Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Nezachycení atentátníka systémovou chybou

4.1.2010
Honolulu (USA) 29. prosince - Americký prezident Barack Obama označil nedávný nezdařený pokus o atentát na letadlo v Detroitu za "systémovou chybu" v bezpečnostních opatřeních, jejíž případné opakování je "naprosto nepřijatelné" a je třeba ji vyloučit. Poukázal na to, že varování atentátníkova otce dostaly rozvědky týdny před pokusem, ale nerozšířily je dostatečně na příslušná místa. Obama to dnes prohlásil ve svém vystoupení k této otázce na Havajských ostrovech.
"Když naše vláda má informaci o známém extremistovi a tato informace není předána dál a zpracována tak, jak má být, takže extremista se dostane do letadla s nebezpečnými výbušninami ohrožujícími životy téměř 300 lidí, došlo k systémové chybě a tu já považuji za naprosto nepřijatelnou," řekl Obama médiím podle agentury Reuters.
Skutečnost, že k pokusu o atentát došlo přesto, že bezpečnostní služby byly před atentátníkovou osobou včas varovány, představuje selhání služeb vnitřní bezpečnosti i rozvědky. K této chybě bezpečnostního systému, která mohla skončit katastrofou, přispěla kombinace selhání lidských i systémových, zdůraznil prezident.
"Je třeba, abychom z těchto událostí vyvodili ponaučení a učinili vše pro potlačení nedostatků našeho systému, protože ve hře je naše bezpečnost a naše životy," dodal.
Obama, který kvůli případu v pondělí nařídil revizi systému registrace
cestujících a pravidel bezpečnosti letecké dopravy, současně oznámil, že
předběžné závěry bezpečnostních prověrek obdrží Bílý dům ve čtvrtek,
vypracování podrobnějších doporučení však bude trvat týdny.
Atentátník Umar Farouk Abdul Mutallab svou cestu do USA nastoupil v pátek v nigerijském Lagosu, odkud linkou společnosti KLM letěl do Amsterodamu. Tam na letišti prošel další kontrolou a pokračoval v letu airbusem A330 Northwest Airlines do Detroitu. Výbušninu měl na těle rozloženou do plochy v prádle. Před přistáním se pokusil výbušninu odpálit vstříknutím rozbušky injekční stříkačkou, pokus však selhal a výbušnina začala pouze hořet. V opakování pokusu už útočníkovi zabránil spolucestující. Později se k činu přihlásila regionální větev mezinárodní teroristické sítě Al-Káida na Arabském poloostrově.
Následně se ale zjistilo, že americké orgány měly již od letošního
listopadu o Mutallabovi a jeho aktivitách záznam v centrálním registru
špionáže sbírajícím údaje o známých a podezřelých osobách ve spojení s
terorismem. Podle některých zdrojů dostaly americké úřady varování i od
Mutallabova otce, který je v Nigérii váženým bankéřem. V listopadu přišel
na americké velvyslanectví v Abuji, aby vyjádřil znepokojení ohledně svého syna. Informace, které úředníkům poskytl, ale prý nebyly dostatečné.

Komentář:
1) Jak se liší fenomén atentátníků, jejich vyhledávání a zneškodńování, účinnost jejich útoků a účinnost a náklady obrany proti nim, od fenoménu možného raketové teroru?
2) Nejpodstatnější podle mě je, že boj proti terorismu není vojenský, ale kriminální problém.
Viz také http://blisty.cz/2009/12/31/art50539.html, kde píše americký autor mj. toto:

"... nejde přitom o zbraň (slipy nacpané výbušninou - R.P.), které by se dalo účinně čelit rozmístěním stovek tisíc příslušníků amerických bojových sil. Nemohla být zneškodněna ani letouny, ponorkami a raketami z našeho studenoválečnického arsenálu v ceně stamilionů dolarů, součástmi našeho ročního obranného rozpočtu, který je po opravě o vliv inflace vyšší než kdykoliv v posledním půlstoletí".
(...)
"Naše stíhačky a bombardéry navržené k proražení sovětské obrany, jež nebyla nikdy vybudována, představují ubohého soupeře neviditelných teroristických spoďárů."

Totéž lze říci o radarech, antiraketách atd.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press