Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

USA a Japonsko o vývozu střel SM-3

2.1.2010 - -jko-
Japonský internetový deník Kyodo News uveřejnil zprávu o tom, že americký ministr obrany Robert Gates se minulý týden obrátil na japonského ministra obrany Toshimi Kitazawu s žádostí o změnu dlouhodobého zamítavého postoje Japonska k vývozu technologií útočných zbraní. Gates pravděpodobně požádal Kitazawu o zvážení možného budoucího vývozu nejdokonalejší verze střely SM-3 Block IIA do západní Evropy. Americké ministerstvo obrany chce japonskou odpověď na tento návrh údajně do konce roku 2010.

Tato zatím nejdokonalejší střela SM-3 Block IIA je vyvíjena Spojenými státy společně s Japonskem na základě dvoustranné dohody o spolupráci z prosince 2004. Japonsko se na jejím vývoji podílí také finančně. Na vývoji verze střely SM-3 Block IIA americká firma Raytheon Missile Systems spolupracuje s japonským ministerstvem obrany, japonskou firmou Mitsubishi Heavy Industries a americkou Agenturou protiraketové obrany (MDA - Missile Defense Agency). Japonsko pracuje na infračervené naváděcí soustavě pro zdokonalenou střelu SM-3, zatímco Spojené státy zodpovídají za prostředek ničení (který má ničit balistickou raketu, resp. její bojovou hlavici kinetickou energií při kontaktním zásahu).

Zdokonalená SM-3 Block IIA vzhledem k použití výkonnějšího hnacícho motoru o průměru 533 mm dosahuje výrazně vyšší rychlosti a má větší dosah. Využívá také citlivější naváděcí soustavu, proto v typové řadě tzv. antiraket SM-3 vyniká především svou vysokou přesností navedení. Zdokonalen byl i prostředek ničení, který se vyznačuje schopností širšího rozsahu bočního manévrování, což zvyšuje pravděpodobnost úspěšného zásahu rakety. Již na první pohled je střela mohutnější, průměr jejího těla je po celé délce větší. Operační nasazení střel SM-3 Block IIA je v současné době navrhováno od roku 2018.

-jko-

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press