Online s Janem Tamášem
Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš se angažuje v občanské společnosti od roku 1997, kdy se podílel na kampani za vypsání referenda o vstupu ČR do NATO. V iniciativě Ne základnám je aktivní od jejího vzniku. V roce 2005 byl zvolen předsedou Humanistické strany, kde prosazuje především větší vliv lidí na rozhodování prostřednictvím místních i celostátních referend. Vystudoval doktorát v oboru technická kybernetika na ČVUT v Praze a živí se poradenstvím v oblasti IT. V posledních měsících navštívil řadu evropských zemí a přednášel na mnoha setkáních a konferencích o problematice plánované vojenské základny USA v ČR. O svých zkušenostech z poslední doby říká: „Lidé všude v Evropě bojují proti cizím vojenským základnám či za stažení jejich vojsk z cizích území. Cítím, že ve spojení máme šanci náš nenásilný boj vyhrát.” Jan Tamáš odpovídal na Vaše otázky v pondělí 17.9. od 13 hodin.
Jak oslaví iniciativa nezákladnám světový den nenásilí? (2.10.)
Pokud vím, tak nic samostatného nechystáme. Ale je možné, že mnozí z nás se připojí k aktivitám organizací, které se v iniciativě účastní a které něco pořádají, viz. např. www.dennenasili.cz.
Argumentům naší vlády pro umístění radaru téměř už nikdo nevěří, přesto vláda radar vehementně prosazuje. Myslíte se,že je zatím "něco",co nám vláda nechce sdělit, např. nějaká špionáž nebo informace kontrarozvědky? Jinak jednání vlády nemohu pochopit, pokud neberu v úvahu "5na stole v českých".
Myslím, že stanovisko naší vlády by se dalo vyjádřit sloganem "radši se budeme mýlit s Bushem, než mít pravdu s Putinem". Prostě co přichází od pana Bushe nemůže být v očích naší vlády zřejmě nic špatného. Skutečnost, že většina američanů s panem Bushem v jeho politice nesouhlasí jim jaksi uniká. Stejně tak jako skutečnost, že s jejich počínáním ohledně vojenské základny USA nesouhlasí ani většina českých občanů. Je tedy na nás jim to dát najevo tak nahlas, až to nebudou moci dále ignorovat.
Tami, moc Vam fandim. Uz jsem se nemohl dockat, az se zde objevite. Opravdu me prekvapilo, kolik spravnaku jste sem pred sebou pustil. Az zrusite ty armady, pustite se do ruseni policie? Predstavte si, ze jsem tuhle videl jednoho s pendrekem. Opravdu!!! Uplne me zalila hruza a vyeskalovalo to ve me vlnu zbrojeni. Jak asi ted musi byt Putinkovi... Pokud ne, mate alespon v planu je vyzbrojit misto pendreky tim, jak vy tomu rikate - monologem? Pardon dialogem?
Ahoj Josefe, nikdo nemluví o zrušení armády (nebo policie) - nebuť prosím tolik domýšlivý.
dobrý den chtěl jsem se zeptat jestli vlastně bojovat proti radaru má smysl, dyť ti naší vůdčí co sedí v parlamentu si to schválí sami, jedině by pomohlo vzít vidle a cepíny a vyhnat je daleko za hranice, bude nějaká akce v Praze?? děkuju
Ahoj Honzo, pokračovat v našem nenásilném boji proti cizím vojskům na našem území rozhodně MÁ CENU! Jedině zbabělec by se vzdal! Pokud se poslanci a senátoři chystají hlasovat proti vůli většiny obyvatel téhle země, musíme jim dát jasně najevo, že to nebudeme tolerovat. Že jsme je zvolili proto, aby hájili naše zájmy, nikoliv aby je poškozovali. Další velká akce v Praze bude 17.11., předtím bude velká mezinárodní akce v Brdech 20.10. a další akce. Ty ale ještě nebudu prozrazovat, vše najdete tady na webu nezakladnam.cz.
Radar nestačí ,je třeba bojovat proti ožebračování lidí které se tady děje , v Budapešti v sobotu 10 tisíc lidí proti f. reformě. A ještě otázka, jaký je problém přeměnit se v politickou stranu.
Nechceme náš boj zabírat moc široko. Hrozilo by tím, že nakonec neuspějeme s ničím. Nejříve vyhrajme boj o radar a pak se věnujme dalším tématům. Proč ne. Přeměna v politickou stranu myslím nepřipadá v úvahu, hlavně proto, že v iniciativě ne základnám už mnohé neparlamentní strany působí, takže by se už neměly na co přeměňovat :-)
Dobrý den, zajímalo by mě, kde odborník na IT technologie, nasbíral tolik zkušeností týkající se mezinárodní politiky a bezpečně-strategických technologií, aby mohl vystupovat jako tiskový mluvčí NE ZÁKLADNÁM, a prohlašovat to, co hlásáté. Co o tom vlastně víte??
Dobrý den, já jsem tiskový mluvčí iniciativy, což znamená, že působním jako pomyslná "tvář" iniciativy. V žádném případě to ale neznamená, že bych byl současně její mozek. V iniciativě se účastní mnoho odborníků na vámi zmiňovanou problematiku a každý z nich přináší své znalosti ku prospěchu celku. Já potom tlumočím naše společná stanoviska médiím.
Metody manipulace a propagandy jsou stále stejné. Nakonec ale půjde stranou logika i kvalitní argumenty a vláda použije moc a peníze. Dají se rámcově předpovědět kroky PR podvodníků kolem vlády? Myslím si, že v jakkoliv kvalitním střetu argumentů máme malou šanci, protože media i zákony jsou v důsledku spíš na straně moci i peněz. Šanci máme v asymetrických krocích. Neustupovat a včas předpovídat k čemu se PRmani odhodlají: Čekám např. podlé nasazení stávkokaze, jeho teatrální vláčení provládním tiskem, pokus diskreditace hnutí, pokus vzbudit k hnutí emocionální odpor v obyvatelstvu... pseudo-kauzy odvádějící pozornost, atd... Jak to vidíte Vy? Lze jim sebrat trumfy co mají v rukávech tím, že s nimi nebudeme takto hrát? Jak to říci lidem?
Téměř všechny praktiky, které zmiňujete, proti nám protistrana už použila v minulosti a lze předpokládat, že je bude používat i nadále. Naší snahou je a musí zůstat ukázat lidem, jak tahle fraška funguje. Že média jsou tu proto, aby hájila zájmy svých majitelů, i kdyby to třeba mělo být proti vůli nebo zájmu většiny obyvatel. Cestou dopředu je ukázat lidem, že těmto médiím se nedá věřit. Další cestou dopředu je vyvíjet tlak na námi zvolené poslance a senátory. Je potřeba je navštěvovat v jejich kancelářích, volat jim telefonicky, psát jim dopisy a emaily, zkrátka všemi možnými způsoby jim dát najevo, že tohle téma nám není lhostejné, že je sledujeme a že v našem odporu vytrváme. Tlačit musíme také na vedení některých stran, zejména Strany zelených a ČSSD, tak aby zaujala jasnou pozici proti základně USA, jak si přeje většina jejich členů.
Nebezpečí nám prý hrozí od "darebáckých států". Odpůrci radaru jsou také často nazýváni zbabělci.Nevíte jestli nynější vláda již oněm státům oficiálně daklarovala tento svůj postoj k nim?Je možné někde zjistit jaké konkrétní kroky(diplomatické nóty atd.) činili české vlády diplomatickou cestou pro zajištění dobrých vztahů a odzbrojení?Dají se někde sehnat záznamy oficiálních rozhovorů mezi naší vládou a těmi "darebáckými státy",jak jim říkají?Myslíte,že je reálná společná mezinárodní demonstrace s obdobnými zahraničními iniciativami?
"Darebácký stát" je marketingový termín používaný k prodeji produktu "války proti terorismu". Ta slouží zájmům zbrojařských a robných gigantů, které by samozřejmě bez této války neměly tak skvělé zisky v posledních letech, jaké mají. Jejich snahou je v této časem a prostorem neomezené válce pokračovat, aby zisky rostly i napřesrok. K tomu jsou samozřejmě potřeba nepřátelé a zde přichází do hry tento gumový výraz "darebácký stát". Chvíli je to Severní Korea, pak zase ne. Teď je to Irán, za rok možná ne. Súdán je dneska v pořádku, za rok třeba bude "darebácký stát". Prostě jak se to zrovna hodí, kde je zrovna potřeba.
Hodně lidí asi pochopí, že to, co děláme, vyžaduje značnou míru odhodlání a odvahy. Jestli je někdo zbabělec, tak ten, kdo automaticky přijme návrh obra jenom proto, protože jeho návrh odmítá dát do diskuze.
Záznamy o našich vztazích s různými zeměmi by vám měli poskytnout na ministerstvu zahraničních věcí - napište jim a dožadujte se jich. Případně se dožadujte odpovědi na vaše otázky.
Společná mezinárodní akce je reálná a dokonce už probíhá její příprava. Proběhne 20.10. v Brdech a už teď máme přislíbenou účast lidí z Velké Británie, Portugalska, Maďarska, Itálie, Španělska, Francie, Řecka, Švýcarska, Belgie, Švédska, USA, Německa a možná Rakouska a Japonska. Více info bude brzy na tomhle webu.
Musím přiznat,že se Vaše ideje tak krásně poslouchají-ne cizím základnám,stop zbrojení,nechceme US agresory.....Zajímalo by mě ale ,zda by nás v případě válečného konfliktu ubránilo Vaše hnutí s transparenty v rukou a odhodlaným srdcem?
Otázka samozřejmě zní, jaký konflikt by to byl a zda k jeho vypuknutí umístěním vojenské základny USA nepřispějeme. Netvrdíme, že nemáme čelit hrozbám. Tvrdíme (společně s armádou ČR), že důvody uváděné zastánci radaru (útok na ČR balistickou střelou dlouhého doletu) nejsou těmi nejvážnějšími hrozbami, kterým v tuto chvíli čelíme. A také tvrdíme, že výstavbou této základny bezpečnostní situaci v ČR, v Evropě i na světě zhoršíme, nikoliv naopak.
Obranu bychom měli budovat především jako evropané. Ovšem systém protiraketové obrany USA je již teď hlasitě kritizován v některých evropských zemích, ve svém důsledku tedy Evropu jako celek neposiluje, ale naopak oslabuje. A to je možná jedním ze skutečných záměrů stávajících plánovačů USA.
Pane Tamáši, jak zvládáte ten nápor? Pracujete, dřete zadarmo v Iniciativě, jezdíte pomáhat do Afriky...Máte rodinu? - ještě nezapomněli, jak vypadáte? A do toho útoky od naší vlády a spusty agresivních novinářů a občanů? Jak se z toho všeho jde nezbláznit a být tak aktivní? Kde berete sílu?
Dobrý den paní Hlávková, nebudu lhát - je to náročné. Ale naštěstí je nás v tomhle blázinci hodně a vzájemně se podporujeme. Sílu čerpám jednak ze svého nitra a jednak mi ji předávají lidé po celém Česku i v zahraničí, kteří mi a nám všem vyjadřují podporu. Když už toho je na mě někdy moc, na chvilku si sednu, zavřu oči, zhluboka se nadechnu a požádám uvnitř sebe o klid a sílu. A po chvilce je mi zase dobře a mám sílu pokračovat :-)
Myslíte si,že je možné radar v budoucnu odmítnout,jestliže vláda již uzavírá dohodu o umístění radaru? Nebude po nás USA požadovat nějaké odškodné za zmařenou investici apod? Lze z tohoto závazku ještě vycouvat, pokud parlament dohodu neschválí?
Zda by se nám vůbec v budoucnu podařilo základny USA a jejích vojáků zbavit, není jisté. A i kdyby se to povedlo, tak by to to určitě nebylo lehké. Možná by to bylo stejně reálné jako myslet si v roce 1970, že se nám podaří brzy zbavit ruských vojáků. Já raději o tomhle scénáři zatím vůbec neuvažuji a sousředím veškerou sílu na to, abychom této katastrofě předešli.
Fandíme Vám a podporujeme Vás. Přitvrdíte ? S gaunery nelze jednat v rukavičkách!
Naše síla je závislá především na počtu lidí, kteří se rozhodnou tak jako my něco dělat. Nemáme peníze, jako vládní zmocněnec pro radar. Ale máme něco, co on nemá. Lidi. Když nás bude víc, bude si moci všechny jeho (teda vlastně naše!) peníze strčit za klobouk! Mě osobně se nejvíc líbí inspirace v minulosti, v lidech jako byl M. Gándhí nebo Martin Luther King, kteří ukázali, že aktivním nenásilím se dá přemoct i daleko silnější soupeř. Pojďme dokázat, že to co se povedlo jim se povede i nám!
Samé záludné otázky. Chybí tu už jen: „Co je smyslem života“? :-)
Ale vážně, myslím, že jím může být právě to, co děláte… „přivádět světlo namísto temnoty“ (informační, duchovní).
Dost dobře nechápu otázku typu „Má vůbec smysl se snažit?“ Takový člověk se může rovnou zeptat: „Má vůbec smysl dýchat?“
Lidí dobré vůle je naprostá většina, lidí, kteří nechtějí zradar, kteří nechtějí u vesel psychopatické hamyžníky. Jenomže také lidí, kteří mají co dělat aby si udržely životní standard, nebo se vůbec uživili, řešit příčinu svých obtíží jim už nezbývá kdy. Krom toho jsou líní, někteří říkají „je to super co děláte, máte moji podporu“ ale skutek utek. Myslíte, že čekají, že v nastolujícím „asociálním“ systému proklouznou, že budou v horních deseti tisících? V duších lidí se rozestírá prázdnota a tím i lhostejnost. Co je její příčinou?
Co by jste takovým lidem vzkázal?
Smysl života je velmi zajímavá otázka a myslím, že každý, kdo se touto otázkou nezabývá je tak trochu pošetilec. Ale teď k vaší otázce. Máte pravdu, že mnoho lidí je natolik pohlceno jejich vlastními problémy, že si nějak nestačili všimnout, že stejné problémy má 99% lidí kolem nich. Že ony sny, které vídají každým dnem v televizi, jsou jenom iluzí, která nás udržuje v neustálé honbě za čímsi, čeho ale nikdy nedosáhneme (alespoň ne velká většina z nás). To je samozřejmě situace, která velmi vyhovuje tomu jednomu procentu lidí, kteří udržují tenhle systém v chodu tímto způsobem a kteří tedy používají média k zotročení a podrobení si většiny. Dříve se používaly biče a okovy, dnes se používá televize a noviny. Jak vidíte, došlo ke "zdokonalení" systému kontroly, protože lidé dnes žijí v iluzi, že jsou svobodní, že mohou všechno. To, že ve skutečnosti nemohou nic pak přičítají vlastní neschopnosti. Realita je ale jiná. Není to jejich neschopnost, kdo může za jejich chudobu nebo špatné životní podmínky, je to záměrně nelidsky nastavený systém tak, aby vyhovoval 1% mocných a umožňoval jim kontrolovat 99% všech ostatních.
Zdravím Vás pane Tamáši a velice si vážím toho co děláte v dnešní upěchané době. Věřím tomu, že hlasů proti radaru by bylo daleko více, kdyby lidé nebyi v tom pracovním únavném koloběhu. Myslíte si, že americký kongres váhá u nás postavit základnu, že nevídí v čr podporu? A nebo skutečně musí šetřit? Děkuji a držme si palce.
Dobrý den paní Zlínská, i já vás zdravím a přeji hezký den. A děkuji za vaše slova podpory. Situace ve Spojených státech není jednoduchá. Podle názoru mnohých si obrovské koncerny vybírají vhodné kandidáty na důležité funkce a těm potom finančně pomohou dostat se do těchto funkcí. Jakmile mají "své lidi" na klíčových postech, mohou pomocí těchto lidí prosazovat politiku, která jim vyhovuje. Problém je, že tohle všechno je nedemokratické. Voličům (americkým, i nám tady) se namlouvá, že jsou to právě oni, kdo rozhodují o tom, kdo zvítězí ve volbách. Skutečnost je ale bohužel taková, že zvítězí ten, kdo má více prostředků na kampaň. A více prostředků na kampaň má ten, kdo leze více do zadnice bohatým, tedy oněm obrovským koncernům, megaspolečnostem, investičním fondům, bankám. Žijeme tedy v situaci, kdy se nám namlouvá, že žijeme v demokracii, ale ve skutečnosti má tenhle systém k opravdové demokracii daleko.
Klíčem ke změně je pochopení lidí, jak celý ten systém funguje a ve změně jejich chování. Dnes například mnoho lidí nechodí k volbám, protože tvdí, že není koho volit. Přitom ale na posledních kandidátkách do parlamentu bylo tuším celkem 27 stran! Na to většina odpoví, že "volit neparlamentní stranu je vyhozený hlas" a tím samozřejmě zapřičiní, že tytéž mocenské struktury (nad kterými jsou znechuceni) zůstávají dále u moci.
Druhým klíčem je podle mého názoru uvědomění, že médiím nemůžeme věřit. Tatam je doba, kdy čtenáři novin či televizní diváci byli současně klienti, kvůli kterým dané médium existoval. Dnes média existují pro zadavatele reklam. Proto, aby obrovské společnosti měli možnost jak prodávat své produkty. A "zprávy" jsou jen jakousi výplní mezi reklamami, ovšem i tato výplň musí patřičně odpovídat představám zadavatelů reklam, jinak by si příště v tomto médiu reklamu již nezadali.
Ahoj, právě jsem četl rozhovor s Gorbačovem, nemyslíš si, že by bylo dobré udělat seznam osobností a států, kteří se k radaru vyjádřili a jak. Na jedné straně budou Gprbačov, Clinton, Schroder, státy, greenpeace, zelení ... a na druhé Vondra, Parkanová ... Ty váhy budou hodně výmluvné!
Dobrý nápad. Já už teď nevím kam dřív skočit, ale když se zapojíš do webového týmu iniciativy, můžeš tam tento nápad zrealizovat.
Dobry den,
je dobre, ze je slyset nekdo, kdo se jiz nemuze koukat na valky a jina zverstva, ktera se na svete deji. Chci se ale zeptat v souvislosti s rozsahem vasi iniciativy, zda neplanujete rozsirit iniciativu take o jine hrozby, jez ve svete stale vznikaji? Napriklad me sokoval tento clanek o tom, ze rusove maji dalsi odpudivou zbran hromadneho niceni.
http://www.ct24.cz/index_view.php?id=229541
Dobrý den, už jsem odpovídal na podobnou otázku výše. Nechceme záběr naší iniciativy rozšířit moc doširoka, protože bychom tím riskovali, že nakonec na žádné frontě nebudeme mít dost síly a nepodaří se nám nic. Nejprve vyhrajme boj o radar a potom můžeme bojovat dál. Samozřejmě problémů kolem je mnoho a aktivních lidí ochotných je řešit není nikdy dost. Přidáte se k nám?
Dobrý den. Jak PRAKTICKY by měl politik, zastupitel, veřejná osoba nést odpovědnost za vlastní činy? Tuto otázku už jsem pokládal i předchozím osobnostem.
Kyž vlezu do tramvaje, pojedu načerno, chytí mne revizor, tak ihned vystoupim a ještě zaplatím pokutu. Když politik udělá škodu svým vládnutím, stačí pouze okamžité vystoupení z funkce? Když jsou příčiny a následky často od sebe vzdáleny, přesto jsou v přímém vztahu? Když byste byl politik, jak byste svoji odpovědnost definoval VY? To mne jako voliče zajímá. Děkuji.
Dobrý den, politik by měl nést odpovědnost minimálně stejně tak, jako každý jiný člověk. Když dělník v továrně omylem rozbije stroj, strávají mu ho z platu tak dlouho, dokuď ho nezaplatí. Když politik způsobí tunel za 10 miliard, nic se neděje. To samozřejmě není v pořádku a každý musí nést plnou odpovědnost za své činy, ať je spáchá jako politik nebo jako popelář.
Dobrý den pane Tamáš,
předně Vám chci poděkovat za Vaši (iniciativy:-)) činnost a do budoucna popřát mnoho štěstí a úspěchů. Věřím, že se to podaří a pravda a rozum nakonec zvítězí. Chtěl bych se zeptat, které z běžných (nejsledovanějších) českých médií je podle Vašeho názoru nejvíce objektivní v podávání informací? A které naopak Nejméně?
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den Pavle, díky za podporu. Upřímná odpověď zní: vyhledávám si informace na internetu a česká média kupuji či sleduji jen nepravidelně a když, tak je střídám. V principu jsou na tom myslím všechna velká média stejně - jsou vlastněna společnostmi, jejichž smyslem je vydělávat. Tomu je uzpůsoben veškerý obsah, která tato média produkují. Například v televizích je vše postaveno na konfliktu - pokud není konflikt, není o čem vysílat. A tak samozřejmě podle toho potom vypadají večerní zprávy. Samá krev. Oproti tomu když se někde třeba 100 univerzitních profesorů vysloví proti jadernému zbrojení a vyzvou vládu USA aby začala s jaderným odzbrojením, nikdo se o tom z mainstreamových médií nedozvíme.
Hodně si slibuji od nových technologií jako jsou blogy a videoblogy, které pomáhají nám, běžným lidem, vyjádřit svůj názor způsobem, který se dostane k druhým (a který nebude umlčen korporátní politikou).
Jsme,já a můj manžel, aktivními a díky vám nadšenými účastníky téměř každých vašich aktivit od vašeho vzniku,ale v současné době mne trápí,že se soustředíte na akce,které předem nemají úspěch v masové přítomnosti našich občanů a v masovosti vidím jediný úspěch ,dostat na náměstí tisíce našich lidí.Tyto letní akce nemají smysl,nikdo o nich nepíše,nikoho, tedy naše vyvolené, nezajímají,tak proč se raději nesoustředit na velké připravené co možná nejvíce masové akce, svezené z celé republiky autobusy,aby měly tu potřebnou sílu, vždyť si tak z nás všech jenom dělají legraci!!!!
Ahoj Ireno, já samozřejmě souhlasím s tím, že lepší je udělat akci, které se zúčastní tisíce lidí než tu, na kterou jich přijde pár stovek. My se ale vždycky snažíme dělat maximum, aby na všechny akce přišly ty tisíce. Takže jestli jich přijdou jenom stovky, je to problém především uměle vyvolané apatie, kterou vyvolala média s cílem, aby lidé přestali vyjadřovat svůj odpor. Hodně lidí dnes říká, že "to nemá cenu", že "je to stejně už rozhodnuté", atd. Ale jestliže tohle říká 65% obyvatel naší země, tedy šest a půl milionu lidí, tak není tak úplně pravda, že to nemá cenu. Má to cenu, jenom nesmíme uvěřit lžím, že "to nemá cenu" nebo že "už je to stejně rozhodnuté". Právě tohle je snaha vlády a pana zmocněnce, vyvolat v lidech apatii a dojem, že se jich to jaksi netýká, že je to už rozhodnuté a že v každém případě na jejich nicotném hlasu vůbec nesejde (to až zase za tři roky před volbami). Zkusme tedy probudit lidi kolem sebe tak, aby si uvědomili, do jaké pasti se nechali zlákat. Že jestliže si myslí, že už je o všem rozhodnuto, není to jejich volba, ale byli tak ovlivnění vládní propagandou a přijali tuhle lež za pravdu.
jsem taky proti Radaru a dalšímu zbrojení a myslím že je to názor většiny lidí v ČR, proto Vám velice fandím v tom co děláte, argumentujete fakty a to se naší zkorumpované vládě nehodí. Že zde nemáme již demokracii je jasné snad už každému. Držte se, stojíme všichni za Vámi a budu podporovat iniciativu Ne základnám svojí aktivitou a také finančně.
Díky moc, Petře. Takových lidí jako jsi ty, kteří přidají ruku k dílu, potřebujeme tisíce! Věřím, že se přidají tak jako ty.
Budete bojovat i proti ostatním radarům které jsou o daleko větším výkonu na našem uzemí, starší výroby a tudíž daleko nebezpečňejší. Nepřipadá Vám váš postoj je podobný situaci kdy jsme odevzdali pohraničí němcům, aby náhodou nebyla válka?
Naopak, my děláme všechno pro to, abychom naši zemi neodevzdali do rukou hrstky vyvolených ve vládě USA. Pokud by zde byla vojenská základna USA, rozhodovalo by se nám o našich záležitostech asi stejně lehko, jako za první republiky po zabrání našeho pohraničí.
Co se týká ostatních radarů, tak zcela jistě také mají vážná zdravotní rizika, která by měla být předmětem veřejné diskuze, ale důvodem našeho odporu ke zřízení vojenské základny USA na našem území nikdy nebyla zdravotní rizika. Jsme proti, protože tento jednostranný krok USA povede k destabilizaci regionu, přinutí Rusko, Čínu a další země k reakci ve formě posilování svých vojenských systémů a celkově tedy bezpečnostní situaci na zemi zhorší, nikoliv naopak.
Dobrý den. Zbavit se cizí vojenské základny je určitě velmi komplikovaná záležitost a je to velká výhra pro dotčenou zemi. Jaké pohnutky podle Vás vedou naše známé vládní kvarteto k tomu, aby nám tady naopak takovou základnu spolu s Američany vybudovali? Jsou to peníze, neskutečná servilita a nebo jenom nebetyčná hloupost?
Co si myslíte o upřímnosti našich politických stran, bude alespoň jediná z nich /mimo KSČ/ mít ve svém budoucím volebním programu jako jeden ze svých zásadních programových bodů odstranit tuto základnu /pokud tedy bude skutečně realizována/? A pokud taková politická strana nebude, nestálo by za to ji založit? Protože jenom kritizovat a poukazovat na problém je sice lepší než mlčet, ale na prosazení svého zájmu /a v tuto chvíli je to také zájem 70% obyvatelstva / to nemusí stačit.
Dobrý den, co vede naši vládu k prosazování základny se mohu pouze domnívat a v podstatě si myslím, že je to kombinace všech tří vámi zmiňovaných faktorů.
Co se týká stanoviska politických stran, tak se obávám, že pokud na ně nevyvineme značný tlak, budou si i nadále dělat, co se jim zlíbí. Oni už jsou tak nějak naučení. Dokud jim nesáhneme na koryta, pravděpodobně nikdy se nebudou skutečně zajímat o to, co nás trápí. Alarmující je z tohoto pohledu prohlášení předsedy ČSSD, který v minulých dnech otevřeně prohlásil, že pokud bude základna prosazena, tak by během svého vládnutí neusiloval o její zrušení vypovězením smlouvy. Čili jasný důkaz toho, že pan Paroubek kašle na to, co si přeje většina obyvatel.
Co se týká politické strany, která by prosazovala zrušení základny USA mohu jako předseda Humanistické strany tvrdit, že naše strana by to do svého volebním programu zcela jistě dala. Ale doufám, že k tomu nikdy nedojde, protože základna tady nikdy stát nebude. Udělejme pro to maximum!
Dobrý den, hodně cestujete po světě a zajisté se v zahraničí kromě politiků, odborníků a aktivistů setkáváte i s obyčejnými lidmi.
1) Jaká je mezi řadovámi občany ostatních evropských států informovanost o problému základny v ČR?
2) Vědí tito lidé, že většina české populace se staví proti základně a že česká vláda jedná v rozporu s touto skutečností?
3) Jak se občané ostatních evropských států staví k plánu USA instalovat prvky své protiraketové obrany ve střední Evropě?
4) Jaký obraz podávají zahraniční média o stavu vyjednávání mezi vládami ČR a USA?
Dekuji za odpověď a přeji pevné nervy.
Dobrý den, zde jsou odpovědi na vaše otázky. 1) většina lidí v Evropě bohužel zatím nemá o problému systému raketové obrany USA ponětí. To je také jedním z důvodů, proč přijímáme téměř všechna pozvání a jezdíme po celé Evropě - abychom na tento problém upozornili. Jedná se totiž o celoevropský problém, ne jen o záležitost České republiky. Pokud by došlo v důsledku umístění protiraketového radaru v ČR k jadernému konfliktu v Evropě, bylo by vcelku jedno, jestli jste z Česka, z Německa, z Rakouska nebo z Polska. 2) Bohužel většinou ne, dozvídají se to až od nás. 3) Velká většina tento projekt odmítá, ostatně jako většina občanů USA, která nesouhlasí se stávající expanzivní politikou vlády prezidenta Bushe postavené na politice preventivních válek. 4) Z mých zkušeností můžu říct, že přístup jednotlivých médií se liší v každé zemi. Někde je této problematice věnováno více prostoru (například Rakousko, Rusko), jinde téměř žádný prostor (například Francie). Také obraz většinou odpovídá tomu, jaký je zájem majitele daného média.
Není kontraproduktivní, že součástí sdružení "Ne základnám" může být kdokoliv ?! Např. krajně levicová, komunistická sdružení (Společnost Julia Fučíka aj.) či různá islámská sdružení... Nemyslíte, že odpůrci by měli méně argumentovat ideologicky ("americký imperialismus") a více věcně ( časově, vzdálenostně radar nemůže ochránit střední Evropu) ? Proč více nenecháte zaznít hlasům skutečných expertů (Ing. Kaucký. Ing. Ludvík Nerad aj.) ?
Iniciativa "Ne základnám" je maximálně otevřená a to je myslím dobrá věc. Prostor nedáváme jen těm, kdo popírají demokratické principy či propagují násilí. Nevím, kde jste našel argmuenty typu "americký imperialismus", ale já je rozhodně nepoužívám a pokud vím, ani nikdo z našeho argumentačního týmu. Do technické argumentace (časy, vzálenosti, atd.) se nepouštíme, protože naším hlavním argumentem proti není zda systém funguje či nikoliv, ale že něco takového tady za prvé vůbec nepotřebujeme a za druhé to bezpečnostní situaci zhorší, ne naopak. Snažíme se dávat prostor všem expertům, jak to jenom jde. Určitě brzy bude některý z nich také v tomto chatu (pokud přijme naše pozvání).
Je stále více zřejmé, že klíčem ke stanovisku parlamentu bude postoj "Zelených". Jak vypadá aktuálně situace s jejich názory (Bursík, Liška a další poslanci, Stropnický, regionální organizace) ? Jste s nimi v kontaktu ? S ohledem na principiální politiku Zelených v Evropě jsou čeští "Zelení" záhadně nečitelní. Proč ?
Čeští zelení by se měli hlavně přejmenovat na Modrozelení. Politika, kterou prosazuje jejich předseda má k zelené politice daleko. Asi nejokatějším příkladem je právě téma vojenské základny USA, kde například Evropští zelení jasně vyjádřili svůj odpor tomuto projektu. Značná část členské záklandy SZ je také proti, takže jediný, kdo je pro radar (i když třeba tvrdí něco jiného) je pan Bursík a pár lidí kolem něj. V kontaktu s poslanci SZ jsme a mohu vám říci, že zatím ani jeden z nich neodpověděl na naši třikrát zaslanou výzvu o jejich stanovisko k radaru a k referendu o radaru. Je tedy na nás všech, abychom v tomto tlaku na ně neustali a dožadovali se i nadále jejich stanoviska, jak budou o této záležitosti hlasovat. Pokud zůstaneme pasivní, hrozí, že vláda spolu s pár přeběhlými sociálními demokraty radar odsouhlasí.
Dobry den. Drzim Vam palce ve vasem usili proti radaru.Slysel jem, ze Madarsko zakladnu odmitlo.Rad bych se o tom dozvedel podrobnosti.Nevite kde by se to na netu dalo najit?
Diky moc
Bohužel v tuhle chvíli nevím, kde by to šlo najít. Ale myslím, že s trochou angličtiny a internetu to brzy najdete.
dobrý den,
je důležité zabránit americkému Radaru v Čechách! Mám vážné informace z nejvyšších ezoterních kruhů. Pokud zde radar bude tak je konec s celou českou republikou, přežije pouze pár lidí v jižních Čechách.
O důvod víc udělat něco proto, aby tu nebyl
Ještě mě napadlo - radar je prosazován nejen proti 70% české populace, ale i proti odhaduji 90% populace EU jejímž jsme členem. A protože závody ve zbrojení zvýší i náklady NATO na zbrojení t.j. zemí EU a ohrozí celosvětovou bezpečnost, mělo by rozhodovat nejen referendum ČR ale i EU. Je to realizovatelné?
Samozřejmě bychom měli usilovat o to, abychom o celoevropských tématech mohli jako evropané rozhodovat v referendech. Technické prostředky již pro to máme - koneckonců volíme celosvětovou superstar, proč bychom nemohli rozhodovat o celoevropské (nebo v budoucnu celosvětové) politice. Bohužel tohle ale asi není záměrem těch, kdo utvářejí společnou Evropu. Jejich záměrem je především jednotný trh, odstranění překážek v pohybu zboží, kapitálu, služeb a osob, sjednocení měny, zkrátka hnacím motorem jsou ekonomické zájmy - snaha po vyšších ziscích velkých mezinárodních společností operujících v Evropě. Z pohledu nás, lidí žijících v Evropě, jsou ty zájmy trochu někde jinde a měli bychom tedy usilovat o to, aby byly prosazovány tyto naše zájmy a nepřeválcovaly je zájmy několika málo megaspolečností. Odhaduje se, že v Bruselu působí na každého z 10 000 úředníků EU dva lobbisté. Myslíte, že tito lobbisté prosazují zájmy obyčejných lidí Evropy? Budiž tato odpověď i jakousi výzvou k dalšímu boji, až zvítězíme tenhle nenásilný boj proti radaru :-)
Už se opakuji ,ale lidí se cítí bezpečnější bez radaru než s radarem a nechtějí ho , jenom co je víc tíží je to, jak jsou těma ,co měli celý život všechno zadarmo školství zdravotnictví lázně a teď jsou dobře zajíštění v politice , obíráni o všechno , nemocenskou placení u lékáře v nemocnici a ti ldé se starají aby přežili a ten zradar de mimo ně ,na to už nezbývá čas odhodlání a sil . a znova to musím napsat v Budapešti v sobotu deset tisíc lidí proti F. reformě
A aby to nebylo bez otázky, tak jaký na to máté názor .
Mnohé z toho, co zmiňujete, už jsem okomentoval výše. Souhlasím s vámi, že většina obyčejných lidí má starosti s řešením svých "problémů" a na problémy ostatním jako by jim už nezbývalo sil. Jenže tohle je právě ta past, do které se většina z nás nechá chytit. Necháme se přesvědčit, že za moje problémy si můžu sám, že je to důsledek mé neschopnosti. Skutečnost je ale taková, že jde o nastavení celé společnosti, ne o jedno osobní selhání. Skutečnost, že v Evropě zemře každý rok více lidí v důsledku sebevraždy než v důsledku dopravní nehody je toho důkazem. Oproti tomu v Africe nemají co jíst, ale sebevražda je tam něco nemyslitelného. Pokusme se tedy prohlédnout tuhle past, rozhlédněme se kolem sebe a zjistíme, že moje problémy řeší i můj soused a kolega v práci a že když se spojíme, máme daleko větší šanci na změnu.
Děkuji vám všem za dotazy a přeji hezký den všem. A vytrvejme v tomhle boji za bezpečnější Evropu a svět.