Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Test protiraketové obrany: Šaškárna pro české publikum

3.8.2008 - Jakub Rolčík, Britské listy

(…)

Během weekendu informovala česká internetová média o nejnovějším testu americké protiraketové obrany způsobem, který navozuje dojem, že česká ministryně, čeští novináři a – konec konců – i Češi tak nějak obecně jsou kabrňáci, na které jejich transatlantický Přítel pohlíží se zvláště velkou blahosklonností.

Tak např. ve zprávě serveru Novinky.cz s názvem Čeští novináři byli jako první u testu raketového štítu v USA se píše mimo jiné i toto: „Možnost sledovat test zatím neměla ani americká média a japonský ministr obrany, který jeden test už shlédl (sic, správně česky "zhlédl", pozn. red), prý zdaleka neviděl tolik, co nyní Češi.“ Pozadu samozřejmě nezůstává server iDNES.cz, který zprávu s názvem Češi jako první cizinci na vlastní oči sledovali test protiraketového deštníku uvádí slovy: „Česká ministryně obrany Vlasta Parkanová, čeští generálové, diplomati a skupina novinářů byli historicky prvními cizinci, kteří mohli na vlastní oči vidět celý test americké protiraketové obrany.“

Česká televize, která na stránku Radar speciál „zapomněla“ umístit zprávu o mezinárodní konferenci k otázce radaru, jež se za účasti místopředsedkyně Evropského parlamentu Lusie Morgantini konala ve čtvrtek v prostorách Poslanecké sněmovny, informovala o testu dvěma zprávami: první s názvem Česko bude mít zástupce v řídícím centru protiraketové obrany, Parkanová uvidí ostrý test a druhou s titulem Američané testovali rakety, Parkanová se dívala.


Úspěšný test?

U ministryně Parkanové nepřekvapuje, že test pojala poněkud emocionálně („ještě než se to celé spustilo, tak jsem určitou trému cítila“) a s obavami, že systém, jehož součást vnucuje nesouhlasící české veřejnosti, nebude v přítomnosti novinářů fungovat („je jasné, že kdyby se test nepovedl, kvůli médiím by se to dozvědělo mnohem více lidí“). Zde se nabízí vysvětlení, že paní ministryně měla obavy např. z toho, že antiraketa nezasáhne cíl.

Ve skutečnosti ale nic takového nebylo na programu. Naznačuje to již jedna z prvních vět zprávy ČTK, jež je opatrně formulována takto: „Hlavní úlohu v testu měla raketa dlouhého doletu vystřelená ze základny Kodiak na Aljašce, která asi po více než 20 minutách letu skončila v Tichém oceánu několik stovek kilometrů od mexického pobřeží.“ Samotný zásah antirakety – řečeno dnešním newspeakem – ale „byl pouze simulovaný“, a to kvůli poruše „na snímacím zařízení dat obranné rakety“. Ta má být podle generála Oberinga odstraněna do prosince letošního roku.

Nedosti na tom. V již zmíněné zprávě České televize se uvádí: Přípravy testu na několik desítek minut nejprve přerušil mrak, který byl nad raketou na Aljašce. Komplikace se objevily i během letu. "Cíl letěl níž, než jsme předpokládali, a spadl dříve," řekl český velvyslanec při NATO Štefan Füle.

Třebaže „hlavním smyslem cvičení pod názvem FTX - 03 bylo otestovat schopnosti senzorů a radarů protiraketové obrany a integraci jejich sledování“, musel být jeho začátek posunut kvůli mraku nad cílovou raketou. Ta pak letěla níže, než bylo naplánováno, a spadla dříve. Sestřelení raketou se vůbec nekonalo. Tak tedy vypadá „úspěšný test“ protiraketového štítu.

Propaganda. O nic jiného dnes v České republice nejde. Vláda nedokázala přesvědčit většinu občanů pro radar. Zkouší to tedy manipulací. Čeští novináři spolupracují a překrucují skutečnost tak, jako to činili před rokem 1989. Občané – diváci a čtenáři – jsou za blbce.


Zdroj: Britské listy

RNDr. Jakub Rolčík, Ph.D. je analytický chemik a nezávislý publicista



« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press