Právník Koudelka dělá jasno, co Černochová podepsala
Dohoda s USA? Obranná jenom podle názvu. Právník Koudelka dělá jasno, co Černochová podepsala
03.06.2023 15:56 | Rozhovor
Vojenskou dohodu s USA musí schválit obě komory Parlamentu, Senát nemůže být přehlasován. Ke schválení většiny mezinárodních smluv stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců a senátorů. Vláda má většinu všech členů v obou komorách Parlamentu. Opozice má vliv jen na věci, které pro schválení vyžadují ústavní většinu tří pětin poslanců. Taková většina je vyžadována při souhlasu s mezinárodní smlouvou, jež přenáší některé pravomoci našich orgánů na mezinárodní organizaci.
Vojenská dohoda s USA zasahuje do pravomocí našeho státu tím, že se předem vzdáváme práva stíhat trestné činy, které spáchají vojáci USA na našem území i tehdy, budou-li obětí naši občané. Přitom výkon trestní spravedlnosti za činy spáchané na území státu je znakem jeho svrchovanosti. Přestože vláda Petra Fialy si ponechala výjimku, že toto vzdání se neuplatní v případech zvláštního významu, je i v těchto případech výkon trestní spravedlnosti našich orgánů problémový, protože naše vláda se vzdala práva uvalení vazby a USA se zavazují, že zajistí přítomnost obviněného vojáka před našimi orgány jen po dobu jednoho roku, včetně odvolacího řízení, což je v závažných případech doba krátká.
Zásah do naší trestní jurisdikce, který není recipročně vyvážen obdobným postavením našich vojáků v případě jejich pobytu v USA, je zásahem do svrchovanosti státu, takže schválení takové dohody by mělo podléhat nutnosti třípětinové většiny poslanců, tedy i souhlasu části opozice. Odpůrci tohoto řešení mohou namítnout, že Ústava vyžaduje třípětinovou většinu tehdy, když se přenáší pravomoci našich orgánů na mezinárodní organizaci a ne na cizí stát.
Tvůrce Ústavy totiž ani nenapadlo, že by Česká republika měla přenést bez zásady vzájemnosti část své působnosti na cizí stát. Počítalo se jen s omezením ve prospěch Evropské unie, kdy se omezují všechny členské státy. Projednávání vojenské dohody v Parlamentu bude i střetem o způsob jejího schválení. Opozice má právo formou návrhu skupiny nejméně 41 poslanců či 17 senátorů napadnout neústavnost dohody, včetně procesu jejího parlamentního schvalování u Ústavního soudu.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Dohoda-s-USA-Obranna-jenom-podle-nazvu-Pravnik-Koudelka-dela-jasno-co-Cernochova-podepsala-737300?fbclid=IwAR2Y9IP3LtMsB1v81GkqESIzolPSwhs-2mZWUe0V9GMLpGQ_EVt7WWFxpzg
Ústava České republiky
Článek 10
Vyhlášené mezinárodní
smlouvy, k jejichž ratifikaci dal Parlament souhlas a jimiž je
Česká republika vázána, jsou součástí právního řádu;
stanoví-li mezinárodní smlouva něco jiného než zákon, použije
se mezinárodní smlouva.
Článek 10a
(1) Mezinárodní smlouvou mohou být některé pravomoci
orgánů České republiky přeneseny na mezinárodní organizaci
nebo instituci.
(2) K ratifikaci mezinárodní smlouvy uvedené v
odstavci 1 je třeba souhlasu Parlamentu, nestanoví-li ústavní
zákon, že k ratifikaci je třeba souhlasu daného v referendu.
Článek 10b
-
Vláda pravidelně a předem informuje Parlament o otázkách souvisejících se závazky vyplývajícími z členství České republiky v mezinárodní organizaci nebo instituci uvedené v čl. 10a.
(2) Komory Parlamentu se vyjadřují k připravovaným rozhodnutím takové mezinárodní organizace nebo instituce způsobem, který stanoví jejich jednací řády.
(3) Zákon o zásadách jednání a styku obou komor mezi sebou, jakož i navenek, může svěřit výkon působnosti komor podle odstavce 2 společnému orgánu komor.
Článek 39
(1) Komory jsou způsobilé
se usnášet za přítomnosti alespoň
jedné třetiny svých členů. ( 67)
(2) K přijetí
usnesení komory je třeba souhlasu nadpoloviční většiny
přítomných poslanců nebo senátorů, nestanoví-li Ústava
jinak.
(3) K přijetí usnesení o vyhlášení válečného stavu
a k přijetí usnesení o souhlasu s vysláním ozbrojených sil
České republiky mimo území České republiky nebo s pobytem
ozbrojených sil jiných států na území České republiky, jakož
i k přijetí usnesení o účasti České republiky v obranných
systémech mezinárodní organizace, jíž je Česká republika
členem, je třeba souhlasu
nadpoloviční většiny všech poslanců a nadpoloviční
většiny všech senátorů.
(4) K přijetí ústavního zákona
a souhlasu k ratifikaci mezinárodní
smlouvy uvedené v čl. 10a odst. 1
(Mezinárodní smlouvou mohou být některé pravomoci orgánů České republiky přeneseny na mezinárodní organizaci nebo instituci).
je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců a třípětinové většiny přítomných senátorů.
« zpět