Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Velitelství společné logistické skupiny V4. K čemu bude využito území ČR

12.6.2018 - Iniciativa Ne základnám

Ministryně také připojila podpis k memorandu o porozumění států Visegrádské čtyřky v otázce výstavby Velitelství společné logistické skupiny V4. „Jde o první příspěvek států V4 ke kolektivní obraně NATO. O to významnější je, že si armády V4 berou na starost logistiku, která je základem jakékoliv vojenské aktivity, řekla ministryně obrany viz. tisková zpráva v závěru informačního bloku.

 

Iniciativa Ne základnám: ,,Základ je mít informace, kam je může být Česká republika zavlečena."

V Budapešti jednali náčelníci generálních štábů zemí V4 o spolupráci i memorandu

28.3.2018 • Ve dnech 26. a 27. března se v Budapešti uskutečnilo společné jednání náčelníků generálních štábů zemí V4. Českou republiku zastupoval náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář. Generála doprovázel ředitel Ředitelství speciálních sil brigádní generál Pavel Kolář.

Tématem rozhovorů bylo vyhodnocení dosavadního plnění úkolů předsednictví Maďarska, praktické zapojení zemí V4 do iniciativ NATO a EU, dále vytváření mnohonárodních bojových uskupení a rozšíření spolupráce v mnohonárodních vojenských strukturách.

 

Priority maďarského předsednictví byly zaměřeny na rozvoj schopností k posílení regionální bezpečnosti. K jeho vlajkovým projektům patří především výstavba bojového uskupení Evropské unie V4 EU BG pro druhou polovinu roku 2019, možnost společných projektů v rámci stálé strukturované spolupráce PESCO a rozvoj obranných schopností tzv. permanentní modulární síly V4.

 

Generálové diskutovali o přípravě memoranda o porozumění (MOU) k výstavbě společného velitelství logistiky V4 (JLSG HQ), aktuálním stavu výstavby společného bojového uskupení Evropské unie (EU BG 2019/II) a možnostech další spolupráce při posilování obranných schopností. Byla jim prezentována bezpečnostní situace v regionu z pohledu maďarské strany.

 

ČR převzalo roli vedoucí země

 

„V oblasti logistiky a vojenského zdravotnictví v rámci bojového uskupení V4 EU BG pro druhou polovinu roku 2019 vystupujeme velice aktivně. Převzali jsme roli vedoucí země v obou těchto oblastech. Koncem minulého roku jsme uspořádali prvotní logistickou plánovací konferenci a zahájili jsme přípravu konceptu včetně identifikace požadovaných kapacit a použití společné skupiny logistické podpory V4 (JLSG HQ CSE),“ vysvětlil generál Bečvář.

 

Součástí programu dvoudenního zasedání zemí V4 byla návštěva cvičení speciálních sil V4 SOFEX (V4 Special Operation Forces Exercise) v Szolnoku, na kterém vojáci procvičovali postupy vedení boje.

 

Iniciativa Ne základnám: K realizaci záměrů USA-NATO je nutné mít nepřítele.

NATO odhaluje novou strategii pro boj s Ruskem

Ministři obrany členských států Severoatlantické aliance se sešli, aby projednali plány, jak se vypořádat se svými protivníky. Jedním z nejdůležitějších bodů programu byla vzrůstající hrozba, kterou představuje Rusko pro Evropu. Ministři oznámili, že chtějí mít v pohotovosti 30 praporů pozemních sil, 30 eskader bojových letounů a 30 námořních plavidel, které by byly schopny být vyslány do 30 dnů k boji s jakýmkoli nepřítelem.

Tento plán byl oznámen poté, co administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nabádala své spojence k vylepšení jejich obranných schopností pro přípravu na potenciální válku s Ruskem, včetně pořízení nových letadel a lodí. „Rozhodli jsme se dále posilovat naši sdílenou bezpečnost a rozvíjet obranu a zastrašovací politiku proti hrozbám z jakéhokoli směru,“ shrnul výsledky jednání generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

USA prosazují plán na posílení Evropy „30-30-30-30“

Evropští spojenci by měli připravit více aliančních praporů, plavidel a letounů pro boj, tvrdí představitelé Spojených států v rámci nové snahy o posílení odstrašujících schopností Severoatlantické aliance proti možnému útoku z Ruska. Širší shodu na tomto plánu bude hledat ministr obrany USA Jim Mattis na nadcházející schůzce v Bruselu mezi ministry obrany zemí NATO, uvedli pro agenturu Reuters představitelé Aliance a USA.

Plán by vyžadoval, aby organizace byla do 30 dní od vyhlášení pohotovosti schopna nasadit 30 praporů pozemních sil, 30 eskader bojových letounů a 30 námořních plavidel na úrovni torpédoborců. Návrh zatím blíže neurčuje počty jednotek ani datum pro zavedení strategie. Velikosti praporů se v jednotlivých členských zemích NATO liší, mohou čítat 600 až 1 000 vojáků.

 

Ministři obrany jednali o přípravě červencového summitu NATO

Ministři obrany NATO ve dnech 7. a 8. června 2018 poprvé jednali v nově vybudovaném sídle Severoatlantické aliance. Českou republiku na jednání zastupovala ministryně obrany Karla Šlechtová. Diskuze ministrů byla věnována přípravě summitu, který se bude v Bruselu konat 11. a 12. července.

S výhledem k summitu ministři obrany diskutovali především témata posilování odstrašení a obrany včetně adaptace Velitelské struktury NATO a problematiku vyváženého vynakládání prostředků na obranu.

Tématy diskuze také byly boj s terorismem a projekce stability, zejména připravovaná výcviková mise NATO v Iráku. Její zahájení by mělo být posvěceno hlavami států na červencovém summitu. Součástí dvoudenního zasedání byl i blok věnovaný bezpečnostní situaci v Afghánistánu a misi Resolute Support. „S potěšením jsem informovala naše spojence, že český parlament schválil mandát pro zahraniční mise do roku 2020 a v rámci toho zvýší svou přítomnost v Afghánistánu z 250 až na 390 vojáků,“ komentovala ministryně Šlechtová a připomněla, že navýšení se dotkne i Iráku.

Za účasti vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federiky Mogherini a představitelů partnerských zemí Švédska a Finska se pak ministři obrany věnovali spolupráci mezi NATO a EU v oblasti bezpečnosti a obrany, aby aktivity obou organizací nebyly vůči sobě duplicitní a doplňovaly se.

Důležitá jednání z pohledu České republiky se konala i na okraj hlavního programu. Kanadský ministr obrany Harjit Sajjan hostil schůzku států přispívajících do posílené předsunuté přítomnosti (EFP) v Pobaltí, na níž účastníci ujistili o vyslání svých příspěvků. „První rotace minometné čety s mandátem do 60 mužů zamíří do Pobaltí ve středu. Proto vojáky na základně v Hranicích navštívím a povzbudím společně s kanadskou velvyslankyní Richardsonovou,“ řekla kolegům na jednání ministryně Šlechtová.

V rámci uskupení Framework Nations Concept pod vedením Německa stvrdila ministryně Šlechtová zájem zapojit české vzdušné síly do Mnohonárodního uskupení vzdušných sil v rozsahu jednoho roje stíhacích letounů JAS-39 Gripen (4 letouny) a 20 osob ve prospěch aliančního systému velení a řízení vzdušných sil.

Ministryně také připojila podpis k memorandu o porozumění států Visegrádské čtyřky v otázce výstavby Velitelství společné logistické skupiny V4. „Jde o první příspěvek států V4 ke kolektivní obraně NATO. O to významnější je, že si armády V4 berou na starost logistiku, která je základem jakékoliv vojenské aktivity,“ řekla ministryně obrany.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press