Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Má v ní prsty i Česká televize - v dezinformaci

9.11.2016 - Iniciativa Ne základnám
 Trumpa vytáhly do Bílého domu tajné služby, sám to přiznal, šíří se sítí. Jenže je to hloupost. Má v ní prsty i Česká televize
 
 
9. 11. 2016 16:28

Po internetu se začalo šířit „Přiznání Donalda Trumpa, že mu vítězství zařídily tajné služby“. Jeho odpůrci s gustem začali posílat sociálními sítěmi úryvek z dnešního děkovného projevu vítěze amerických prezidentských voleb, ve kterém jim za to údajně děkuje. Realita je ale trochu jiná.

Názor, že Donald Trump ve svém projevu po volebním vítězství děkoval za pomoc výzvědným službám, objevil na sociálních sítích například analytik Tomáš Haas. Ten také upozornil, že celá věc je mnohem jednodušší, a neprozrazuje nic více než neznalosti angličtiny u Trumpových odpůrců, kteří tuto zprávu stvořili a šíří.

Spekulace o zájmu tajných služeb, včetně těch ruských, na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, šířili jeho odpůrci již před jeho zvolením. Ještě intenzivněji se v těchto kruzích začalo o tajných službách mluvit poté, co americká FBI týden před volbami ohlásila, že začíná znovu vyšetřovat jeho soupeřku Hillary Clintonovou. Do FBI se za to pustily i špičky Demokratické strany.

Vítaným argumentem pro ty, kteří vidí za Trumpovým zvolením spiknutí tajných služeb, se pak stal projev, který Trump pronesl bezprostředně po svém zvolení. V jeho simultánním českém překladu ve vysílání České televize zazněla slova „děkuji tajným službám“. „Na více místech, v USA i jinde a i u nás, se to opakuje a prohlašuje se to za přiznání jejich spolupráce na jeho zvolení,“ dodává Tomáš Haas.

Ze záznamu Trumpova projevu však prý člověk okamžitě pochopí, že žádné děkování špionážním agenturám se nekonalo. Donald Trump z pódia v angličtině adresoval poděkování „secret service people“. Otrocký překlad „lidé z tajné služby“ zazněl při simultánním překladu a docela výrazně posunul význam slov. Zmíněné anglické označení se totiž nepoužívá pro žádné rozvědčíky, ale pro osobní stráž.

Správný překlad jeho poděkování tedy zněl: „Lidé z ochranné služby. Jsou tvrdí a jsou chytří a jsou ostří a nechtěl bych si s nimi zahrávat, to vám mohu rovnou říci. A když jsem chtěl oslovit a zamávat velké skupině lidí a oni mě strhli na zem, usadili mě zpátky do sedačky... Ale jsou to fantastičtí lidé, takže ochranné službě chci poděkovat.“

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press