Američanka oceněná Havlem proti radaru
„Nechte americké dolary doma,“ hlásá název nedávného komentáře z renomovaného anglicky psaného českého týdeníku The Prague Post. Autorkou článku je Američanka Paulette Will, která v roce 1999 obdržela od Václava Havla Českou Prezidentskou medaili.
Nyní se staví odmítavě k plánovanému evropskému pilíři systému raketové obrany. Stěžuje si, že na červnové záplavy bylo Washingtonem vyčleněno mnohonásobně méně peněz než na projekt amerického radaru v Česku: "Je naprosto neospravedlnitelné financovat nevyzkoušené raketové technologie a radarové základny v cizích zemích, když americké cesty, mosty, přehrady, protipovodňové hráze a tunely zoufale potřebují opravit."
Autorka rovněž kritizuje způsob prosazování tohoto kontroverzního vojenského záměru: "Jedna z největších ironií je, zda občanům bylo opravdu umožněno se k otázce vyjádřit." A dodává: "Vzhledem k tomu všemu, česko-americká demokracie 21. století, tak jak ji praktikuje Condoleezza Rice, Karel Schwarzenberg, Mirek Topolánek a další čeští politici, podkopala principy demokratických hodnot v obou zemích."
Will nepřímo zpochybňuje i účel raketové obrany deklarovaný vládou George W. Bushe: "Ta samá administrativa … nedávno zrušila sankce proti Severní Koreji. Není to jeden z těch darebáckých států, proti kterým měl plánovaný systém raketové obrany chránit Spojené státy a Evropu?"
Nejostřejší slova však směřuje na adresu Karla Schwarzenberga a jeho nedemokratického jednání:
"Vláda zákona, transparentnost vlády, civilní kontrola armády a svoboda tisku byly všechno principy, kterým byly vznikající demokracie ve střední Evropě opakovaně vyučovány jako předpoklady pro členství v NATO. Zajímalo by mě, jestli se nějakým z těchto principů trápil Schwarzenberg, když v červnu navštívil uzavřenou konferenci Bilderberg Group (neformální setkání světových vysoce postavených osob) v Chantilly ve státě Virginia, kde se setkal s Riceovou, aby domluvil na červenec podpis radarové smlouvy v České republice. Tajné schůzky na privátních konferencích za účelem schválení smluv sjednaných bez veřejného přezkoumání nevěstí mnoho dobrého pro současnou českou vládu, a jistě nejsou dobrým znamením pro další americkou republikánskou administrativu."
V závěru článku vyjadřuje autorka naději, že český parlament ne-schválí radarové smlouvy.
Celý článek: Will, Paulette. Keep U.S. dollars at home. The Prague Post, 09.07.2008
« zpět