Je tu 1941 - 2024
Od severní po jižní polokouli se odehrávají krize. Konflikty a války se zintenzivňují alarmujícím tempem. Globální výzvy, jako je změna klimatu, pandemie a celosvětové hrozby, zejména mezinárodní terorismus, rozdmýchávají stávající místní a regionální konflikty. Na Blízkém východě se zdá, že se mnohé z těchto špatností vzájemně posilují. Jak jsme viděli při barbarských teroristických útocích Hamásu na Izrael 7. října. Chtěl bych jasně říci: stojíme na straně Izraele.
Jedna agresivní mocnost se snaží využít místních a regionálních konfliktů pro svůj vlastní revizionistický program. Její krutý výsledek vidíme na Ukrajině.
V době, kdy spolu hovoříme, zde v mírumilovném Mnichově, přináší Putinova nezákonná a nelidská válka ukrajinskému lidu nevýslovné utrpení.
Důkaz, že se Západ zapojil do války, tvrdí Rusko po zveřejněném jednání Němců
4. března 2024 11:02, aktualizováno 19:23
Publikovaný rozhovor důstojníků německé armády o možnostech Ukrajiny útočit na cíle v Rusku ukazuje na přímé zapojení „kolektivního Západu“ do konfliktu, prohlásil v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo německého velvyslance v Moskvě Alexandera Grafa Lambsdorffa.
Rusko v pátek zveřejnilo interní rozhovor vysoce postavených představitelů německého letectva, během kterého probírají, jak by ukrajinská armáda teoreticky mohla použít německé střely s plochou dráhou letu Taurus.
„Je třeba samozřejmě ještě zjistit, zda to v bundeswehru dělají ze své iniciativy. Pak je otázka, nakolik je bundeswehr řízený a jak moc to vše kontroluje pan (německý kancléř Olaf) Scholz, nebo je to součást státní politiky Německa,“ řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Právě na jeho příkaz Rusko 24. února 2022 Ukrajinu napadlo a ta se od té doby – i s pomocí zbraní od svých západních spojenců – ruské agresi brání.
Moskva už dříve dala najevo, že bude po Německu požadovat vysvětlení. Agentura TASS ráno informovala o předvolání německého velvyslance v Moskvě Alexandera Grafa Lambsdorffa na ministerstvo zahraničí, Peskov následně hovořil o demarši.
Velvyslanec Lambsdorff německé agentuře DPA nicméně řekl, že nešlo o předvolání, ale o schůzku, která byla naplánovaná ještě před zveřejněním rozhovoru důstojníků německého letectva. „Dostal jsem pozvánku na jednání o různých bilaterálních tématech,“ řekl bez dalších podrobností. To odporuje tomu, jak o věci informují ruská média. Agentura Reuters uvedla, že ambasador po jednání z ministerstva odjel, aniž hovořil s novináři.
Zvukový záznam rozhovoru zveřejnila šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simonjanová. Vysoce postavení představitelé německého letectva na nahrávce pořízené při telekonferenci na běžně používané platformě Webex hovoří mimo jiné o tom, jak by Ukrajina teoreticky mohla použít německé střely Taurus k útoku na Krymský most spojující ruskou pevninu s Krymem. Tento poloostrov Rusko Ukrajině protiprávně zabralo před deseti lety.
Scholz vyloučil dodávky Taurusů Kyjevu, když by s obsluhou pomáhali Němci
Německý ministr financí Christian Lindner v pondělí deníku Handelsblatt řekl, že odposlechy jsou pro Německo budíčkem, patrně však podle něj neunikly utajované informace. „Je to budíček, že jsme cílem Putina,“ řekl Lindner, když o úniku hovořil jako o hybridním útoku Ruska. „Z toho, co dosud víme, nebyly v důsledku tohoto ruského pokusu o špionáž zveřejněny žádné tajné informace,“ řekl také politik, který je zároveň šéfem koaličních liberálů z FDP.
Scholz v pondělí vyloučil, že by jeho vláda Ukrajině předala střely Taurus, pokud by s jejich obsluhou měli pomáhat němečtí vojáci. „Nelze dodat zbraňový systém, který má tak daleký dostřel, aniž byste přemýšleli o tom, jak budete moci takový systém kontrolovat,“ řekl Scholz.
„A pokud nad ním chcete mít kontrolu a je to možné jedině tehdy, pokud se do toho zapojí němečtí vojáci, pak podle mě není o čem debatovat,“ uvedl také kancléř.
Německý ministr obrany Boris Pistorius v neděli zveřejnění rozhovoru označil za součást ruské hybridní války.Mluvčí britského premiéra Rishiho Sunaka v pondělí novinářům řekl, že vyšetřování úniku je záležitostí Německa a že Británie bude s Berlínem nadále spolupracovat na podpoře Ukrajiny.
Střely Taurus patří k nejmodernější výzbroji německé armády a dokážou zasáhnout cíl až na vzdálenost 500 kilometrů.
Německo doposud odmítá Ukrajině střely Taurus dodat, protože se obává, že by se dostalo do přímé konfrontace s Ruskem. Německo je nyní po Spojených státech druhým největším dodavatelem vojenské pomoci Ukrajině.
« zpět