Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Zisky zbrojního průmyslu potřebují nepřítele, peníze nechybí

17.11.2010 - Nezákladnám
Rasmussen: Pro zbudování protiraketového štítu NATO není potřeba určit jméno nepřítele

Brusel - Pro NATO 'není potřeba' určit název země, proti kterém je navrhovaný systém protiraketové obrany aliance. prohlásil generální tajemník v pondělí - na debatu mezi členy o tom, zda se vyhraňovat pouze na Írán je v pořádku.

Navrhovaný štít by byl z velké části založený na technologiích USA. Diplomaté říkají, že Washington původně prosazoval tento týden k summitu NATO v Lisabonu podtitul "Írán jako hlavní zdroj raketové hrozby". Turecko však oponovalo, že nechce zaujmout
tento postoj z obav tvorby napětí se svým sousedem.
(Poznm. red. NEZA : Turecko hlavně tvrdilo, že nevnímá Irán jako hrozbu)

"Faktem je, že více než 30 zemí se ucházejí o získání raketové technologie ... Není žádný důvod, aby se uvádělo konkrétní jméno země, protože je jich už mnoho" řekl 'Anders Fogh Rasmussen novinářům v Bruselu.
(Poznm. red. NEZA : NATO se tímto bude vyhýbat pochybnému zdůvodnění zřizování protiraketového štítu hrozbou z Iránu,  které pochází ještě z dob, kdy bylo vládou Bushe prosazovano část systému v ČR a Polsku)

Na summitu NATO, který bude probíhat v pátek a v sobotu se očekává, že dojde k výzvě na vytvoření širšího protiraketového štítu Aliance.

Rasmussen, který má předsedat summitu, navrhl název aliančního summitu na "strategická koncepce,' poslání pro příští desetiletí" V dřívějších projevech pravidelně jmenoval Írán jako možnou raketovou hrozbu. Jeho nejnovější komentáře naznačují, že Turecko dosáhlo svých požadavků a že není pravděpodobné,
že by summit předkládal Írán jako jedinou konkrétní hrozbu.

V pondělí ráno, americký úředník řekl, že Spojené státy a Turecko jsou nyní 'na téže straně' o protiraketové obraně. 'Nejde jen o Írán,' řekl.
(Poznm. red. NEZA : níže naleznete výčet požadavků - podmínek, které Turecko předložilo k eventuelní k účasti na raketovém systému)

Rasmussen také naléhá, aby se NATO stalo 'skutečným strategickým partnerem' pro Evropskou unii, Volá po nové strategii pro budoucí 'koncept a vizi' na které by obě organizace spolupracovali. Podíleli by se tak na společném provozu, vývoji zbraní a řešení politických otázek.
(Poznm. red. NEZA : již nyní jsou hranice členských zemí EU a NATO téměř shodné..tudíž jde o jasný signál k většímu "propojování"EU-NATO)

Diplomaté říkají, že Turecko, které je kandidátem na členství v EU chce bojovat proti jakémukoliv přílišnému sblížení s NATO. Což je dáno především nevyřešeným konfliktem s členem EU - Řeckem a oním střetem zájmů ostrovem Kypr.

Konflikt ohledně Bosny již dlouho narušuje vztahy EU-NATO, takže obě strany si formálně doporučili diskutovat o všech otázkách, kromě Bosny. 'Není žádným tajemstvím, že vztahy NATO-EU jsou a byli dané touto konfliktní otázkou ... Jsem si jistý, že najdeme řešení (o tom, jak popsat budoucí vztahy EU-NATO) na summitu v Lisabonu, nebo dokonce dříve, 'řekl Rasmussen.

Rozhodnutí NATO o protiraketové obraně by uvolnilo cestu k vytvoření počítačového programu schopného propojovat proti-raketové systémy do všech států NATO v rámci jediného operátora.
(Poznm. red. NEZA : slučování systému pod jedno úzké velení..otázkou kde. v ČR ? )

Jako součást balíčku USA je přemístit systémy raket do Evropy, počínaje lodmi ve Středozemním moři
(Poznm. red. NEZA - jedná se o systémy AEGIS - lodě destroyers apod.)
v roce 2011 a uvedení raket, s možností startu ze země v Rumunsku v roce 2015 a Polsku v roce 2018.
(Poznm. red. NEZA - rakety SM-3, které s úpravou pro start ze země -jsou především testovány v Japonsku)

zdroj:
Rasmussen: No need for NATO missile shield to name enemies (Roundup)
Nov 15, 2010, 17:35 GMT
http://www.monstersandcritics.com/news/middleeast/news/article_1599150.php/Rasmussen-No-need-for-NATO-missile-shield-to-name-enemies-Roundup

______________________________
_______

Premiér Recep Tayyip Erdogan jednal o problému s americkým prezidentem Barackem Obamou při setkání skupiny G20 v Soulu. Erdogan uvedl, že Turecko je "citlivé" na rozmístění štítu protiraketové obrany na svém území.

Minulý týden turecká média ...uvedla, že Ankara bude souhlasit s rozmístěním systému protiraketové obrany, pokud budou přijaty tři podmínky.

1. Za prvé, turecké úřady trvají na budování pod hlavičkou NATO, ale ne na americké protiraketové obraně.
2.Za druhé by anti-protiraketový štít měl být rozmístěný ve všech členských státech aliance.
3. A za třetí, Turecko nedovolí, aby se NATO proměnilo v alianci frontline stavu, jako to bylo v době studené války.

Erdogan uvedl, že systém "by měl zahrnovat celé území Turecka, ne jen samostatné části země." Turecko má také zájem o technické aspekty, které se budou týkat pŕípadných prvků protiraketového systému NATO v Turecku. "Viděl jsem, že [Spojené státy], pozitivně hodnotí naše požadavky," řekl Erdogan.

Konečné rozhodnutí Turecka o systému protiraketové obrany na jeho půdě bude vyhlášeno na nadcházejícím summitu NATO v Lisabonu, které se bude konat 18-19.listopadu

Zatím, někteří odborníci tvrdili, že protiraketový obranný štít v Turecku může být zaměřena proti Íránu a představuje hrozbu probezpečnost Ruska.

ZDROJ:Turkey undecided over NATO missile defense shield on its soil - Turkish PM
http://en.rian.ru/world/20101112/161305944.html

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press