Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Radarový podvrh

25.7.2008 - Týden

Vláda hrála nefér. Sepsala analýzy o neškodnosti radaru, aniž jejich tvůrci měli přístup ke skutečným parametrům zařízení. Jen pár dní před návštěvou ministryně zahraničí USA Condoleezzy Riceové v Praze to potvrdil vicepremiér Martin Bursík. Virtuální je i vládní pomoc Brdům: většina starostů nezdolá byrokracii.

(…)

Poslanec za KSČM a předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček se už několik měsíců pokouší zjistit parametry radarové stanice. Třikrát napsal ministryni obrany Vlastě Parkanové, vždy ho ale odbyla formulkou, že údaje jsou tajné. Naposledy žádal Koníček informace u ministra životního prostředí Martina Bursíka. V polovině června, jen 19 dní před očekávaným příjezdem ministryně zahraničí USA Condoleezzy Riceové a podpisem smlouvy o radaru, od něho obdržel překvapivou odpověď. Bursík jako první vládní představitel přiznal, že kabinet (zřejmě s výjimkou několika zasvěcených) dosud neví, jak silný přístroj Američané v Brdech postaví. A že například analýza, která loni vznikla na zakázku ministerstva obrany, pracovala pouze s hypotetickými daty.

(…)

Koníček je proto přesvědčen, že kabinet nehraje celou dobu s veřejností fér. „Vláda nemá ani jasno, zda nějaké údaje má. A přitom občanům už víc než rok tvrdí, že je radar bezpečný a bez zdravotních rizik,“ říká poslanec. Bursíkovo vyjádření se sice týká dopadu na přírodu, lze ho ale vztáhnout i na vládní analýzu zdravotních rizik. Žádný z jejích autorů totiž nefiguruje na seznamu osob, které měly povolení nahlédnout do utajovaných technických dat o radaru.

(…) (…)

Starosta Miroslav Leitermann od začátku vystupuje proti radaru. Teď navíc nesnáší Topolánkův plán pomoci Brdům. Pro vesnici Nepomuk, která leží těsně pod radarovou kótou 718, by mohl získat třicet milionů korun na vybudování kanalizace, čističku a vodovod. Také se o to snaží. S dotací to však vidí černě. „Jde o další Topolánkův úlet,“ říká. Přes den pracuje v lese s motorovou pilou, večer je starostou a kvůli vládní pomoci se snaží ovládnout počítač a proklikat se dotazníky z různých ministerstev. „Oni nám to dělají naschvál, abychom ty peníze nečerpali. Už teď říkají, že to, co zůstane, utratí na silnice,“ stěžuje si.

Za Leitermannovy těžkosti skutečně může Topolánkův kabinet. Začal rozdávat peníze, které neměl k dispozici. Z kapitoly ministerstva financí uvolnil pouze čtvrt milionu korun, zbylých 750 milionů musí obce získat z evropských nebo státních fondů.

„Pomůžeme obcím se žádostmi o peníze z evropských fondů,“ sliboval před deseti měsíci Topolánek. V Nepomuku se objevili jen dva úředníci. Emisar z Ředitelství silnic a dálnic ČR se zajímal, jaké cesty by bylo třeba opravit. Pak přijel konzultant, který posoudil, zda se obci se 192 obyvateli vyplatí kanalizace. Od té doby se neukázal nikdo, Leitermann se moří s projektem, peníze jsou v nedohlednu.

(…)

Utopeni v lejstrech jsou desítky starostů, kteří se do funkcí dostali díky oblibě v obci, ale živí se jako zemědělci, traktoristé nebo řemeslníci. Hvězda protiraketového odporu Jan Neoral z Trokavce starostuje v důchodu. Má vysokoškolské vzdělání a velký náskok v závodě o dotace: projekt na vodovod za 10,5 milionu dal dohromady, ještě než Topolánek ve Spáleném Poříčí vyhlásil akci Brdy. „Ještě jsme ale neviděli ani korunu,“ říká.

(…)

Docela úspěšný byl Topolánkův plán jen v jedné věci: peníze vyvolaly mezi obcemi nevraživost. Vesničky závidí větším obcím několikanásobné dotace a úřednický servis. Liga starostů proti radaru čelí obviněním z nečinnosti. Důvodem mají být opět peníze. Příbram, kterou vede koordinátor ligy a poslanec Josef Řihák, se totiž nedostala do vládního programu. …


Zdroj: Týden 27/2008 (str. 14-16)



« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press