Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Trapná fraška okolo ruských agentů a radaru

1.10.2008 - Jiří Pehe, blog.aktualne.centrum.cz
Známý český politický komentátor Jiří Pehe nabízí kritický a vyvážený pohled na v poslední době opět zneužívanou problematiku (údajného) působení tajných služeb v souvislosti s radarem.


V reakci na mlhavé zprávy české rozvědky a následná silácká vyjádření vládních představitelů hovoří o "politické a mediální manipulaci s informacemi o údajném angažmá ruských tajných služeb".
 

Podle bývalého poradce prezidenta Havla "způsob, jakým byly tyto zprávy … zveřejněny a prezentovány některými politiky, má nádech zastrašování. Kdokoliv, kdo je proti radaru, zejména pak členové organizovaných hnutí, může být obviněn, že je jen loutkou v rukou ruských tajných služeb."

Ale není právě toto pravý účel (přehrávaného) hysterčení pánů Vidíma a Langra (oba ODS)?! Nejde zase jednou o to, zastrašit odpůrce dalšího dočasného pobytu nálepkou "agent"!?

I Pehe si takto odpovídá: "Způsob, jakým byly informace o ruských protiradarových aktivitách u nás zveřejněny, jakoby nepřímo naznačoval, že agitace proti radaru není v pořádku."  

Ano, cílem je vyhnout se veřejné a věcné diskusi a priorní a stále perfidnější dehonestací protivníka.

Nikdo samozřejmě nepřipomene, že BIS podléhá vládě a její šéf může být z funkce kdykoli odvolán. Vypadá to tedy, že v praxi funguje podobně nezávisle asi jako současné Nejvyšší státní zastupitelství.

Není proto divu, že zprávy české rozvědky ignorují působení západních tajných služeb v ČR. Ne tak někdejší emigrant Jiří Pehe: "Jelikož se radar dotýká zájmů USA, Ruska i dalších zemí, je dost pravděpodobné, že zástupci všech těchto zemí lobují za radar nebo proti radaru".

Nezaujatému pozorovateli nemusí být na první pohled zřejmé, proč by americký lobbista musel být nutně ten “hodný“ a ruský, íránský, čínský, slovenský, rakouský, norský ten “zlý“. Pehe k tomu říká: "Je například agitování některých Američanů za výstavbu radaru, z nichž někteří mohou být členy amerických zpravodajských služeb, v pořádku, protože Amerika je oficiálně náš spojenec v rámci NATO, zatímco agitování ruských agentů proti radaru v pořádku není, protože Rusko bylo „jen“ partnerem NATO?"

S neskrývanou ironií pak dodává: "Je-li činnost tajných služeb států, které vláda nepovažuje za přátelské, na našem území méně vhodná, než je činnost tajných služeb spřátelených států, bylo by dobré, kdyby vláda vydala nějaký oficiální seznam nepřátelských států."

To aby každý věděl, před kým že se to máme mít podle "naší" BIS na pozoru! Pokud by měli být v hledáčku Rusové, upozorňuje Pehe trefně, že "Rezignovat by v takovém případě zřejmě musela například celá radnice města Karlovy vary, ovládaná občanskými demokraty."

Na závěr je nutné zdůraznit, že Jiří Pehe podle vlastních slov umístění amerického radaru v Česku v zásadě podporuje a to "navzdory amatérskému počínání vlády a obcházení spojenců v NATO i EU".

Pehe – a to je na jeho postoji nejúctyhodnější – však zjevně není připraven obětovat na oltář hyperloajality k USA slušnost a poslední zbytky důvěry voličů. Na rozdíl od stran vládní koalice tak netrvá (?) na radaru i za cenu dalšího pošlapání demokracie v této zemi (jenže jak jinak může dojít k jeho protlačení parlamentem, o něž se Topolánek bezohledně snaží!?)!

Doslova píše:

"Pokud by ale mělo být schválení radaru dosaženo zastrašováním či dalším nakupováním přeběhlíků, bylo by pro naší demokracii lepší, kdyby radar nebyl."


Celý článek Jiřího Pehe na jeho blogu na Aktuálně.cz »



« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press