Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

ČR od ledna v systému AWACS

3.1.2010
Praha 30. prosince - Česká republika bude od 1. ledna členem systému
včasné vzdušné výstrahy AWACS. O vstupu do programu rozhodla vláda v polovině prosince. ČR se tak zařadí k dosavadním 17 státům systému letounů AWACS s charakteristickým, více než devítimetrovým
"talířem" nad trupem. Český roční příspěvek do programu s názvem NAPMO bude činit téměř 290.000 eur (zhruba 7,5 mil. Kč) z rozpočtu ministerstva obrany.
Vstupem do programu se dle vojáků zkvalitní a posílí celková
obranyschopnost ČR a upevní se jeho postavení v NATO. O přistoupení do systému Praha poměrně dlouho vyjednávala.
NAPMO má v současnosti 17 členů, z nichž 16 se společně podílí na provozu 17 letounů Boeing E-3A, v kódu NATO označovaných Sentry. Jsou jimi Belgie, Kanada, Dánsko, SRN, Řecko, Itálie, Lucembursko, Maďarsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Španělsko, Portugalsko, Rumunsko, Turecko a USA. Sedmnáctou zemí je V. Británie, která na své náklady provozuje sedm letadel E-3D.
Organizace NAPMO byla vytvořena r. 1978. Podléhá Severoatlantické radě, ale je v rámci NATO finančně, organizačně a administrativně nezávislá. Letouny včasné výstrahy operují především z německé základny Geilenkirchen, předsunutá letiště využívají v Itálii, Řecku, Turecku a Norsku.
Skupina letadel E-3A AWACS je jedinou mezinárodní leteckou jednotkou NATO. Stroje za úkol objevit případného leteckého útočníka ještě daleko před hranicemi vlastního vzdušného prostoru, jsou schopny v letecké bitvě navigovat a řídit vlastní letecké síly. Mohou také koordinovat letecké útoky na pozemní cíle či pomáhat s navigací transportním letadlům.

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press