Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Protiraketový Cimršantán

11.9.2007 - Pravoslav Dolanský, Nový směr
V pondělí 10.9.2007 se v Plzni uskutečnila beseda o protiraketové obraně s vládním zmocněncem Klvaňou. Přítomni byli dále rozježený Dr. Pekárek, Dr. Komárek a generál Šedivý. V sále byla roztroušena asi stovka posluchačů.

Besedu uvedl a moderoval plzeňský hejtman Cimrmann a obsah se podobal tomu, co jeho nesporně slavnější předchůdce zkoušel pod zavedením svého „Cimršantánu“.

Beseda měla vyčleněný čas 1,5 hodinu a přednášející se snažili seč mohli, aby čas bezezbytku vyplnili jen oni sami.

Pan Klvaňa v úvodní dvacetiminutovce označil Plzeň, za jakési "místo promarněných nadějí", protože kdyby se ten generál Patton nezastavil na demarkační linii, a pochodoval dál, tak to mohlo vypadat jinak (nevím jak, maximálně by došlo někde k masakru mezi promíchanými vojsky), no a z další debaty vyplynulo, že tím radarem máme jedinečnou možnost tu demarkační čáru posunout dál na východ. Hurá!

Pak nám  přímo vyhrkly slzy do očí, když připomněl, že se scházíme v předvečer památného teroristického útoku na WTC, a popisoval, jak tuto událost před lety pohnutě prožíval. Poté plynule přešel na další nebezpečí, které plyne z islámských, radikálních teroristů, kteří se neštítí ničeho. Toto pohnuté vyprávění o teroristech, islámu apod. se prolínalo v podstatě celou besedou. Nevím, co to mělo společného s protiraketovou obranou.

Jako druhý se slova ujal generál Šedivý, který na prezentaci ukazoval, jak se ve světě šíří raketové technologie. Ty se šíří skutečně rychle, zvlášť když princip i samotné rakety byly známy už před 2000 lety ve staré Číně. Technologie se však dají prý přenést i na flešce přes hranice, jak řekl pan Klvaňa. Navíc, nezapomněl připomenout osvědčenou Al Kajdu, která se prý snaží o přístup ke zbraním hromadného ničení…

Takovou maličkost, že raketová aj. technologie třeba na flešce je mi na pendrek, nemám –li tomu odpovídající průmysl, pan Klvaňa vůbec nezmínil. Asi snad, že teroristé po sklepích sestavují rakety a vypustí je z kanálů? Nebo kde Al Kajda sestaví ZHN ? V afghánských hliněných chýších? Skutečně nevím.

Odborný technický výklad generála Šedivého měl tedy ukázat, že protiraketová obrana není nic nového, prý už SSSR v roce 1949 začal prý na PRO pracovat. Pro mne to byl objev a pro alespoň laického čtenáře naučně populárních knih o vojenství a kosmonautice také, neboť v té době byly vojenské rakety s delším doletem ještě v plenkách.

Tak skutečně nevím, čeho se bát víc. Jestli raket, vypuštěných z Íránu, Severní Koreje, a nebo zlých teroristů. Nevím, proč stále udržujeme styky s těmito státy, když vláda ústy svého zmocněnce objíždí zemi a vykládá o hrozbě jejich raket a teroristů. Možná by nebylo od věci na to vyslanectví těchto států upozornit, aby si šli tyto výplody poslechnout. Vypadalo to podobně, jako by jim druhý den měla být vyhlášená válka. 

Asi po 45 minutách těchto srdceryvných výkladů se zvedl jakýsi vtipálek a připomněl, že přišel na besedu o PRO a zeptal se, kdy začne. 

Pak se ujal slova dr. Pekárek a huhlavým hlasem, kterému chvílemi nebylo rozumět, opět vykládal o neškodnosti radaru, který jen a pouze ohřívá tkáně. To jsem si oddechl. 

Vystoupení dr. Komárka z jakéhosi Vojenského zdravotnického ústavu bylo tak bezbarvé, že si obsah vůbec nepamatuji.

V sále byli asi 2 nebo 3 bodyguardi, pečlivě střežící posluchače pro případ, že by se beseda zvrhla nežádoucím směrem pro vládního zmocněnce. Divil jsem se, že návštěvníci do sálu neprocházeli bezpečnostním rámem.

Celá beseda byla natáčena kamerami – buď pro nějaké černé listiny a nebo aby pan vládní zmocněnec měl zdokumentováno, jaké otázky se mohou vyskytnout a mohl se lépe připravit na další besedy. Soudě podle úrovně jeho vystoupení a odpovědí na otázky, potřebuje to jako sůl. 

Beseda tedy začala asi čtvrthodinu před plánovaným ukončením akce a pokračovala pak ještě 45 minut. Ke slovu se však dostalo jen asi 6 osob, i když se jich během akce hlásilo daleko víc. Velmi rychle si však všichni uvědomili, že v podstatě nemá cenu se na cokoli ptát – odpovědi se stejně nedočkáte, a nebo jen té, která se právě hodí. Na otázku, zda na základně nebudou i jiná zařízení, nesouvisející s PRO, ale sloužící třeba ke špionáži, bylo panem Klvaňou odpovězeno, že to nepřipadá v úvahu, vše bude smluvně zajištěno, budou prý tam probíhat naše inspekce. (?) Můžeme být klidní. 

Za vtip týdne bylo možné považovat větu jakéhosi stratéga z Horní Dolní, když ocenil úsilí USA o demokracii a světovou bezpečnost a řekl, že USA nikdy nenapadly žádný stát.

Akci završil hejtman Cimrman, když řekl, že vývoj jde do situace, kdy všichni budou mít rakety a tedy všichni budou muset mít protiraketovou obranu. Proti takovým argumentům se pak nedá nic namítat a s vizí světlých zítřků plných raket a radarů za každým rohem jsme odkráčeli domů.


Zdroj: Nový směr, 11.9.2007 (on-line)


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press