Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Online s Janem Májíčkem

Jan Májíček, student filosofie, byl u zrodu Iniciativy Ne základnám. Jako jeden z tiskových mluvčích se účastnil řady debat a akcí. Je dlouholetým aktivistou a organizátorem. Účastnil se protestů proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance, zasedání G8 v Janově a Edinburgu, NATO v Mnichově a několika ročníků Evropského sociálního fóra. O hnutí proti základnám říká: „Náš důraz musí být kladen na mobilizaci lidí, na jejich zapojení do aktivit. Jedině tak máme šanci zastavit radar a zároveň přispět k širší společenské změně.“ Byl spoluorganizátorem Mezinárodní konference proti militarizaci Evropy, která se konala začátkem května v Praze na půdě Filosofické fakulty. Zúčastnilo se jí 16 iniciativ z Evropy a USA. Jan Májíček odpovídal na Vaše otázky v pondělí 3.9.

položených otázek: 29
Položené dotazy
OTÁZKA | Ladys
Dobrý den. Vaše hnutí tvrdí, že je apolitické a že je součástí mnoha dalších občanských sdružení a iniciativ, které mají za úkol "zastavit radar" a v podstatě mobilizuje občany k společnému odporu proti jeho umístění na svrchovaném území ČR. To je v současné chvíli jistě zapotřebí a nanejvýš nutné. Bude to však stačit? Co Vaše hnutí udělá v případě, že výstavba radaru naším parlamentem, projde a dojde k jeho realizaci? Nepřehodnotíte apolitický postoj Vašeho hnutí a nepokusíte se přerodit do nové středo-pravicové strany, která by dala voličům z této části politického spektra jakousi alternativu volby /tzn. skutečná pravicová politika a radar pryč/? Obzvláště, když ODS pod vedením p. Topolánka je v současnosti pouze karikaturou pravicové strany a pro řadu občanů volících ODS v minulých volbách je znovuzvolení tohoto výkvětu servilnosti, lobismu a nerespektování národních zájmů zejména směrem k EU naprosto nepřijatelné.
Budete se příliš divit pokud při hlasování poslanců Občansko-Demokratické!!!!-Strany v parlamentu bude 100% volba pro radar? Jaký je Váš názor na postoj ostatních politických stran?
ODPOVĚD | 13:47
Dobrý den. Tak to je mnoho otázek v jednom příspěvku. Proberme je postupně:
1) Iniciativa Ne základnám není apolitická. Téma, kterému se věnujeme je výsostně politické (geopolitické, chcete-li). Mnoho dalších hnutí a organizací je součástí Iniciativy a sama Iniciativa s mnohými dalšími spolupracuje. Příkladem mohou být např. starostové z Brdy.
2) Pokud parlament schválí výstavbu radaru, ukáží se všichni ti, kteří hlasovali pro, jako lidé nedbající demokracie. Samozřejmě bude třeba demonstrovat dál a přizpůsobit prostředky odporu nové situaci.
3) Myslím, že nikdo z Iniciativy se nehodlá přerodit v nový středopravicový subjekt. Takové pokusy vždy končily nezdarem a mé osobní politické preference jsou také úplně jinde. Voliči ODS si zvolili a teď mnozí pláčou nad výdělkem (přišlo nám několik takových mailů). Ale ODS vždy jasně deklarovala svůj souhlas se zahraniční politikou USA, na jejím chování mě spíš překvapuje vulgarita, omezenost a naprosté pohrdání i lidmi, kteří by mohli být jejími spojenci. Pravicoví voliči musí, podle mého, uvážit, zda je opravdu pravicová politika ta pravá :)
4) Ostatní politické strany jsou na tom asi takto; Zelení si hrají na konstruktivní politiky, kteří se neuzavírají jednání, ale v praktických krocích podporují radar (viz. zamítnuté referendum). KDU-ČSL se až na jejího předsedu, zpívající ministryni a pár dalších k tématu příliš nevyjadřuje a vyčkává, co se stane. Typické lidovecké heslo: ,,Neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde." ČSSD: referendum k radaru, radar jedině pod NATO; KSČM: referendum a žádný radar.
OTÁZKA | Filip Zahradník
Zajímalo by mě, co Vás osobně k tomu všemu vede? Jak chcete dosáhnout širší politické změny? A změny jakým směrem? Nejspíš bych se s Vámi shodl na kritice všech těch institucí, proti kterým protestujete (WB, G8, NATO), včetně umístnění dalšího Guantánama v ČR, ale nemyslíte, že jenom protestovat nestačí? Jakou nabízíte pozitivní alternativu?
ODPOVĚD | 14:14
Zdravím. Opět příval otázek.
K tomu všemu mě vede moje přesvědčení, že jiný svět je možný. Několik věcí už se změnilo. Už řadu let se politikou zabývám, jsem aktivní už více jak 7 let a pozoruji určitý vývoj. Ten vede k stále větší angažovanosti lidí do širší sféry politiky (tj. ne jen do volby, podpory či vstupu do nějaké strany, ale opravdový aktivismu). Navíc Iniciativa NE základnám dokázala spojit mnoho skupit i jednotlivců, kteří by se jistě jinak minuli nebo by nenašli společnou řeč. To je něco opravdu kvalitativně nového. Asi největší pozorovatelnou změnou je angažovanost úplně nových lidí v místních skupinách Iniciativy Ne základnám. Je to poprvé od revoluce v roce 1989, kdy se lidé začínají angažovat v politickém tématu - zdola na místní úrovni. To značí určitou krizi demokracie a touhu po nějaké změně/nápravě.
Úplně souhlasím s tím, že jen protestovat nestačí, ale právě v protestech se zračí zárodky něčeho nového. O tom, co by to mělo být se vede dlouhá debata - např. na Světovém sociálním foru existuje celá sekce, kde se debatuje možná podoba nové společnosti (viz. http://www.zmag.org/lacsite.htm). Ta debata je velmi bohatě strukturovaná a přispívá do ní řada osobností. Pokud máte zájem se o tom pobavit víc, zavolejte nebo napište mail, sejdeme se a můžeme to probrat, zde na to, bohužel, není dost prostoru.
Pozitivní alternativou musí být společnost, kde demokracie nebude jen vyprázdněný pojem znamenající 1x za 4 roky vhození lístku.
OTÁZKA | Jiří P.
Mezinárodní smlouvy mají větší váhu a trvalost, než zákony a smouvy na úrovni státu. Jak se dá ještě usilovat o revizi, nebo změnu takových smluv, pokud by vláda uzavřela mezinárodní smlouvu jako např. o základnu? Zvážili byste možnost obrátit se na mezinárodní soud, nebo jinou instituci? Je to vůbec reálné řešení? Mám vážné obavy, že "politickou korektnost takových smluv a mazanost vlivných" už žádná dodatečná arbitráž neohrozí.
ODPOVĚD | 14:17
Taková žaloba by se dala zvážit, ale musel bych mít před sebou nějakou právní analýzu. Proti moci a mazanosti mocných se dá postavit jen moc ,,bezmocných", tj. síla nás všech, kteří chodíme do škola, do práce nebo trpíme nezaměstnaností. Jen společně můžeme s věcmi pohnout. Soudy to za nás nevyřeší.
OTÁZKA | Jiří P.
stále stejná otázka, na kterou zatím nedostávám přílis uspokojivou odpověď: Jak PRAKTICKY by měl nést odpovědnost za své činy politik, zastupitel, veřejná osoba?
Nepovažuji okamžité odstoupení z funkce za dostatečné vyřešení odpovědnosti. To je spíše symbolický trest. Zejména když vidím, co se děje. Ti podivní lidé operují s majetkem (hodnotami) který jim nepatří, pouze jej zastupitelsky dočasně spravují. Za svou činnost dostávají odměnu, která je defakto paušální, tj. nevztahuje se na kvalitu a výsledky odvedené práce. Za svou kariéru dokáží politici (veřejné osoby, úředníci) nejen špatně hospodařit s cizím majetkem, ale zároveň si velmi polepšit na vlastním majetku. PRÁVÉ DÍKY svému postavení. A "demokracie" jim dává bezúhonnost. Zákony a právní bordel pak alibi, možnost zlatých padáků a podobně. Čistě selským rozumem tedy nemají co ztratit, můžou jen získat: Tu "fušku" v politice na pár let risknou a za tu dobu se bezvadně zajistí, kontaktů získají habaděj. Pak už je jim přirozeně jedno, co se dál stane. Klidně naslibují hory-doly.
Navrhuji dát politikům důvěru takovou, jakou potřebují k výkonu, ale současně závazek jejich veškerého současného i budoucího majetku celé jejich rodiny. Doživotně. Ne, není to legrace. Být vládcem, či šlechticem bylo taky doživotní - a jak to za Karla IV. fungovalo.
On by si každý pěkně rozmyslel, zda má koule na to být volen politikem, být pak špatným politikem a být politikem co se chodí vyspat do parlamentu a intrikovat s kdejakými gaunery.
Kdo by podstoupil výzvu zastupovat, by se spíš snažil s veškerým úsilím nedělat chyby, protože když by přestal být politikem, ztratil by všechno. Když by jím byl, mohl by usilovat o budoucnost svých voličů i sebe dál. Co si o tom myslíte Vy?
ODPOVĚD | 14:24
Myslím si, že kromě odvolatelnosti a odpovědnosti za mandát by měl volený zástupce dostávat také plat ve výši průměrného platu. Za svá rozhodnutí a kroky by měl být odpovědný a případné škody uhradit. Stejně tak by ale volení měli být i ředitelé a manažeři firem a i ti by měli podléhat kontrole svých voličů - konec konců spravují nějaký společný výtvor a je jedna, zda se jedná o podnik či společnost (pokud mi tedy čtenáři odpustí tento hrubý náčrt situace, podrobnější debatu můžeme rozvést po domluvě jinde).
OTÁZKA | Ondřej
Dobrý den, podporujete integraci Evropy až na úroveň federace s jednotnou vládou a armádou?
ODPOVĚD | 14:30
Jsem pro sjednocenou Evropu, ale Evropu lidí a ne nadnárodních koncernů. Pokud integrace znamená překračování národních omezeností, nabídnutí pomocné ruky všem imigrantům a vytváření skutečně demokratické a sociálně spravedlivé Evropy, tak ano, takovou Evropu chci. Pokud to má být super stát s byrokracií a armádou, která bude rozjíždět nové koloniální výpravy (tentokrát se bude vyvážet demokracie a ne civilizace), tak proti takové Evropě budu bojovat ze všech sil.
OTÁZKA | Ondřej
Považujete tržní ekonomiku za principiálně správný systém, nebo by jste raději jiný systém a proč? A pokud jiný k jakému způsobu změny by jste se přiklonil - striktně pomocí standartních mechanismů zastupitelské demokracie nebo revolučně násilím?
ODPOVĚD | 14:35
Považuji tržní ekonomiku za principielně historicky podmíněný systém, který každým dnem ukazuje, že se čím dál tim víc dostává do střetu se zájmy drtivé většiny obyvatelstva planety. A stejně jako otrokářství či feudalismus i tržní hospodářství zanikne. Otázka je, jak se to stane a jestli bude nějaké potom. Ale já jsme spíše optimista domnívám se, že existuje pozitivná aleternativa. Jak se k ní dostat. Zastupitelská demokracie je dobrý nástroj, ale je také svazována tržními mechanismy. Domnívám se, že hnutí zdola si vytvoří vlastní principy fungování, zastupování a delegování moci a sebeobrany.
OTÁZKA | Jaroslav Odrážka
Myslím si, že JAKÝKOLIV odpor proti základnám je více než legitimní a je třeba aby si lidé uvědomili že po zřízení základny není již cesta zpět. V této souvislosti počínání našich představitelů lze srovnat snad pouze se zvacím dopisem Bilaka a Indry - dnes je však situace o to horší že to komunistickým režimem hlásané - na věčné časy a nikdy jinak- bude v tomto případě poněkud delší. Není Vám divné, že "naše" vláda dala zradaru a jeho působení u nás doporučení na dobu NEURČITOU? To jsou zřejmě ty "na věčné časy" konečně i v praxi.
ODPOVĚD | 14:37
Divné mi to není, sedí to do logiky věci. Paralela s rokem 1968 je v tomto ohledu správná.
OTÁZKA | Dita Malá
Otázka do referenda již dána ?
CHCETE TU MÍT OPĚT FAŠISMUS, TENTOKRÁTE AMERICKÝ, A VŠE CO K AGRESIVNÍ POLITICE TAKOVÉHO STÁTU NÁLEŽÍ, VČ. RADARU
1/ ANO
2/ NE
ODPOVĚD | 14:37
Nechci tu mít žádný autoritářký systém.
OTÁZKA | Josef Novák - USA
"A jen nemnozí, velmi nemnozí se dovtípí nebo pochopí, oč tady jde. Ale takové lidi zaženeme do bezvýchodného postavení a uděláme je terčem posměchu. Najdeme způsoby, jak je pomluvit a pak je prohlásíme za odpad společnosti."
(Plán amerického generála Allena Dullese, který byl šéfem politické rozvědky USA v Evropě. Nakonec se stal ředitelem CIA.)
Patříte také mezi "nemnohé"?
ODPOVĚD | 14:41
No to by bylo docela uznání zásluh, ne? :) Zatím nás nikdo nikam nezahnal, pomlouvat se snaží, ale je to dost ubohé. To většinu lidí znechutí. Pan generál to ale říká jasně a férově. On je na jedné straně, my na druhé. Žádné, my vám to chceme vysvětlit, my vás posloucháme a dbáme na to, co říkáte. Nic. Buď jedni nebo druzí.
OTÁZKA | Jana Pihuličová
„Demokratický“ systém v americkém střihu se holt umí bránit. Co je nebezpečné a nelze lehce zničit inkorporuje, co nelze inkorporovat diskredituje, co nelze ani diskreditovat to zabije. Měl byste to míti také na paměti, než se pustíte do nějakých velkých akcí!
ODPOVĚD | 14:44
Děkuji, ale s vědomím takového rizika se do aktivismu chodí. Co mají říkat chudáci aktivisté v Asii nebo Africe? Ti zakusí mnohem horší věci. To nejhorší, co se nám může tady stát je to, že se na nás bude šklebit Klvaňa. Situace podle mého není ani zdaleka takto vyhrocená.
OTÁZKA | Dagmar Boušková
George W. Bush řekl:
"Na první pohled by se mohlo zdát, že prodávat zbraně zemi, která sponzoruje terorismus, je špatné, ale jsou to právě výjimky, které potvrzují pravidlo."
Hermann Göring řekl:
"Ale nakonec je to vláda státu, jež určuje politiku a získat pro ni lid je lehké, ať již v demokracii nebo ve fašistické či komunistické diktatuře. Je lehké lidi přesvědčit, aby podpořili svoji vládu. Potřebujete jen jim říct, že byli napadeni a pak odsoudit pacifisty pro nedostatek vlastenectví a ohrožování země. Funguje to tak všude."

Nemáte také ten dojem, že 3. Říše nám poznenáhlu zakotvila v dnešních USA ve formě 4. Říše? Ideologie byla ostatně implantována díky bývalým nacistickým vědcům a měla dosti času se etablovat.
ODPOVĚD | 14:46
Myslím si, že v USA jde o něco jiného než o 4.Říši. Ale obecně platí, že každá společenská formace se svými ,,pány a sluhy" potřebuje vysvětlení toho, proč je to právě takto a (to je důležité) pro je to tak správné (nebo alespoň přirozené).
OTÁZKA | Milan
Jak se díváte na ožebračování lidí ,ať je to kteroukoliv vládou , některé si říkají aby oklamaly voliče ,levicové, třeba čssd a přitom lidem brala nemocenskou ,a pro ty kteří se snažili jakš takš uživit například holičky a drobní živnostníci , pro ně zavedla likvidační minimální daň (většina skončila na pracáku)a z těch peněz sanovala vykradené banky a různé podvody a nikdo potrestán .Není divu že prohrála volby No a ODS to teť jenom dorazila , lidé s menšímy příjmy budou chodit do práce i s hlavou pod paží , protože z nemocenské nevyžijou a do nemocnice už vůbec , budou se stěhovat do kanálu ,
Nejhorší natom je ,že to odnašejí ti mladí , ti staří kteří to tady spůsobili už mají svoje teplé mistečka třeba i v politice a mladí jenom tápou a budou jenom splácet , privatizovat už není co .
Nesmíte promárnit šanci.
ODPOVĚD | 14:51
Na naše vlády se dívám s nelibostí. To, co je třeba je nějaká skutečná alternativa, která by dokázala prosadit zájmy lidí na úkor bank a korporací. Hnutí proti základnám ukazuje, že lidé jsou schopni a ochotni se pustit do politických témat, která překračují individuální rozměr.
OTÁZKA | Tomáš Krupka
Součástí plánu nazývaného „Acheson Plan“ bylo rozdělení Kypru na řeckou a tureckou část. Prezident Johnson řeckému premiérovi pohrozil, že přijde o pomoc NATO, pokud tento plán odmítne. Na pozdější slova řeckého velvyslance na toto téma, že „žádný řecký parlament by takovou dohodu neschválil,“ prezident Johnson reagoval již notně podrážděně: „Ať jdou Váš parlament a ústava do prdele. Amerika je slon, Kypr je blecha. Řecko je blecha. Pokud budou slona tito dva maníci nadále dráždit, mohlo by se stát, že je slon svým chobotem praští, pořádně praští… Pokud mi bude Váš premiér povídat o demokracii, parlamentu a ústavě, on, jeho parlament ani jeho ústava nemusí moc dlouho vydržet.
Co myslíte, je větší Řecko, nebo ČR?
ODPOVĚD | 14:56
Tento příběh neznám. Ale něco podobného řekl jeden americký armádní důstojník Parvízi Mušarafovi. ,,Pokud se rázně nepostavíte terorismu /neumožníte americkým jednotkám vstupovat z Afghánistánu na území Pákistánu/, vybombardujeme vás do pravěku." Formy prosazování si svých zájmů mohou být různé a ne vždy jsou to zmíněné výhružky. Někdy stačí i dobře zajištěné místo na důchod :)
OTÁZKA | Tomáš Krupka
Spojené státy se pokoušejí v předstírání boje s terorismem získat kontrolu nad světově nejbohatšími ropnými oblastmi. Spojené státy si uzurpovaly právo napadnout kterékoliv místo na planetě pod zástěrkou boje proti mezinárodnímu terorismu. Boj proti všudypřítomné a mocné al-Káidě, úmyslně spojen s islámem, je pro Američany velkou výhodou, neboť jejich cílem jsou ropou bohaté muslimské oblasti.
Až si tedy konečně někteří odpovít na otázku, proč nechal např. Hitler zapálit Reichstag a pak to svedl na "komunisty", dosahnou velkého pokroku i při pochopení toho, nač se Vás zde neustále ptají. Co myslíte?
ODPOVĚD | 14:57
Souhlasím. Válka proti terorismu je ideologická zástěrka hry o surovinové zdroje, zejména o ropu.
OTÁZKA | Rober Novotný
Největší životní moudrost "naší vlády" je včas rozeznat, na koho se vysrat a před kým se posrat. Lež je přitom jako sněhová koule – čím déle ji válíš, tím je větší. Přitom neokonzervativní recepty, jejichž obdobu uplatňuje i Izrael, jsou katastrofální pro Ameriku a v konečném důsledku i pro Izrael. Naprosto totiž obrátí drtivou většinu obyvatelstva Blízkého východu proti Spojeným státům. Poučení z Iráku hovoří samo za sebe. Jestliže se bude dále sledovat neokonzertavitní politika, Spojené státy budou vyhnány z oblasti, a to bude začátek konce i pro Izrael. Budoucí vítězové jsou tak daní, my mezi ně patřit nebudeme
ODPOVĚD | 15:01
Pravda, tohle není otázka, ale dovolte malý komentář: to jak se události nejen na Blízkém východě vyvinou, zleží i na nás. Porážka radaru by například byla velkou ideologickou prohrou pro neokonzervativce v USA, kteří před prezidentskými volbami hledají nějaké zahraniční vítězství. Irák to rozhodně být nemůže, takže možná Střendní Evropa...
OTÁZKA | George Orwell
"Být ovládán znamená být sledován, prověřován, špehován, řízen, donucován zákonem, číslován, regulován, zapisován, poučován, kontrolován, zjišťován, oceňován, hodnocen, censorován, komandován stvořeními, která k tomu nemají ani právo, ani schopnosti. Být ovládán znamená, že při každé činnosti, při každé transakci jsem zaznamenán, zaregistrován, započítán, zdaněn, orazítkován, změřen, očíslován, odhadnut, autorizován, povolen, varován, zabezpečen, zakázán, zreformován, opraven a potrestán. Znamená to, a to ve jménu veřejného blaha a obecného zájmu, že musím přispívat, jsem podroben výcviku, obrán o peníze, vykořisťován, ovládnut monopolem, vydírán, vycucán, napálen a okraden. Jakmile však projevím sebemenší odpor, jediným slovem si postěžuji, nastávají okamžitě represe, pokuty, ponížení, obtěžování, pronásledování, zneužívání, bití, odzbrojení, spoutání, přidušení, uvěznění, odsouzení, zatracení, zastřelení, deportace, obětování, prodání a zrada. A aby toho nebylo málo, jsem ještě zesměšněn, znemožněn, ztrapněn, potupen, hrubě uražen a zneuctěn. To je vláda, to je spravedlnost, to je morálka."
Vítejte v novém světovém řádu globálního hegemona
ODPOVĚD | 15:02
Temná vize budoucnosti, že? Brr.
OTÁZKA | Jarmila
KDOSI ŘEKL - "jestli je to s tim Holokaustem stejne jako s tzv. "oficialni verzi udalosti z 11. zari 2001 - pak je historie plna lzi". Myslíte si skutečně, že se dá cokoli zneužít ve prospěch někoho silnějšího nebo snad i vyvolenějšího? Vždyť přeci historii píšou vždy jen vítězové?
ODPOVĚD | 15:06
Historické události se opravdu dají ohýbat, ale dnes je informačních zdrojů přiliš mnoho na to, aby se dala ,,pojistit" jen jedna pravá verze výkladu historie. Jak už jsem se zmínil výše, každý systém potřebuje své ideologické zdůvodnění a do toho patří i pohled na minulost.
OTÁZKA | Milan
Jak se vám to daří zvládát finančně ? Na Loby pro radar vláda vyčlenila velké finance , politické strany mají velké příspěvky od státu , určitě to není jednoduché udržet se v chodu .
ODPOVĚD | 15:08
Zdravím.
No je to těžké. Proto bych chtěl poděkovat všem těm, kteří přispěli na náš transparentní účet. Budeme moc rádi, pokud se najdou i další přispěvatelé. To jsou, kromě našich osobních vkladů, jediné prostředky, které máme. Vše stojí na naplacené dobrovolnosti a ochotě pomoci.
OTÁZKA | Pavle Potok
Dobry den, jaky mate nazor na iniciativu Pro zakladnu? Co si myslite o lidech kteri jsou pro to aby tu byl americky radar? Prekvapilo me jak mnoho studentu a mladych lidi je v obou iniciativach. Diky za odpoved.
ODPOVĚD | 15:12
Pokud jde o klučiny z PRO, tak je jich asi šest nebo osm. Slovo mnoho mi proto nepřipadá adekvátní.
To, že na akcích proti radaru je mnoho mladých lidí odráží fakt, že nejsou lhostejné ke stavu světa. Na našich akcích se ale potkávají všechny generace. To je také obrovsky cenné.
OTÁZKA | molybden
Dobrý den, zajímalo by mě, jak ho máte dlouhého.
ODPOVĚD | 15:12
OTÁZKA | Milan
Pro Molybden , kdyby tě zajímalo jak se vejde ? tak po koule a dál nejde , ty troubo .
Samozřejmě není třeba odpovědi
ODPOVĚD | 15:13
OTÁZKA | Ladys
Jeden z důvodů naší vlády pro obhajobu výstavby amerického radaru u nás je jistě její souhlas se současnou zahraniční politikou Spojených států. Nedomníváte se, že tento "souhlasný postoj" bude již nezbytný nejen pro naše budoucí vlády, ale do budoucna i pro všechny naše občany a to na věčné časy, dokud tady bude radar stát, protože nám nic jiného už nezbude? Tedy například, bude moci ještě někdo v Čechách mít do budoucna jiný názor na další případné vojenské dobrodružství USA kdekoli na světě? Zvláště pak, bude-li v tomto konfliktu použit radar na našem území?
Bude tady vůbec možnost v dalších letech zvolit demokraticky vládu, která by byla ochotna smlouvu vypovědět?
ODPOVĚD | 15:17
Možnost protestovat a vytvářet alternativy je vždy. I ve Velké Británii, kde základny USA mají, byla milionová demonstrace proti útoku na Irák, další stotisícové protesty a nakonec to stálo křeslo premiéra Blaira. Jistě, jeho nástupce Gordon Brown není žádná alternativa, ale jak by to asi s válkou a okupací Iráku vypadalo, kdyby žádné protesty nebyly?
Pokud vláda radar prosadí, jen celý odpor občanů vyostří.
OTÁZKA | Jiří P.
V 89 jsem byl student SŠ. Bylo vidět, jak byli studenti schopní porozumět co se děje. Zároveň byli od učitelů, nebo starších zrazováni: "tomu přece nemůžete rozumět" Později ti pedagogové a rudí ředitelé tiše obrátili kabát. Myslíte, že i dnes jsou studenti SŠ schopní si uvědomit co se děje? Mám podobný pocit, že se ti, co nám dnes říkají, že tomu nerozumíme. A pak při jakékoliv změně obrátí kabát... Vyjadřují Vám nějakou podporu studenti středních a vyšších škol?
ODPOVĚD | 15:18
Zdravím.
Ano, studenti jsou důležitou součástí Iniciativy. Snažíme se je oslovovat a zapojit do aktivit. Studenti bývají rozbuškou všech velkých změn.
OTÁZKA | Karel Moučka
Zdravím. Zajímal by mě Váš názor na to, jaké šance má hnutí proti základnám jako celem, možná vmezinárodním kontextu. Díky
ODPOVĚD | 15:35
Také zdravím.
Myslím, že naše hnutí má celkem dobré šance. 1) celý projekt radarové základny ztratil u občanů ČR legitimitu. Postavení radaru bude vnímáno jako podraz, jako arogance mocných a jako impuls k hledání alternativ k současnému systému. 2) komunikujeme s různými sítěmi v Evropě i ve světě. Snažíme se vytvářet síť protiválečných organizací, která by mohla koordinovat naše aktivity a zároveň posloužit k výměně zkušeností a praktické pomoci. Před pár dny se z Londýna z konference CND o raketové obraně vrátila Ivona Novomestská, chystáme se do Itálie a na další místa.
Protiválečné hnutí má zatím dobrou výchozí pozici i v ČR.
OTÁZKA | leho
Mluvite o spolecenske zmene? Chcete udelat dalsi komunisticky puc jako v roce 1948? Zrejme ano. Proto by vam asi tak vadili americti vojaci v Cechach, stejne jako vadili v roce 1945. Nedavno jsem slysel vypraveni me maminky jak marne cekala spolu s desetitici Prazany na Americany 5. kvetna 1945 na Plzenske tride. Vysvetlete to ji, vysvetlete to me, proc vy tu Americany nechcete stejne jako komuniste v roce 1945. A to se nejedna o celou armadu. Jenom asi o 200 lidi, vetsinou techniku.
ODPOVĚD | 15:43
Veškeré stížnosti na poválečné uspořádání Evropy směřujte na pány Roosvelta, Churchilla a Stalina a jejich poradce. Komunisté ani jiné českoslovenští politici do tohoto uspořádání neměli co mluvit. Pozadí konce II. světové války odhalí mnohé. Je k tomu i dostatek literatury v češtině. Mně se o převrat z roku 1948 nejedná.
OTÁZKA | Ladys
Citace z Wikipedie:
"Závěry přijaté na jaltské konferenci byly po roce 1945 přijímány rozpačitě nebo otevřeně kritizovány. Roosevelt byl obviněn z odepsání východní a střední Evropy ve prospěch komunistického SSSR".
Nedomníváte se, že další poválečný vývoj tehdy Česloslovenské republiky mohl vypadat poněkud jinak, tedy, že jsme si mohli odpustit těch 40 let komunismu, kdyby na nás tehdy Americe více záleželo? Nedomníváte se, že v politice velmocí platí zejména známé rčení: " bližší košile než kabát" a že jednají vždy pouze ve vlastním zájmu a sekundární dopady tohoto jednání na ostatní státy jsou jen okrajové logické výsledky tohoto jednání /ať již v kladném, nebo záporném smyslu/? Může se stát EU takovouto velmocí se svojí bezpečností politikou a armádou, která bude nejlépe odrážet zájmy této Unie, nebo budeme neustále součástí nepředvidatelného jednání nějakých velkých bratrů? Nepodivujete se stejně jako já nad podivnými argumenty lidí jako je leho v předešlém dotazu, který ještě ani dnes nechápe, proč jeho maminka čekala marně na americké vojáky v Praze, když vše dávno již bylo rozhodnuto jinak?
ODPOVĚD | 15:52
Ano, historické povědomí a kontext událostí je opravdu velmi slabým místem zastánců radaru. Proto se mi s nimi špatně debatuje, protože jsou prostě neznalí základních faktů. Neplatí to bez výjimky a neplatí to obecně, ale stává se to dost často.
Do vývoje EU bych tolik nadějí nevkládal, svou vizi jsem načrtl výše.
OTÁZKA | Kateřina Krausová
Vážený pane Májíčku, blahopřeji Vám, jak jste věcně a na úrovni diskutoval v MF Dnes s panem Grygarem, který pouze "lovil bobříka odvahy". Díky, že se nás všech zastanete. Kateřina Krausová
ODPOVĚD | 15:53
Díky moc. To vše, co se děje ale není ani omylem moje zásluha. Díky patří všem aktivistům Iniciativy. Doufám, že se potkáme na nějaké další protestní akci, protože aby se něco změnilo, musí svým dílem přispět všichni.
Držte se.
OTÁZKA | sector
Dobry den. Nemyslite si, ze iniciativa by sa mala venovat vacsiu pozornost 11. septembru - udalosti, ktora spustila nielen vojny ale aj militarizaciu, ktorej sucastou je aj zakladna a radar v Cechach? Nebyt 9/11, o co tazsie by bolo argumentovat pre radar (ak vobec).. 9/11 sa zaoberam dlhsiu dobu, a myslim si, ze kym sa nezacnu klast podstatne otazky o tejto udalosti, tak sa dopredu nepohne nic, a pre Ne zakladnam to plati minimalne 2nasobne. 6te vyrocie tejto udalosti klope na dvere..

Vacsina ludi odpoveda na otazky ohladne 11. septembra dost vyhybavo. Ohladne tychto udalosti su len 2 moznosti: bud clovek veri, ze platia zakladne zakony fyziky, alebo veri oficialnej verzii. Comu verite vy?
ODPOVĚD | 16:00
Zdravim.
Myslím si, že 9/11 není téma pro Iniciativu. Dá se argumentovat vším možným od zpomalených nahrávek, na kterých jsou výbuchy před nárazem letadel, teplotou a odolností nosných pilonů atd. Já si myslím, že důležité je jedno: útok z 9/11 se hodil. Zapadl krásně do potřebné mozaiky událostí a postav, ze kterých se stali noví nepřátelé a strašáci. Pravdu o 9/11 se dozvíme až tehdy, až se otevřou tajné vládní archívy. Myslím, že dnes stačí poukázat na fakt, že tento útok sloužil a slouží k ospravedlňování útoků na cizí státy, na vraždění civilistů, ilegální okupace atd.
Oficiální verzi nevěřím.
OTÁZKA | car
co je to byt proti všemu i prot samotne podstatě žití,člověku co to ma společneho stím jakou mame narodnost a není to najivní až pošetile se toho vzdavat to tu bylo hypís s toho se vyroste ajsou jen vspomínky pěkné ale spíš uspěvne nečeka tě to nahobou taky nebo si vyberěš jnou víru než je svoboda a podstata života věřit ale nebyt naivní
ODPOVĚD | 16:04
No, přiznám se, že tomuto ,,proudu vědomí" příliš nerozumím. Nicméně připadá mi to jako variace na známé téma: války jsou v lidské povaze, tak už to přece vzdejte. To je ale velký omyl. Války se nevedou pro to, že jsou zakódovány v lidské povaze, ale že na nich mají určití lidé zájem.
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press