Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Krize, radar, otázky a pochybnosti

24.4.2009 - Radim Valenčík

Může to, co začíná jako finanční krize, přerůst v tlaky na vyvolání globálního zničujícího konfliktu? Nebo jsme si jisti, že takové nebezpečí v žádném případě nehrozí?

Mohou se reprezentace i občané Ruska obávat, že radarová základna v Brdech je součástí přípravy preventivního jaderného úderu proti této zemi? Nebo jsme si jisti, že nemohou mít takové obavy a ani na takové obavy nemají právo?

Může to, co reprezentace i občané Ruska pociťují jako ohrožení své bezpečnosti, nepříznivě ovlivnit politický vývoj v této zemi? Nebo jsme si jisti, že to žádný vliv na vývoj v této zemi nemá?

Může Rusko reagovat na to, co jeho reprezentace i občané budou pokládat za přípravu preventivního úderu proti své zemi asymetricky, tj. vývojem systémů, které v případě vypuknutí konfliktu budou znamenat definitivní konec civilizace? Nebo jsme si jisti, že se tohoto scénáře nemusíme obávat?

Měla pravdu část naší politické reprezentace prosazující radarovou základnu na začátku diskusí o ní, když říkala, že vše je s Moskvou předjednáno a že ta souhlasí? Nebo nám tehdy neříkali pravdu?

Vědí ti, kteří prosazují radarovou základnu, co je vlastně jejím skutečným cílem, a řekl to někdy někdo z nich jasně a jednoznačně? Nebo neustále revidují zdůvodnění její existence a neexistuje ani jedna osobnost, která by argumentovala konzistentně?

Je nebezpečím pro občany USA potenciální hrozba rakety letící z Íránu (či Severní Koreje) přes oblast sledovanou radarem z našeho území? Nebo taková hrozba z několika závažných důvodů neexistuje?

Je možné, že některé vlivné síly (skupiny vlivných osob) v různých částech světa mohou mít zájem podněcovat globální konfrontaci a styl vládnutí založený na stavu globálního ohrožení? Nebo k tomu nemohou mít důvod a nemusíme se toho obávat?

Byl dvojnásobný debakl vládních stran v krajských a senátních volbách 2008 reakcí občanů jen na domácí politiku, nebo šlo též (možná i především) o odpověď na to, že je pohrdáno dlouhodobým nesouhlasem velké většiny občanů se zahraniční politikou vlády, že se jim doložitelně neříká pravda a že naše země hraje absurdní roli nástroje zvyšování napětí ve světě?


---------------
Doc. Ing. Radim Valenčík, CSc. je vedoucím katedry ekonomie a mezinárodních vztahů na Vysoké škole finanční a správní, o.p.s.

 

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press