Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

USA zajímá režim kývající ochotně na nápady z Washingtonu

19.10.2007 - Ken Loach, Metro
Známý britský režisér Ken Loach (* 1936), držitel Zlaté Palmy z festivalu v Cannes za snímek The Wind That Shakes the Barley, odpovídal na otázky deníku Metro a rozhlasové stanice BBC v projektu nazvaném „Why Democracy?“ (Proč demokracie?).


Může terorismus zničit demokracii?

          Země, které se nazývají demokraciemi, jsou ve skutečnosti ti největší teroristé, jak to ukázaly v Iráku, Nikaragui a ostatních zemích.
Takže pokud něco opravdu potřebujeme, pak je to přesná definice toho, co je demokracie a co terorismus.

Proč musí člověk chodit k volbám?

           
Je dobré chodit k volbám, protože můžete prosadit změny. Nemá ale smysl volit sám, je třeba se politicky organizovat. Když jdete k volbám v této zemi (Británie), musíte si vybrat ze tří stran, které jsou všechny pro konzumní způsob života, takže o demokratickém rozhodování nemůže být řeč.

Kdo podle vás ovládá svět?

         
Nejde o to kdo, ale co! Jsou to zájmy velkých korporací, obchodu a kapitálu všeobecně. Ony rozhodují, co je potřeba vyrábět, které přírodní zdroje se vytěží nebo o které je třeba válčit s jinými. Takže odpověď je: zájmy světového kapitálu…

(…)

Dá se na diktátorech najít něco pozitivního?

       Ne, definice diktátora má všeobecně negativní vyznění. Ale, na druhou stranu, když jste demokrat a zajímáte se o podstatu demokracie, zjistíte, že to co nás obklopuje, je obyčejná fraška, ne demokracie… (v angl. orig. „we don´t have real democracy here“) 

Je demokracie dobrá pro každou zemi?

       Zopakuji to: Záleží na tom, co rozumíme tím pojmem. Západní demokracie demokratická není, takže to asi chce pojmout jinak. To, co funguje jako „demokracie“ tady, není dobré přenášet jinam, když to není dobré ani pro nás. Spojené státy jsou velmi nedemokratická země, takže myšlenka USA exportujících demokracii do celého světa je naprostá hloupost a klam. Američané zničili demokracii v Nikaragui, Chile a Íránu, a to se bavíme jen o posledních padesáti letech. Takže to, co zajímá USA, není demokracie, ale režim kývající ochotně na nápady z Washingtonu.

(...)


Celý článek: deník Metro, 15.10.2007


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press