Otevřený dopis vyzývající premiéra Petra Nečase k demisi
Pane premiére,
od roku 1992 jste byl poslancem České národní rady (od 1. ledna 1993 Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR). Ve volebním období 1992–1996 jste byl ( jako poslanec ) členem zahraničního výboru (od 1993 vedoucím stálé delegace Meziparlamentní unie a rovněž jste vedl delegaci do Shromáždění Západoevropské unie).
Od září 1995 do července 1996 jste byl prvním náměstkem ministra obrany.
Ve volebním období 1996–1998 jste byl opět poslancem PS PČR (a předsedou výboru pro obranu a bezpečnost, členem organizačního výboru, členem podvýboru pro zpravodajské služby a místopředsedou Společného výboru Evropského parlamentu a Parlamentu České republiky, členem Stálého kontrolního orgánu pro činnost Vojenského obranného zpravodajství).
V letech 1998-2002 jste byl opět poslancem za ODS. Stal jste se 1. místopředsedou poslaneckého klubu ODS, členem organizačního výboru a předsedou Výboru pro obranu a bezpečnost. Dále jste byl členem stálé delegace do Shromáždění Západoevropské unie a podvýboru pro zpravodajské služby.
Ve volebním období 2002–2006 jste byl opět poslancem PS PČR (zvolen jako lídr ve Zlínském kraji). Stal jste se místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti, členem Podvýboru pro reformu ozbrojených sil a členem stálých delegací do Shromáždění Západoevropské unie a Parlamentního shromáždění NATO.
V letech 2006–2010 jste byl znovu poslancem PS PČR. Díky svým dlouhým obstrukčním projevům ve Sněmovně jste získal přezdívku Fidel. Od 4. září 2006 do 8. května 2009 jste zastával posty místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí v první a druhé vládě Mirka Topolánka.
Ve sněmovních volbách roku 2010 jste byl zvolen poslancem za ODS jako lídr strany na kandidátce ve Zlínském kraji
Václav Klaus Vás pověřil jednáním o sestavení vlády, a dne 28. června 2010 Vás jmenoval předsedou vlády České republiky. Projekt své vlády jste nazval koalice rozpočtové odpovědnosti a v den svého jmenování vyjádřil záměr ji sestavit s účastí ODS, TOP 09 a VV.
Dne 13. července 2010 v 10:20 hodin složila vámi sestavená vláda slib do rukou prezidenta republiky Václava Klause
Z výše uvedeného výčtu Vaší účasti ve vrcholové politice a zastávaných funkcích si musíte být plně vědom závažnosti Vašeho podpisu na kterémkoliv dokumentu. Předpokládáme, že naše tvrzení, že podepíšete s absencí plného vědomí, svědomí a zodpovědnosti vše, co Vám kdy bylo po uvedená období předloženo, by bylo nepravdivé.
Kontrasignace Vašeho podpisu na amnestii není a nemůže být formálním krokem. Za svůj podpis jste zcela zodpovědný a zodpovědný jste i za důsledky, které způsobíte svým podpisem jménem vlády, kterou při podpisu představujete.
Povinnost podepsat amestii, stejně tak, jako zákony, nemáte, a nikdo Vás k tomu nemůže donutit.
Jste představitel vlády a v případě, že by vláda většinovým poměrem přijala návrh zákona, který by byl v rozporu s Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod, je demokratickou možností premiéra odmítnutout případné nedemokratické kroky vlády, odmítnout podepsat takový zákona a v takových okamžicích na svojí funkci rezignovat, či podat demisi.
Za dobu výkonu funkce premiéra jste odvolal 13 ministrů. Odvolání ministra pravděpodobně nemůže být bezdůvodné. Měřítko zodpovědnosti a správnosti výkonu funkce platí i pro premiéra, tudíž i pro Vás.
Váš podpis pod prezidenstskou amestií roku 2013 je závažným pochybením, ne menším, než pochybení a nezvládnutí funkce Vámi odvolaných ministrů, Vyzýváme Vás proto k podání demise.
za Iniciativu Ne základnám, Praha dne 13.1.2013
Eva Novotná, mluvčí
« zpět