřich (1942) provozuje webové stránky http://rozkvet.cz/
« zpět