Jaderný a raketový potenciál Íránu
Renomovaný mezinárodní think-tank The East West Institute vydal analýzu společně vypracovanou skupinou amerických a ruských expertů. Závěry studie lze shrnout následovně:
I. V současnosti a v dohledné budoucnosti nepředstavuje Írán skutečnou hrozbu pro Evropu, neřku-li pro Spojené státy. Teherán postrádá jak nezbytné technologie (viz např. str. 8, 11), tak i motivaci k útoku (str. 3, 13, 17).
II. Součásti protiraketové obrany momentálně navrhované pro střední Evropu vykazují různě "vážné slabiny" (str. 17) a nemohou poskytnout spolehlivou ochranu. Systém THAAD by za tímto účelem patrně posloužil lépe (str. 16).
III. Prvky protiraketové obrany plánované pro střední Evropu ohrožují ruské bezpečnostní zájmy. Radar v České republice by byl schopen sbírat informace
o ruských mezikontinentálních balistických raketách (str. 15), z nichž některé by dokázaly zachytit interceptory v Polsku (str. 15). Jejich počet by se navíc mohl
z původních deseti rychle zvýšit.
IV. Bushův plán evropské raketové obrany vytváří překážku pro hlubší rusko-americkou spolupráci, zejména s ohledem na Írán a další kroky v oblasti redukce strategických zbraní (str. 8, 16, 17).
Z uvedených důvodů je implicitně doporučováno opuštění tohoto plánu:
"… v současnosti neexistuje hrozba íránských raket středního
a mezikontinentálního doletu, a pokud by vznikla, není bezprostřední. Navíc,
i kdyby se tato hrozba přibližovala, navrhovaná evropská raketová obrana by proti ní neposkytla spolehlivou ochranu. Proto nedává smysl pokračovat
s rozmístěním systému evropské raketové obrany v Polsku a České republice." (str. 17)
Zdroj: Iran's Nuclear and Missile Potential. A Joint Threat Assessment by U.S. and Russian Technical Experts. The EastWest Institute, květen 2009 (17 stran)
« zpět