Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Bezpilotní letouny USA – nové základny na obzoru?

27.9.2011 - Iniciativa Ne základnám

USA v Africe a na Arabském poloostrově tajně budují základny pro bezpilotní letouny.
Spojené státy tajně budují několik vojenských základen pro bezpilotní letouny v oblasti Afrického rohu a na Arabském poloostrově.
     
Spojené státy tajně budují několik vojenských základen pro bezpilotní letouny v oblasti Afrického rohu a na Arabském poloostrově. Chtějí pomocí nich útočit na Al-Káidu v Jemenu a v Somálsku, informuje ve středu server deníku The Washington Post.

Jedna základna vznikne v Etiopii a další na Seychelách v Indickém oceánu. Další jsou zřejmě v Džibutsku a na Arabském poloostrově.

Podle deníku již Američané testovali bezpilotní letouny na Seychelách. Jejich mise tam prý byla úspěšná - letouny odtud dokázaly přeletět nad Somálsko a efektivně tam operovat.

Jak informuje agentura Reuters, Bílý dům se odmítl ke zprávě vyjádřit. Spojené státy v minulosti potvrdily, že bezpilotní letouny se na souostroví nachází. Jejich oficiální misí ale bylo sledovat piráty.

Washington podle deníku diplomatickou depeší požádal Seychely, aby o protiteroristickém zaměření mise mlčely. Depeši pak podle deníku Washington Post získala skupina Wikileaks.

Bezpilotní letouny jsou nejúčinnější zbraní Spojených států v boji s členy radikálního islamistického hnutí Taliban, kteří operují na afghánsko-pákistánském pohraničí.

Autor: Martin Málek

Zdroj:Mediafax

Je třeba dodat, že proti operacím bezpilotních letounů protestují afghánští obyvatelé i Pákistánská vláda. Jak je přijmou ostatní?


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press