Oxford Research Group: Agresivní politika USA posiluje Al-Kajdu
Po svržení tálibánského režimu v Afghánistánu v letech 2001-02 se oživila činnost Tálibánu a země se stala prvním světovým producentem heroinu. Ukončení vlády Tálibánu se navíc stalo přínosem pro hnutí al-Kajdá, uvádí dokument nevládní organizace ORG. Také okupace Iráku byla vážnou chybou a poskytla cvičiště příštím generacím přívržencům al-Kajdá. Americké masové zatýkání bez procesů, rozšířené mučení, špatné zacházení s vězni, tajné věznice, to vše nahrává extrémistickým organizacím a je stálým zdrojem propagandy. Al-Kajdá se tak těší větší podpoře než před šesti lety, soudí zpráva.
Západní země si musí uvědomit chyby z posledních šesti let a přiznat si potřebu uvést v život nové politické přístupy. I v případě jejich rychlého zavedení potrvá nejméně 10 let, než se napraví chyby udělané od atentátů proti USA 11. září 2001, nasťiňuje autor textu Paul Rogers z Bradfordské univerzity na severu Anglie okupantům cestu z průšvihu.
Náčelník generálního štábu britské armády Jock Stirrup, uvedla ČTK, v době zveřejnění zprávy prohlásil, že Londýn přeháněl nebo sděloval falešné naděje ohledně toho, co britská armáda může v Iráku dokázat. Upřímně si myslím, že jsme neudělali práci, která byla potřeba. Neudělali jsme, co bychom měli udělat z pohledu strategie. Nemluvím přitom jen o vojácích, řekl Stirrup pro včerejší deník The Times.
NE válce proti Íránu
Zpráva také varuje před riziky případné války Západu s Íránem. Ta by výrazně zhoršila celou situaci a zvýšila násilí v oblasti. Ať jsou problémy s Íránem jakékoli, válce je třeba vyhnout se za každou cenu, zdůrazňuje analytik.
Zpráva ORG a vyjádření Stirrupa byly zveřejněny v den, kdy se britský premiér Gordon Brown vyjádřil v britském parlamentu ke své politice v Iráku. Jeho předchůdce, expremiér Tony Blair, byl nadměrně pilným a hlavním spojencem George Bushe v Iráku od začátku agrese v březnu 2003.
Americké chytračení
Američané, kteří chtějí napadnout Írán, opět na základě vylhaných faktů, protože se odmítá podřídit jejich diktátu, si teď vymysleli další mazaný manévr jak prosadit své zájmy v Evropě. Evropská základna amerického raketového systému může snížit možnost preventivního zásahu Spojených států vůči Íránu - podle včerejšího prohlášení Severoatlantického paktu to uvedl Robert Bell, místopředseda Mezinárodní společnosti pro aplikované vědy (SAIC) a bývalý vysoký činitel administrativy exprezidenta Billa Clintona. Podle Bellova prohlášení před jedním z výborů Parlamentního shromáždění NATO v Reykjavíku by rozmístění amerických raket v Evropě sloužilo jako efektivní odstrašující prostředek. Tím by pak prý mohlo bránit případné válce s Íránem, jíž USA vyhrožují. Jenže kdo zaručí, že by pak Američané i přesto Írán nepřepadli?
Zástupce Moskvy v Reykjavíku v reakci poukázal na to, že současné íránské rakety nejsou schopné dosáhnout takových vzdáleností, jak tvrdí Američané. Generál Vladimir Nikišin odmítl i to, že by Írán mohl své rakety brzy vylepšit tak, aby toho schopné byly. Americké odhady možného pokroku ze strany Teheránu jsou podle něj přehnané.
Zdroj: Haló noviny, 9. října 2007
« zpět