Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Online s Karlem Dolejším

Karel Dolejší (* 1971) vystudoval sociologii a filozofii v Brně. Působil v řadě organizací neziskového sektoru, například v Hnutí Duha, Děti Země či jako tiskový mluvčí Greenpeace ČR. Stál
u zrodu Nezávislého sociálně ekologického hnutí (NESEHNUTÍ),
ve kterém se věnoval mezinárodnímu obchodu se zbraněmi a jeho kontrole. Stejnou problematikou se později zabýval při české pobočce Amnesty International. V současnosti pracuje jako expert na volné noze.

Studie a články o protiraketové obraně a souvisejících tématech publikuje
v odborném vojenském magazínu ATM a na internetových Britských listech.
V minulosti přispíval i do kulturně-politického dvouměsíčníku Listy
a společensko-ekologického časopisu Sedmá generace.



položených otázek: 19
Položené dotazy
OTÁZKA | Stanislav
ahojky. přijdeš dnes večer také na Můstek? :):):).
ODPOVĚD | 0:34
Nechápejte to špatně, ale myslím, že se neznáme a tudíž jsme si patrně ani nikdy nezačali tykat. Ne, myslím, že jsem ten večer na Můstku nebyl.
OTÁZKA | Petr
Soudě z Vašich článků v Blistech, jste vzdělaný, pronikavý, občansky statečný analytik a velmi dobrý stylista. Vzhledem k tomu, že takoví publicisté téměř chybějí v českých masmédiích, mohl by se někdo divit, že Vás některé z těch velkých médií už dávno nepozvalo na své stránky. Já se tomu na základě svých znalostí mediální problematiky nedivím, protože ta média skutečně kvalitní publicistiku nedělají ze SYSTÉMOVÝCH DŮVODŮ... Nebo se pletu a Vás někdy Reflex, Respekt, Rádio Česko či jiné podobné médium do svého týmu zvalo?
ODPOVĚD | 0:35
Děkuji za uznání. Ne, žádné ze zmíněných médií mi nikdy práci nenabídlo. Nevím zda ze systémových důvodů, to bych asi netvrdil, ani to tak neberu, „já proti systému“ :-)
OTÁZKA | Petr
Vzhledem k pokleslosti médií hlavního proudu, hlavně těch českých (včetně těch veřejnoprávních), je rozvíjení a propagace alternativních informačních zdrojů asi tím nejdůležitějším, co zdejší občanská společnost potřebuje.
Můžete zde prosím uvést několik zdrojů, internetových i jiných (v češtině a v angličtině), které byste doporučil zájemcům o hlubší poznání současného světa, hlavně jeho politických a sociálních problémů?
ODPOVĚD | 0:40
To je skutečně těžká otázka. Navzdory globalizaci totiž média zůstávají specifickým způsobem regionalizovaná, jen si to někteří nechtějí připustit; stejně jako jsou regionální či dokonce lokální mentality, které není radno ignorovat. Záleží tedy, co Vás konkrétně zajímá - jaká země a jaké téma. Pokud se zajímáte například o Rusko, s angličtinou rozhodně nevystačíte. Totéž se do značné míry týká i západoevropských zemí, Německa nebo Francie. A o takovém Polsku už se z anglickojazyčných médií - o českých nemluvě - nedozvíte téměř nic.

Nemyslím, že existuje nějaké médium, z nějž by člověk mohl spolehlivě načerpat jakýsi "všeobecný globální přehled". Pokud svůj dotaz specifikujete, budu moci odpovědět konkrétněji. Teď mohu sloužit jen několika tipy, přičemž budu předpokládat, že se zajímáte hlavně o radar a protiraketovou obranu:

Doporučuji stránku Center for Defense Information, http://www.cdi.org/program/index.cfm?programid=6, jejímž prostřednictvím si také můžete objednat zasílání souhrnů zpráv.

Některé starší dokumenty k protiraketové obraně a informace o iniciativách ohledně jaderného odzbrojení byste našel na stránkách British American Security Information Council, http://www.basicint.org/npt/index.htm.

Jinak obecně doporučuji nějaký monitoring, neexistuje jedno "protiraketové" médium, byť souhrny CDI jsou relativně kompletní (nechodí však příliš často). V opačném případě se nevyhnete skenování Reuters, UPI, AP, CNN - a to Vám ještě uniknou články k tématu v magazínech a specializovaných periodicích, která prostě nemůžete všechna číst, ani kdybyste v životě už nedělal vůbec nic jiného.

V ruštině by Vám v zásadě mělo stačit číst NVO, http://nvo.ng.ru/, i když aktuální zprávy k tématu najdete spíš v Kommersantu, http://www.kommersant.ru/.

V polštině - i když ta už teď není tolik užitečná jako v době, kdy Poláci otevřeně psali o věcech, o nichž nám vláda lhala - asi v zásadě stačí Wprost 24 http://www.wprost.pl/ a Gazeta Wyborcza http://wyborcza.pl/0,0.html. Ale detailní info jsem hledal na specializovaných stránkách polských bezpečnostních institucí.

Německé stanovisko v zásadě musíte v úplnosti hledat opět v německých médiích, jako je Spiegel nebo Deutsche Welle, tam ovšem celkem vystačíte s angličtinou. Myslím však, že z hlediska dění u nás se na (opatrném a zdvořilém) odmítání radaru nic zásadního měnit nebude.

Přiznám se, že mé zcela rudimentární porozumnění francouzským textům ze mě dělá pouze nepravidelného čtenáře některých článků v Le Monde.

Co považuji za zajímavé a co stíhám, obvykle shrnuji pro Britské listy, kam ovšem na toto téma píše hned několik autorů - ale to návštěvníci stránek Ne základnám nejspíše vědí. Minimálně například o Štěpánu Kotrbovi, který v ČR téma základny jako první vytáhl na světlo a po léta je držel při životě, až do jara 2006, kdy to začínalo být jasné více lidem.
OTÁZKA | Josef
Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně !

Varování :
Po vytvoření EU se chystají další unie - Americká, Africká a Asijská. Když lidé neudělají obrat (zatím většina lidstva proti tomuto nebezpečí nic nedělá) tak po těchto krocích přijde pouze 1 celosvětová vláda. Z historie na Zemi víme, že moc korumpuje, a absolutní moc korumpuje absolutně. Už v bibli Apokalypsa sv. Jana - je informace o tomto systému: „A (bestie) učiní, že všichni, malí i velcí, bohatí i chudí, svobodní i nevolníci, dostanou znamení na pravou ruku a na čelo. Aby nikdo nemohl kupovat ani prodávat, jenom ten, kdo má znamení nebo jméno bestie, nebo číslo jejího jména (666).“- čipy v těle. A tak bude jejich mysl a oni postupně rafinovaně ovládáni negativnimi entitami z temných světů ze současných 90% na 99,99%. Nápomocni jim k tomu jsou poskoci a loutky zde na Zemi, lidé se prozatím nebrání a sami strkají hlavu do oprátky - každý provádí volby, které mají své následky - odměnu nebo odplatu. Hitler proti tomu co se chystá na lidstvo byl neviňátko. Rozvíjejte pozitivní přístupy k životu a ne opačně – negativní – pekelné. Jaké, tady je máte: jas-nebe.cz. Tímto nikdo nemůže říci, já jsem přece nic nevěděl, nikdo mi přece nic neřekl.

Jaký je váš názor na toto nebezpečí které je doopravdy reálné.
ODPOVĚD | 0:41
Nemyslím si, že bychom se dostali příliš daleko podobnými postupy, které mi – pardon – poněkud připomínají texty sekty Vesmírných lidí. Mám rád Adornovu analýzu nazvanou These proti okultismu, je to 151 aforismus jeho knihy Minima Moralia.

Ovšem chápu, že pokud jste nucen čerpat informace o světě z běžných českých médií, máte možná pocit, že se ve světě děje spousta věcí, kterým jednoduše nerozumíte - a máte možná pocit, že Vás ty věci ohrožují. Ale o Americké unii a dalších Vámi zmiňovaných věcech se v českých médiích myslím tak docela nepíše.
OTÁZKA | Dejv_nacbol
Před nějakou dobou jste napsal článek na Britských listech věnující se národním bolševikům. (http://www.blisty.cz/art/45199.html) Zajímalo by mě zda jste si někdy prostudoval nějaké nacbol materiály, protože to, co píšete, podle mého názoru není pravda. Během četby článku jsem si vzpomněl na jeden díl seriálu Simpsonovi, kde je z legrace použit termín "komunističtí fašisti." Až teprve vy jste toto spojení začal myslet váženě a to ve chvíli, kdy jste tak označil národní (nebo jak vy s oblibou píšete "nacionální" díky čemuž jste použil i špatný název naší strany) bolševiky. Tvrdit, že toto hnutí staví na jakési tradici prolínání nacismu a komunismu, jak píšete hned v prvním odstavci, je zavádějící a nepravdivé. I když bych rád, tak zde nebudu vysvětlovat skutečné základy nacbol ideologie. Jenom podotknu, že nejen mě, ale i další členy naší strany docela mrzí, když se na internetu dočtou něco takového, jako píšete Vy. Já například jako člen NBS, který dříve působil mimo jiné i jako dobrovolník v centru pro romskou mládež a též jako průvodce v muzeu romské kultury, se pak o sobě dozvím, že náš antirasismus je ve skutečnosti jen "pragmatickým rozhodnutím." Stejně tak jsem se účastnil jako organizátor několika kulturních akcí zaměřených proti fašismu a neonacismu (punkové konerty - na jednom jsem i hrál s kapelou) a naráz čtu, že jsem jeho vyznavač. Vy, ale i další aktivisté nesehnutí jste se dopustili už několika dezinformací ohledně našeho hnutí (převším pan Štefanec, který kvůli lživým informacím ohledně Ne Základnám, které rozeslal na všechny strany, málem rozbil celou brněnskou pobočku tohoto občanského sdružení, naštěstí se ale vše vysvětlilo. Dále pak lhal i ohledně reakce brněnské muslimské komunity na naši demonstraci) Svou otázku bych tedy nakonec zformuloval asi takto: Kde čerpáte informace ohledně nacbolů? Zkusil jste je porovnat s těmi na stránkách www.narodni-bolsevik.org, kde jsou mimo jiné i překlady původních národně bolševických děl? Chápu, že s touto ideologií nesouhlasíte, myslím ale, že jako člověk, který vystudoval sociologii a filozofii, se ve své argumentaci dopouštíte přílišného množství nepřesností a faktických omylů - nevím, zda úmyslných či plynoucích z neznalosti - v obou případech však tato argumentace není dle mého názoru korektní. Omlouvám se za dlouhý příspěvek. Je pravděpodobné, že ze známých důvodů nebudete vůbec reagovat, kdyby ale přece, tak děkuji předem za odpověď. Některé věci bych si už rád vyjasnil a když před náma pan Štefanec neustále utíká, rád bych využil této možnosti zeptat se Vás.
ODPOVĚD | 0:45
Materiály o nacionálních bolševicích jsem studoval dávno před tím, než čeští nacbolové vůbec vznikli. Celkem se jim narozdíl od Vás už věnuji deset let, protože sleduji mezinárodní ultrapravicovou scénu, které jste součástí (budu ze zdvořilosti předpokládat, že o tom nevíte - stejně jako nevíte, od které vlajky je odvozena vlajka ruských nacbolů, kterou jsem k článku v Britských listech připojil). Taktika "maskirovky" a infiltrování nejrůznějších organizací mimo váš ideologický okruh, převzatá ostatně od starých trockistů a komunistů, nacbolům rozhodně nepomůže zakrýt kořeny, ze kterých jejich ideologie vyrostla. Na základě dlouholetého studijního zájmu pokládám nacionální bolševiky všech národních verzí za součást mezinárodní politické sekty s centrem v Rusku, hlásající náhradní náboženství - a nemáte naprosto šanci mě přesvědčit o opaku, dokud se nezmění sami ruští nacionální bolševici. Každý si může najít, kdo to byl Gregor Strasser, proč se nacbolové hlásí ke Karlu Radekovi, nebo jaké autory Limonov s Duginem pustili v Rusku do oběhu, když hlásali rusko-německé spojenectví proti USA. Toto fórum je ovšem věnováno Ne základnám a radaru, nikoliv verbování vašich oveček na pornografii.
OTÁZKA | kim
Působil jste kdysi u Nesehnutých. Dovolím si zeptat se na jednu dávnou vzpomínku:

Je to před 8 lety, prezident Bush mladší byl poprvé zvolen do funkce US prezidenta. Jeden, kdysi u Nesehnutých aktivní hoch (také se zabýval obchodem se zbraněmi - vzpomínám, že vystupoval proti zbrojním veletrhům) povídal, že volba tohoto pologramota je a bude pro svět katastrofa. Jen jsem jen tak nezávazně v řeči namítl, že musí nejdřív ukázat, co v něm je. Řečník velmi kategoricky opáčil, že TO (jako Bush - mluvil o něm ve středním rodě) je dle úrovně svého vyjadřování a už od pohledu mentálně blb a buran s agresivními sklony. Působil dojmem, že ví, o čem mluví a je přesvědčen o své pravdě. Ukázalo se, že ten bývalý velice aktivní aktivista Nesehnutých měl pravdu...
Mezitím se dal na komunální politiku, byl zvolen (za stranu, mající ve volebním programu ekologické principy a celkově odzbrojení), zastává funkci. Kdysi odpůrce zbrojení a válečné politiky US Neocons, reprezentované Bushem, dnes opora nejvyššího vedení své strany, které patří, navzdory svým voličům a svému volebnímu programu, mezi příznivce US jestřábů a US radaru v Brdech.

Co Vás, sledujíc takovou změnu životních postojů Vašeho bývalého kolegy, napadá??
ODPOVĚD | 0:47
Nechci být a nebudu zde osobní.

Výše byla řeč o „systému“. Tady by se možná hodilo se k tématu vrátit. Když se podíváte třeba na krátkodobé působení paní Třeštíkové v první Topolánkově vládě, lze z toho odvodit asi jediné: Držet se v dnešní české politice nějakých zásad má až na opravdové výjimky za následek odchod ze hry. Nejde jen o marasmus a politické mafie, ale někdy také o nedostatek zřetelně formulovaných programových zásad. A ve finále – jako u všeho – jde o osobní rozhodnutí a věrnost sobě samému. Paní Třeštíková měla jakýsi pojem o tom, co už je prostě příliš; když toho opravdu bylo příliš a zkompromitovala by se sama před sebou, nechala teplou židli být a vrátila se raději ke své práci. To byla ve skutečnosti velmi instruktivní ukázka toho, co je pravým smyslem jakékoli služby věcem obecným – totiž, že k ní patří i ctít lidskou důstojnost, včetně své vlastní. Ale obávám se, že v ČR tohle dovede jen málokdo. Tady se lidé nechají z funkce vyhazovat (to je ještě ta lepší varianta) nebo sní o tom, že ji opustí až nohama napřed a udělají vše pro to, aby v ní zůstali. Dokonce i v regionální politice, kde nepanuje taková odtrženost od voličů jako na celostátní úrovni a nejsou ani takové zákulisní tlaky.
OTÁZKA | Jaroslav
Dobrý den, zajímají mě Vaše odpovědi:
1/ Čím se současně ve své práci coby expert na volné noze nejvíce zabýváte?
2/ Vystudoval jste sociologii a filozofii. V čem podle Vás jsou nebo mohou být tyto obory prospěšné pro Vás - jako jednoho člověka a pro celou lidskou společnost?
3/ Myslím si, že etická a morální pravidla lidského soužití by měla být řádně vyučována na všech stupních škol - v rozsahu podle věku žáků a studentů. Jde o to, že hodně lidí nemá potřebné vědomosti o slušném, zodpovědném a morálním jednání a konání. Vím, že vždy budou ve výkladu možné nějaké odchylky, ale potřebujeme co nejlépe rozumět třeba pojmům: čestnost, poctivost, vypočítavost, kultivovanost, předstíraná slušnost, rasismus, tzv.nepřizpůsobivost aj. Má otázka k tomuto je: Domníváte se, že jedině rodina má dětem poskytovat informace o tom, co je a co není tzv.slušné chování?
4/ Máte mezi svými přáteli nějaké aktivní křesťany?
5/ Co je podle Vás smyslem lidského života?
6/ Z čeho máte v životě radost?
7/ Jak byste definoval pojem DOBRÝ SKUTEK?
8/ Kterých lidí a za co si nejvíc vážíte?
9/ V čem vidíte největší zápor amer.vojen.radaru v ČR?
Děkuji Vám za odpovědi a přeji Vám příjemný den.
ODPOVĚD | 0:53
Ad 1) Nejvíce se zabývám tím, co je sice každý den nějak přítomno v médiích, ale ve skutečnosti to většinou nikdo ani nepojmenuje, natož aby to vzal vážně – totiž civilizační krizí Západu v jejích různých projevech.

Ad 2) Čím mohou být filosofie a sociologie „prospěšné“? Na tohle slovo bych dal asi pozor. Asi před deseti lety jsem konstatoval, že mé rozhodnutí z počátku 90. let studovat humanitní obory bylo tak trochu jako vstoupit s korunovací Josefa II. do meditativního mnišského řádu. Brát vážně to co děláte pak znamená nejít době na ruku. V opačném případě si totiž lžete do kapsy.
Podle mne je smyslem humanitních oborů opatrovat ostatky vysoké kultury :-), mimo jiné též udržovat tradici kritického myšlení, které nemůže fungovat v rovině pouhých kalkulací a účetních bilancí. To v čem dnes žijeme je jen jedno z možných vyústění tradice, kterou by humanitní obory měly udržovat.

Ad 3) Víte, znám spoustu velmi inteligentních lidí, kterým vědomosti o pravidlech lidského soužití jistě nechybí, ale přesto se jimi neřídí. Vědomosti to tedy asi nevyřeší. Základ je určitě v rodině, když ho lidé nedostanou, škola to sotva napraví. Ale ani rodiče to nemají jednoduché. Jeden můj učitel kdysi myslím velmi přesně formuloval to základní dilema: Chci vychovat slušného člověka, nebo vychovat člověka „pro život, jaký je“?

Ad 4) Jde o to, co myslíte aktivním křesťanem. Aktivních členů organizovaných církví mezi přáteli mnoho nemám, ale pár by se jich přece jen našlo. Mezi bývalými blízkými a přáteli jsem míval nějaké bývalé křesťany :-). A pak mám přátele, kteří své křesťanství na instituce nijak nevážou. Já sám se za křesťana nepovažuji, možná právě proto, že jsem kdysi uzavřel katolické manželství.

Ad 5) To jsou mi otázky... Pro mě osobně je smyslem života nepoddat se úpadkové době. Pro někoho jiného ale právě tohle může být nesnesitelně nabubřelá a abstraktní formulace, a má samozřejmě plné právo si to myslet a spatřovat smysl vlastního života v něčem úplně jiném. A já nemám ambici nutit někomu svůj pohled. Nepatřím k lidem, kteří vždy vědí, co je pro druhého dobré - lépe než on sám.

Ad 6) Z čeho mám v životě radost, se čtyřicítkou za rohem? Z dobře odvedené práce, která mi dává smysl. Občas z hudby, ale nedopřávám si moc příležitostí.

Ad 7) Pojem „dobrý skutek“ bych nedefinoval. Rozhodně ne abstraktně. Neznám-li motivaci vykonavatele „dobrého skutku“, nejsem schopen se k tomu vyjádřit. Občas lidé páchají tzv. dobré skutky kvůli ponížení objektu, který jim o nějaké to útrpné dobrodiní vlastně vůbec nestojí. Tak tady to máte, k čemu je filosofie: Slouží k zarmucování...

Ad 8) Nejvíce si vážím lidí, kteří zůstanou věrni sami sobě, aniž by pro svůj nárok na nezávislost byli krutí k okolí. Vážím si lidí, kteří nejsou fachidioty a dovedou myslet v širokých souvislostech. Lidí, kteří jedině mohou začít něco nového.Normální společnost, to jest společnost, která zrovna neprochází krizí, má ovšem pro tento typ lidí sotva nějaké využití. Potřebuje spíše loajální týmové hráče.

Ad 9) Největší zápor? Jeden? Víte, já se nehlásím k vizi světa, která vykládá vše z jediného principu. Takže tady záleží na okolnostech a perspektivě. Momentálně bych při pohledu z Prahy řekl, že na radaru je nejhorší to, jak nás odděluje od Evropy ve stejném okamžiku, kdy irituje Rusko. To by mohlo být pro další existenci samostatné České republiky velmi zhoubné.
OTÁZKA | Stanislav
Hezký den.

Má hořejší otázka se týkala NENÁSILÍ a večerního multifunkčného pochodu v sobotu 21. března. Líbil se?

Je zde druhá, také aktuální:
Budete nějak oslavovat dnešní pád vlády? Já si to datum budu pamatovat nadosmrti. Protože to je den, kdy obě smlouvy o základně cizích vojenských zabijáků na území ČR zmizely definitivně z povrchu světa, a to je moc dobře pro celý vesmír. ( samozřejmě ostražitost je i nadále namístě, jak říká Fučík ). Připíjím na úspěch všem, kterým to není jedno - nemám šampus, tak alespoň červeným :).
ODPOVĚD | 0:54
Omlouvám se, ale nestíhám se zúčastňovat všech veřejných akcí. Nepatřím myslím ani k lidem, pro něž je účast na demonstracích součástí životního stylu. Občas někam zajdu, když se děje něco, co pokládám za hodně důležité. 21. březen jsem tak nevyhodnotil, ale možná, že jsem se spletl.

Pád vlády jsem neoslavoval. Ne snad, že bych mi jí bylo líto – takhle arogantní vládu tento národ už dlouho neměl – ale právě proto, že si nejsem jist, zda se pádem vlády podstatné věci vyřešily. Slavil bych, kdyby bývala padla v době loňské protiradarové hladovky. To by mělo zřetelný smysl a bylo by to čisté.
OTÁZKA | Jiří P.
Dobrý den, Jak prakticky by měl politik, zastupitel, nebo jiná veřejná osoba nést odpovědnost za své činy? Nyní se neptám na nějaké konstatace ve smyslu: "společnost tápe, .. politici dělají co jim dovolíme..., víme že je to složitý problém... " Pokuste se prosím naznačit Váš osobní postoj, vžijte se do role odpovědného politika. Děkuji.
ODPOVĚD | 0:56
Jak „prakticky“? Této formulaci bohužel příliš nerozumím... Jinak víte, já jsem byl už jako dítě zčásti možná neuvědoměle vychováván k tomu, že v podstatných věcech může být člověk rád, když dostane jednu šanci. A když jí nevyužije, musí prostě nést následky. Tím se nechci dostat do roviny vymýšlení trestů pro selhavší politiky – zda by měli za selhání platit pokuty a tak podobně, ale spíš mi jde o to říci, kdy by měl člověk z veřejné funkce odejít. A odstupovat by neměli jen ti, kteří cítí, že nemohou souhlasit s tím, co je po nich žádáno. Odstoupení by se mělo týkat i závažných selhání.

To je ale pěkná pohádka, co? :-)
OTÁZKA | Signeur
Zdraví. Viděl jsem projem vašeho představitele na sjezdu ČSSD a je mi špatně. Vaše iniciativa má rétoriku z dob studené války. Je mi docela trapné reagovat na nesmysly, které vypouštíte lidem, bijete na poplach před nebezpečím z USA. Je bohužel historicky prokázáno, že díky spolupráci s USA dokázala evropa v obou světových válkách porazit porazit agresora (bohužel ve II. pouze jedno zlo), ale i díky vládám USA nakonec máme alespoň nějaou demokracii. Nepokládáte už konečně za vhodné říct lidem celou pravdu? Nechcete se jim přiznat ke své podpoře socialismu a KREMLU, se kterým to snad zase myslíte na věčné časy? Jenom abychom věděli, jestli opět nenastal čas emigrovat tam, kde je svoboda?
ODPOVĚD | 0:58
Jestli jste na sjezdu ČSSD viděl představitele Ne základnám a máte k jeho vystoupení výhrady, asi nejsem ta správná osoba, která by se k tomu měla vyjadřovat. Jednak jsem nezávislým publicistou, jednak jsem sjezd ČSSD vůbec nesledoval.

Co se týče ostatního, Ne zákládnám podle mne na rozdíl od vlády v demisi rozhodně studenoválečnickou rétoriku nemá. Historicky je prokázáno, že Rakousko nás zachránilo před tureckou invazí a Rusové před nacisty. Nemyslím ale, že proto budu volat po věčném uctívání habsburské monarchie nebo Stalina, případně chtít jejich zaniklá impéria křísit, stejně jako s těmito přízraky nebudu zuřivě bojovat. To se v plné míře týká i USA v předvečer návštěvy amerického Gorbačova v Praze.

Nechci „se přiznat“ ke své podpoře socialismu, protože to slovo je heslem postrádajícím reálný smysl, heslem, k němuž se nehlásím. A Kreml nepodporuji o nic více než Brusel, ba Brusel podporuji o dost více.

Pokud jste přesvědčen, že znáte celou pravdu, pak se Vás poněkud děsím. Emigraci vám nevymlouvám ani nedoporučuji. O emigraci ze země s nereprezentativní arogantní vládou a zprivatizovaným ministerstvem zahraničí jsem docela nedávno sám uvažoval.
OTÁZKA | Milan Peleska
Jak si to vlastne pane Dolejsi vy, Tamas nebo Bednar predstavujete ?
Myslite si, ze se Cesi, Slovaci, Ukrajinci, Zidi nebo kdokoliv jiny nechaji od vas znovu zahnat do koncentraku ? Do otroctvi za ostnatymi draty ? Nase zeny pod hijaby nebo burky ?
Neberte to jako vyhruzku, ale pokud my, cestni lide budeme muset znovu vyjit do ulic a bojovat za svobodu, tak ta pristi revoluce uz nebude sametova.
ODPOVĚD | 1:00
Nemohu mluvit za pány Tamáše nebo Bednáře.

Nevím, jak jste dospěl k bizarní myšlence, že někdo chce někoho zahánět do koncentráku. A myslím, že ani já, ani výše zmínění pánové nenesou žádnou odpovědnost za Vaše obsese koncentráky, otroctvím, burkami a podobně. Ten odstavec, který jste napsal úplně stačí k tomu, aby Vás usvědčil z projektování agrese za účelem uvolnění agrese vlastní. Jste asi stejně ohrožen jako Leonid Brežněv v roce 1968. Doufám, že roboty na vnitru, které čtou tuto stránku, to rovněž zaznamenaly :)
OTÁZKA | Pepík
Dobry den, rad si obcas prectu Vase clanky. Hezky pisete. Zajimalo by mne nasledujici, neberte to prosim jako provokaci. Kdyby se na Vas obratila rekneme ruska tajna sluzba s nabidkou zajimave prace, prijal byste?
ODPOVĚD | 1:02
Moje kritika vlády Bushových pohrobků v Praze, tedy vlády, která je vedena snahou udělat vždy přesný opak toho, co chce Moskva, vůbec neznamená, že bych byl rusofilem. Podle mě to za nás vyřešil už Karel Havlíček Borovský. Jsme Západní Slované, nejsme Rusové. Rusko je třeba chápat, je třeba snažit se rozumět původu jeho obav a nároků; je třeba říkat, které nároky považujeme za legitimní a které nikoliv, ne říkat, že Rusko prostě žádné nároky mít nesmí. Rusové tu budou pořád a je to velmi důležitá země, kterou nemůžeme ignorovat, nebo dokonce žít v iluzi, že ji budeme zatlačovat někam na Ural. Ale to je všechno.

Kdyby se na mě obrátila ruská tajná služba, bylo by mou povinností to nahlásit na patřičných místech, stejně jako kdyby se na mě obrátila dejme tomu služba izraelská. Ale takhle přímočaře se to myslím v této branži nedělá, co myslíte? :-)
OTÁZKA | Jiří Habrda
dobrý den, abych se přiznal, nejsem příznivcem selektivního zpravodajství ve stylu Britských listů, Muslimských listů nebo Haló novin. Je příznačné, že právě tito e-ziny neumožňují u svých článků diskuzi, zatímco "mainstreamová pravicová" média ji (zatím) umožňují. Nicméně chtěl bych se vás jako údajného experta na zbraně zeptat - má podle vás Írán rakety schopné donést jaderné hlavice do Evropy, potažmo do USA? V tomto článku http://www.blisty.cz/art/37524.html pánové Kotrba a Visingr tvrdí, že "... je nepravděpodobné, že by Írán mohl získat bojeschopné mezikontinentální balistické rakety dříve než někdy v polovině příštího desetiletí". Přitom už rok po vytvoření této analýzy Írán vypustil vlastní družici pomocí vlastního nosiče, tedy má rakety s dostatečnou nosností. Co je podle vás příčinou tak katastrofálně chybné analýzy expertů, kteří psali uvedený článek? Kde mám jistotu, že i další tzv. odborné analýzy Britských listů se neukážou rok po svém zveřejnění nako naprosté nesmysly?
ODPOVĚD | 8:37
Britské listy jsou selektivní reflexivně – píší o tom, o čem česká mediální děloha izolující své obyvatele od vnějšího světa informovat nechce nebo nedovede. Není za nimi žádný konkrétní náboženský či ideologický názor .Kdyby – čistě hypoteticky – začala Mladá fronta Dnes zveřejňovat kritické články o radaru, věnoval bych se jiným důležitým tématům.
Diskuse pod články kdekoliv jsou asi z 90% zcela nevěcné, závidím Vám, že máte čas se tím prokousávat. Právě z důvodu nevcnosti a vulgarity příspěvků byly na BL zrušeny. Jakožto bývalý editor diskuse u článků Ekolistu to plně chápu. Kdo se chce vyjádřit, může ovšem napsat článek, nikoliv pod pláštíkem fiktivní identity dávat průchod sprostotě a agresi.

Írán má rakety středního doletu získané díky spolupráci s KLDR, je schopen s nimi zasáhnout okrajové části Evropy. Jaderné hlavice nemá a hned tak mít nebude. Mezikontinentální rakety (s doletem přes 6 000 kilometrů) také nemá a hned tak mít nebude, jeho vlastní vývojové kapacity jsou velmi omezené, velká část jeho předvádění raketových svalů je jen propagandistickou operací. Závěr Kotrbova a Visingrova článku který jste citoval tedy platí. Družice se často vypouštějí ad hoc upravenými raketami středního doletu (s dodatečným stupněm používajícím zpravidla TPH), kdybyste se podrobněji podíval například na bývalý sovětský program Interkosmos, tak byste to snadno zjistil.

Stoprocentní jistotu adekvátnosti analýz samozřejmě nemáte nikdy, ale když dostáváte jen „analýzy“ zmanipulované zbrojařskou lobby, které již léta nekriticky konzumují česká média, máte téměř úplnou jistotu, že jsou rizika maximálně nadhodnocena za účelem získání mnohamiliardových zakázek.
OTÁZKA | F.Zlínská
Zdravím Vás pane Dolejší,
nechce se mi věřit, že v okolí kde má stát radar, má být chráněná krajinná oblast. Také vím, že do Jince ( kousek od Brd ), se má stěhovat smíšený dělostřelecký oddíl z Pardubic a Jince jsou jediné dělostřelecké cvičiště v ČR. Náčelník GŠ pan Picek už tomu dal požehnání. Myslíte si, že můžeme vážně uvažovat o národním parku nebo je to jen populistické gesto soc. demokracie.
Děkuji, že jsem Vám mohla položit tuto otázku.
Váží si Vás F. Zlínská
ODPOVĚD | 8:39
Vážená paní Zlínská, já nejsem právník a nedokážu tedy posoudit, zda, případně nakolik, je reálné přeměnit vojenská cvičiště v národní parky. Jen jsem zaznamenal, že Ministerstvo životního prostředí v současném personálním obsazení tomu není nakloněno, patrně nejen z procesních důvodů. Jak asi víte, pan Bursík léta tvrdí, že radar je pouhý „regionální problém“ (o němž se teď přes naše hlavy jedná mezi Washingtonem a Moskvou...).

Být Vámi, obrátil bych se asi na Ekologický právní servis nebo na jinou specializovanou právní agenturu, já takovou expertízu neumím. Mrzí mě, že jsem Vám nemohl více pomoci.
OTÁZKA | Honza
Vaši iniciativu, nepodporuji, protože proti neumístění radaru nenabízíte žádnou adekvátní alternativu. Já takové řeči jako o vzájemné spolupráci a dohody OBSE neberu moc vážně, protože tato země měla v roce 38 plné šuplíky smluv a bylo jí to k ničemu. Někteří pacifisté se domnívají, že svět je mnohem dál a válka v Evropě je minulost, ale to je velmi zavádějící myšlenka. Proč Vaše hnutí neřekne nechceme tady žádný radar, protože se budeme spoléhat na vlastní prostředky to bych ještě akceptoval, ale vaše hnutí nenabízí nic. Říkat lidem, že když se budeme starat jen o sebe tak se nám nic nestane to je hodně alibistické a v dnešním světě a prostoru kde se nacházíme i krajně nezodpovědné.
ODPOVĚD | 8:42
Vážený pane, Ne základnám podle mne přesvědčivě argumentuje, že radar není potřeba. Na základě toho co sám o věci vím jsem téhož názoru. Když ale něco není třeba, není k tomu ani třeba hledat alternativu, tak jako nebudujete obranu proti invazi zelených mimozemských ještěrek.

Pokud nejste spokojen s bezpečnostními zárukami OBSE nebo NATO, můžu Vás ujistit, že kvůli poněkud upgradovanému prototypovému radaru z Marshallových ostrovů by nás rozhodně také nikdo nebránil. To je jakýsi syndrom Aladinovy lampy, jak tomu říkám – totiž představa, že pokud bychom v okamžiku nebezpečí usilovně leštili radar, přiletí silný džin a ochrání nás. Jenže USA jsou plně vytíženy válkami v Iráku a Afghánistánu a jejich vojenská moc je už za zenitem. Pokud je pravda, že se nemůžeme spolehnout na evropské spojence v NATO, jak občas tvrdí atlantický lobbyista Alexandr Vondra, pak bychom se asi měli finlandizovat. Já si ovšem myslím, že tak zlé to zdaleka není, i když se vláda v demisi vynasnažila natlačit nás do slepé uličky „strategického spojenectví“ s G. W. Bushem.
OTÁZKA | Ladislav
Mít cizí vojenskou základnu v zemi, to znamená ztrátu státní svrchovanosti a suverenity. Vláda USA by nedopstila postavení cizí vojenské základny na území své země, ale chce si takto podmanit jiné státy, aby podléhaly americkým záměrům. Snad nový prezident Obama už konečně pochopil, že tudy cesta nevede.
Záření radaru a zvlášť onoho vysoce výkonného pulsního poškozuje a ničí zdraví a životy lidí, zvířat a rostlin.
Každý, kdo chce v ČR americký vojenskýradar, je buď neinformovaný nebo bezohledný a krutý sobec.
Pane Dolejší, chystáte se na protestní akci proti radaru v době. kdy v ČR bude prezident Obama?
ODPOVĚD | 8:43
Vypadá to, že v době Obamovy návštěvy nebudu v Praze, takže se nejspíše nezúčastním.
OTÁZKA | rockmother
Dobrý den, pane Dolejší, na poslední chvíli Vám chci jen poděkovat za souznění, které cítím pokaždé, když čtu vaše dobré články. Nic víc a ani nic míň, chci, abyste věděl, že na stejné vlně jako jste vyladěn Vy rezonuje minimálně jedna další duše, a to bez výhrad, čirou náhodou, zato překvapivě dokonale. Díky za Vaši dobrou práci, jen tak dál, přinášíte mi pocit, že normální jsem já, ač jsou mé názory většinou bohužel menšinové. Člověk potřebuje nějakou vazbu na dění kolem sebe a způsob, jakým se do nás promítá, a tady je přesně místo, kde velmi pomáháte - umíte věci jednoduše a pregnantně pojmenovat a zařadit do kontextu ostatních souběžných událostí. Takže Vás jen upřímně zdravím a přeji jen to dobré.
ODPOVĚD | 8:44
Děkuji, ať se Vám daří.
OTÁZKA | Vladislav Kulihrach
dobrý den, nemyslíte, že by se slušelo uspořádat u nás konferenci o radaru? Účastnit by se mohl například pan Hlobil, zástupci ruské generality a další. Konečně by se objasnilo, zda je radar nebezpečný útočný systém, nebo je nefunkční, a jestli lže pan Hlobil, nebo ruská generalita, případně by mohli ruští generálové informovat představitele ruského impéria o tom, že radar je nefunční, a Rusko by přestalo vyhrožovat Evropě jadernými zbraněmi.
ODPOVĚD | 8:45
Možná jste si nevšiml, že se o radaru nejedná mezi Prahou a Moskvou, ale mezi Washingtonem a Moskvou. To je situace, kterou mají na svědomí lidé zasedající v naší odvolané vládě, kteří usilovně prosazovali radar a tvrdili, že nás ochrání před ruským vlivem. Stal se ovšem pravý opak: Moskva získala skvělou záminku ke vměšování do českých záležitostí, a vláda snažící se zmanipulovat novou americkou administrativu je přitom pátým kolem u vozu. Stačí Vám taková odpověď?
OTÁZKA | rockmother
Ostatně na str. 27 fotoblokády Greenpeace jsem si našla, že Vaše fotka je přesně vedle mé. Pocta pro mě. jedná se o fotky z blokády kóty 718 z 8.5.2008.
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press