Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Tažení v Libyi bude až sedminásobně dražší. Kdo ho ale zaplatí?

29.9.2011 - Iniciativa Ne základnám
Operace Severoatlantické aliance v Libyi stale pokračují, přestože vůdce Kaddáfí už prakticky ztratil svou moc. Nyní byla mise ještě o 3 měsíce prodloužena. Ovšem náklady rostou. Suma, kterou už spojenci za úder v Libyi zaplatili, vysoce překračuje původní oficiální odhady. V době, kdy vlády zemí NATO plánují rozsáhlé škrty, budou muset nejspíš daňoví poplatníci zaplatit několikanásobně vyšší náklady. Ku příkladu ve Velké Británii činí odhadovaná částka až 1,75 miliardy liber (cca 2,7 miliard dolarů). Kabinet v Londýně přitom původně tvrdil, že náklady na účast v operaci Úsvit Odyssey nepřesáhnou 260 milionů liber.

Britská vláda přitom důsledně nevysvětlila, jak k této částce došla. Ani britské ministerstvo financí, ani ministerstvo obrany se však nehodlají ke svým původním odhadům a k novým analýzám vyjadřovat. Opoziční labouristé požadují vládní koalici o přesnější  údaje o skutečných nákladech.

Ministerstvo obrany v září přiznalo, že britské vojenské letouny provedly nad Libyí více než 1600 letů, což představuje asi pětinu všech leteckých misí, které provedli od začátku konfliktu všichni spojenci dohromady. Navíc jsou do operace zapojeny i podstatné složka britského námořnictva. Britský kontraadmirál Chris Perry uvedl, že ministerstvo obrany bude muset započítat do nákladů ještě další položky jako výcvik, munici a náhradní díly.

Žádná ze zemí účastnících se operace proti Libyi se ostatně výdaji na ni moc nechlubí. Francii údajně válčení stojí 1,4 milionu dolarů denně, Spojené státy ještě o 600 000 víc. Paříž tvrdí, že zatím vydala na vojenské opearace v Libyi celkem asi 429 milionů dolarů, částka bude ale zřejmě výrazně vyšší. Dalších více než 1,3 miliardy dolarů budou Francii stát její jednotky rozmístěné v Adenském zálivu, Pobřeží slonoviny, Afghánistánu, Libanonu a Kosovu.

Spojené státy vydaly na operace již miliardu dolarů. Pro srovnání, válka v Afghánistánu USA měsíčně stojí 9 miliard dolarů. o 30 miliardách  za válku v Iráku ani nemluvně.

Kdo zmíněné částky zaplatí? Budou to daňoví poplatníci členských zemí NATO, z nichž mnoho z nich se topí v dluzích? Budou občané  USA schopni zaplatit mimo tisíce základen další vojenské tažení?
 Za každou vojenskou pomoc se musí platit. Libyjští povstalci budou asi muset najít ve válkou zničené zemi prostředky na zaplacení jistě ne nezištné pomoci západu při “demokratizaci” jejich země. Ještěže má Libye ropu!

« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press