Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Vystřelte si americkou houfnici! Je k mání na irácké pouti.

19.11.2015 - Pavel Jégl

Pavel Jégl | 18. 8. 2014

Američané bombardují v Iráku vlastní zbraně za stovky milionů dolarů, které se dostaly do rukou nepřátel. Prodávat výzbroj do této země se prostě vyplatí. Chystá se k tomu i česká vláda.

Dodali jsme vám zbraně, abyste byli v bezpečí, teď je zničíme, abyste zase byli v bezpečí. Do této věty se dá shrnout americká strategie v Iráku.

Vyzbroj svého nepřítele

Na severu Iráku se zase střílí jako na pouti. Američané tam vedou vzdušnou válku proti nepříteli, vyzbrojenému zbraněmi Made in the USA.

Americké stíhačky v Iráku svrhávají laserem naváděné bomby na bojovníky hnutí Islámský stát (dříve Islámský stát v Iráku a Levantě), které tvoří vyznavači sunnitské větve islámu. Cílem bombardování je zastavit postup sunnitských džihádistů a ochránit Kurdy, šíitské muslimy, jezídy i Američany pobývající v oblasti – zejména pracovníky konzulátu ve městě Irbíl a vojáky, kteří se starají o doručování humanitárních zásilek.

Stoupenci Islámského státu, neblaze proslulí přísným výkladem islámu a islámského práva šaría i krutostí vůči jinověrcům, vtrhli do Iráku s ruskou výzbrojí, mimo jiné se starými tanky a raketomety, které uloupili v Sýrii.

Během tažení Irákem získali na palebné síle – zmocnili se amerických zbraní za stovky milionů dolarů. Většina z nich padla do jejich rukou v kasárnách poblíž města Mosulu, ze kterých prchla celá druhá divize irácké armády.

Vojáci tam nečekali, až sunnitští bojovníci dorazí, svlékli uniformy, oblékli se do civilu a utekli. V kasárnách zanechali zbraně, techniku i munici, které jim po odchodu ze země předala americká armáda. Iráčtí vojáci neztráceli čas tím, aby ji zničili.

Sunnitští nájezdníci, kteří ovládají východ Sýrie a oblasti na západě a severu Iráku, tak získali tučnou kořist. Byly v ní mimo jiné tři desítky tanků M1Abrams od General Dynamics (kus za tři až čtyři miliony dolarů), stovky pancéřovaných terénních vozů Humvee (jeden za 200 000 dolarů) vyrobených AM General, dvaapadesát houfnic M198 od Rock Island Arsenals (po půl milionu dolarů) a k tomu bonus – GPS zaměřovače i po strop plný muniční sklad.

Právě na mobilní houfnice mířily první americké nálety. Při dalších Američané zničili několik vozů Humvee.

Zažít déjà vu

Není to poprvé, co Američané bojují v Iráku proti nepříteli vyzbrojenému jejich zbraněmi. Tuto absurdní situaci zažili už v minulém desetiletí poté, co začali vyzbrojovat iráckou armádu a policii.

Povstalci, kteří tehdy bojovali proti novému iráckému režimu, pořádali hony na Američany, dělali si z nich živé terče. Americké vojáky přitom mnohdy zabíjeli americkými zbraněmi.

Některé z nich ukradli ze skladů, jiné jim předali iráčtí vojáci nebo policisté. Někteří z Iráčanů s nimi zběhli ke vzbouřencům. Část amerických zbraní skončila také v rukou teroristů z irácké větve al Kájdy. Tito islamisté rozsévali smrt zejména mezi Iráčany loajálními k vládě.

Pro úplnost připomínám, že Američané od roku 2005 dodali do Iráku vojenské vybavení za víc než 12 miliard dolarů. Je zjevné, že tato částka brzy významně naroste, vojenští experti odhadují, že se zvýší na dvojnásobek.

Jak zastavit pancéřované džihádisty

Prezident a vrchní velitel Barack Obama na jedné straně slíbil, že Amerika nenechá Irák napospas džihádistům, kteří terorizují jinověrce a vyhrožují smrtí těm, kteří nepřestoupí na islám. Na straně druhé ujistil, že bojové jednotky do země nevyšle. Američané se tak omezují na letecké útoky a humanitární pomoc. Kromě toho mají v iráckém terénu několik skupin vojenských poradců.

Samotné nálety však jazýčky vah v neprospěch Islámského státu nepřeklopí. Američané proto expedují do Iráku další zásilky zbraní, tentokrát Kurdům.

Kurdští bojovnící (pešmergové) upozornili Američany, že ruské kalašnikovy, které jim dodala ze svých skladů špionážní služba CIA, na pancéřovanou výzbroj džihádistů nestačí. Žádají především minomety a raketomety. Chtějí však zbraně ruského původu, které znají a které si umí opravit.

„Nebojujeme s nějakou teroristickou skupinou, ale s teroristickým státem, který je vyzbrojen moderními zbráněni. Potřebujeme proto výzbroj, se kterou se mu dokážeme postavit,“ prohlásil prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání.

Některé z požadovaných zbraní už CIA Kurdům doručila. Další, které nemá ve skladech, pro ně shání u spojenců.

Dodávky zbraní Kurdům chystají také francouzská a česká vláda.

K nové irácké vládě premiéra Hajdára Abádího tentokrát míří další zbraně Made in the USA, zejména samopaly, minomety, řízené střely a děla. Americká vláda je zařadila do programu zahraniční vojenské pomoci. Američané také připravují prodej starších stíhaček F16 do Iráku.

Win-win zbrojní byznys

Pro zbrojovky je americká strategie v Iráku zlatý důl. Zbraně, které prodaly americké armádě, Američané po svém odchodu z Iráku přenechali irácké armádě a pro své jednotky nakoupili nové. Irácká armáda vydala americké zbraně nepřátelským džihádistům, kteří s nimi decimují americké spojence. Americké letectvo tedy zbraně ničí bombami. A kruh se uzavírá tím, že americká vláda nakupuje nové zbraně, aby doplnila výzbroj irácké armády.

Myslím, že to je ukázkový win-win zbrojní byznys.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press