Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

USA: Tajní policisté špehovali aktivisty

23.7.2008 - The Washington Times

Protestující byli přidáni do databáze podezřelých z terorismu




Utajení státní policisté z Marylandu infiltrovali tři skupiny obhajující mír a protestující proti trestu smrti – chodili na jejich setkání a posílali zprávy o jejich činnosti americkým zpravodajským a vojenským tajným službám
, jak vyplývá z dokumentů zveřejněných ve čtvrtek.

Dokumenty ukazují, že tyto aktivity probíhaly minimálně od března 2005 do května 2006 a že policisté užívali falešných jmen – o kterých dokumenty hovoří jako o „skrytých identitách“ (covert identities) – k otevírání e-mailových účtů k obdržení zpráv od skupin.

Čtyřiceti šesti stránkové dokumenty – získané v soudním řízení Marylandskou pobočkou Americké unie občanských svobod (ACLU) prostřednictvím zákona o svobodě informací – obsahují také záznam o jméně aktivisty přidaného do federálně financované databáze podezřelých z terorismu a nelegálního obchodu s drogami, databáze určené k sdílení informací mezi státními, lokálními a federálními úřady na ochranu zákona.

Advokát ACLU David Rocah řekl, že státní policie porušila federální zákony zakazující úsekům přijímajícím federální finance udržování databází s informacemi o politických aktivitách a afilacích.

Dotyčný aktivista byl identifikován jako Max Obuszewski. Jeho „hlavní zločin“ byl zanesen do databáze jako „terorismus – protivládní“. Jeho „vedlejší zločin“ byl zaevidován jako „terorismus – protiválečný demonstrant.“ Databáze je známá jako „Washington-Baltimore Oblast Velmi Intenzivního Obchodování Drog“ (Washington-Baltimore High Intensity Drug Trafficking Area), HIDTA.

„Tohle by se v Americe nemělo stát,“ řekl David Rocah. „Ve svobodné společnosti, která spočívá na angažovanosti občanů v debatách, protestech a politických aktivitách za zachování této svobody … byste měli být schopni docházet na setkání o tématu, které vás zajímá, aniž byste se museli obávat, že vládní agenti zanášejí vaše jméno do databáze používané k sledování domnělých teroristů a obchodníků s drogami.“

David Rocah označil toto sledování jako „kafkovskou šílenost.“

(…) (…)


Zdroj: Maryland troopers spied on activist groups. The Washington Times, 18.07.2008  

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press