Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Pietní shromáždění k připomenutí 122 392 padlých vojáků Rudé armády při osvobození Československa

3.5.2024 - Iniciativa NE základnám ČR

 

Bronzová socha, jež je ve Vrchlického sadech umístěna od roku 1988 a je kopií stejnojmenné sochy stojící v České Třebové,se v noci na 6. dubna stala terčem vandalů, někdo ji polil barvou. „Tímto případem se zabývají policisté z místního oddělení Krakovská, kteří pátrají po neznámém pachateli. V případě dopadení a odsouzení za trestný čin poškození cizí věci mu hrozí až rok za mřížemi,“ řekl Blesku krátce poté, co se na soše vyřádili vandalové, policejní mluvčí Richard Hrdina.

Policie má v okolí sochy Sbratření kamerové systémy: 101323, 1011324, 101330, 101331, 101332, 101345

Bude výsledek: nikdo nic neviděl, nikde a dosud nic není na záznamech kamer.  pachatele nebude možné dopadnout, nebyl dopaden?
Nebo lidi, co to z neznalosti až debility, ji polili, ať si dají facku a přihlásí se na policejni stanici? Jde o nacisticko/fašistické jednání? 

 

Pražskou sochu Sbratření kdosi polil červenou barvou. Své místo musela opustit


23. 4.2024

Pražská městská galerie musela nechat z Vrchlického sadů snést sochu Sbratření Karla Pokorného z roku 1947. Zatím neznámý pachatel ji 6. dubna polil červenou barvou. Plastiku je třeba zrestaurovat za statisíce korun, případ šetří policie.

Policejní mluvčí Richard Hrdina v úterý uvedl, že se vyhodnocuje, zda záznamy kamer zachytily pachatele. „V případě dopadení a odsouzení za trestný čin poškození cizí věci mu hrozí až rok za mřížemi,“ sdělil Hrdina.

Kurátorka veřejné plastiky v Praze Marie Foltýnová odhadla škodu asi na 250 tisíc korun. Barvu bude nutné odstranit chemicky, což pravděpodobně naruší patinu, kterou bude třeba obnovit.

Ale čekáme na zprávu a rozpočet od restaurátorů po podrobném průzkumu. O kopii neuvažujeme, po restaurování chceme sousoší vrátit zpět,“ uvedla Foltýnová.


Nevzniklo na objednávku politické moci“

Dílo vzniklo před rokem 1948, jeho poničení na sociálních sítích vzbudilo diskuze. Odborník na poválečné umění ve veřejném prostoru sochař Pavel Karous v profilu facebookové skupiny Vetřelci a volavky uvedl, že Sbratření nevzniklo na objednávku politické moci.


Pokorný to dílo vymodeloval před únorem v roce 1947 na podnět židovských přeživších holokaustu z České Třebové a dílo je vytvořené podle fotografie z května 1945 od Karla Ludwiga. Takto se skutečně ti dva kluci líbali, protože měli upřímnou radost, že ten masakr přežili, žádná falešná propaganda,“ řekl Karous.

Připomněl, že uctění památky se dříve účastnili i zástupci ukrajinské ambasády, Ukrajina podle něj rok 1945 ctí.


U ÚSTR socha obstála

Pokorného dílo v souvislostech analyzoval Jan Šindelář z Ústavu pro studium totalitních režimů. V České Třebové sousoší Sbratření od Pokorného stále stojí, jen se ale z náměstí přesunulo k autobusovému nádraží.

Jiné odlitky díla někdejšího rektora AVU Pokorného pořídila podle Šindeláře městská galerie pro Prahu. Původní místo ve Vrchlického sadech zabrala odbavovací hala hlavního nádraží. Vznikl odlitek pro blízkou budovu někdejšího Federální shromáždění. Na místo blízké tramvajové zastávce byla nová kopie umístěna v květnu 1988.

Po listopadu 1989 zůstalo sousoší nesporné umělecké hodnoty na svém místě, zatím nejdéle ve své pražské historii,“ napsal Šindelář.

Město ovšem nyní plánuje vést Vrchlického sady tramvajovou trať a celý park upravit. „Případné přemístění celého pomníku se bude prověřovat v souvislosti s rekonstrukcí Vrchlického sadů,“ doplnila Foltýnová.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press