Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Jak masmédia dezinformují o Iniciativě

4.8.2008 - Petr Šafařík, Literární noviny

Objektivita i řemeslné schopnosti novinářů se dobře vyjevují tam, kde se pracuje s takzvanými tvrdými daty. Ukázaly to naposledy zprávy o pražské demonstraci v úterý 8. července, kterou u příležitosti podpisu smlouvy o umístění amerického radaru v ČR svolala na šestou hodinu večerní iniciativa Ne základnám.

Záhy poté některé internetové zpravodajské servery psaly o tom, že na Václavském náměstí protestují zhruba čtyři stovky lidí. Reportérka Radiožurnálu v 18.10 mínila přesněji, že se sešlo kolem patnácti set lidí. Dodala ovšem, že „organizátoři počítali se zhruba pěti tisíci“. Naznačila tedy, že je demonstrace spíše neúspěchem.

Akce pokračovala pochodem na Hradčany, a jelikož jsem ji od Můstku po Hradčanské náměstí sledoval osobně, uvedu nyní svůj vlastní odhad: přinejmenším mezi Národní třídou a Malostranským náměstím čítal průvod okolo tří tisíc lidí. To je myslím vysoká účast, také vzhledem k tomu, že je doba prázdnin a dovolených a že jsou občanské protesty proti americkému radaru některými masmédii a vlivnými veřejnými osobnostmi, například Václavem Havlem, všelijak znevažovány.

Radiožurnál ve zprávách o půl sedmé chybně hlásil, že „v ulicích Prahy právě protestují aktivisté z iniciativy Ne základnám“. Podobně si počínala i některá další média, novináři přitom musejí vědět, že drtivá většina těchto demonstrujících nejsou žádní „aktivisté“.

V hlavních zprávách České televize mluvil reportér o „zhruba několika tisících odpůrců amerického radaru v Brdech“. Zato zahraniční vysílání Českého rozhlasu Radio Praha (ČRo 7) napočítalo nebo převzalo údaj „několik set lidí“. V cizině ale této stanici asi moc nevěří – například zprávy německé ARD informovaly stejně jako Česká televize o protestech „několika tisíců odpůrců“.

Internetové vydání MF Dnes, přední domácí mediální agentury neokonzervativní zahraniční politiky USA, lhalo – a ještě zmateně – o pochodu „pěti set protiradarových aktivistů“, později prý to byla necelá tisícovka. Idnes.cz zkreslila událost i tím, že mezi údajnými aktivisty prý „převažovali především starší lidé“ a zároveň se z nich „někteří snažili vyprovokovat konflikt s policií“. To ale šíří jen Idnes.cz, jiným médiím ani účastníkům pochodu o takovém problému není nic známo.

9. července v Hospodářských novinách Barbora Černá psala o „odhadem několika tisících lidí“, to ale nebránilo komentátorovi téhož listu Petru Kamberskému tvrdit, že „pouhých pár set demonstrantů naštěstí ukazuje, jak jsou protiradarové postoje nakonec mělké“. Žurnalista dlouhodobě agituje pro radar, stejně jako jeho manželka Karolína, která je coby polovička písničkářského dua Sestry Steinovy jednou z – dohromady asi jen dvou – umělkyň podporujících Iniciativu Pro (rozuměj pro radar i rakety). Kamberský by snad proto mohl být trochu zdrženlivější a alespoň neklamat ve faktech.

Pro ty, kdo si snad stále kupují MF Dnes, závěrem malou ukázku, co tím také podporují. Jeden z nejagilnějších pravicových svazáků v české publicistice, Karel Steigerwald, mimo jiné signatář Anticharty a dnes horlivý antikomunista, nazval v komentáři z 9. července odpůrce amerického radaru „mírovými šašky a mírotvornou hmotou“. A děl také: „Z radaru se stala vnitropolitická kafilerie, jakési mlecí zařízení, které všechny české chamberlainovce semlelo s komunisty, ekology, arabofily a rusofily v jednu jedinou Národní frontu.“ Kéž by MAFRA ke svým novinám alespoň přibalovala plivátka…


Zdroj: Šafařík, Petr. Podivné odhady. Literární noviny 2008-30

Autor je vysokoškolský pedagog a publicista



« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press