Protiraketový štít: Hvězdné války
„Už 20 let budují USA protiraketový štít. Dokonce i když dosud ještě ani jednou v testech nefungoval, plánují Američané do roku 2011 instalaci takového systému v Polsku a ČR. (...)
„Raketový štít je ve strategickém smyslu zbytečný“, soudí Roman Kuzniar ... bývalý zahraničně-politický poradce polského prezidenta Lecha Kaczynského. „Neexistuje hrozba, která by tento štít odůvodňovala.“ Krom toho, pro Polsko jsou tyto plány nebezpečné. Země nebude bezpečnější, nýbrž nebezpečnější. Hrozí nový závod ve zbrojení s Ruskem. A Vladimír Putin, jenž raketový štít na mnichovské bezpečnostní konferenci zuřivě odsoudil, má v mnohém pravdu. (…)
Pozorovatelé po celém světě opravdu hádají, čeho chtějí Američané (svým) miliardovým zbrojním projektem na hranicích NATO-Rusko dosáhnout. Američané stále znovu zdůrazňují, že obranný štít má chránit před raketami (z) „darebáckých států“. Jenže otázka, koho rakety vlastně mají být sestřelovány, se nezdá jednoznačně objasněná. Kdyby chtěl Írán napadnout USA, zvolil by si ve skutečnosti trasu přes severní pól a proti tomu se jeví obranný raketový systém ve střední Evropě nesmyslným. Arci je Irán nanejvýš v situaci, vypálit rakety s dosahem 1300 kilometrů. Mohou teoreticky zasáhnout Tiflis v Gruzii – avšak nedosáhnou na Washington, ba ani na severní pól. A na tom se mnoho let nic nezmění. (...)
Rakety ze Severní Koreje by letěly východně, tisíce kilometrů mimo obranný raketový štít v Polsku. Také Rusové, které americký ministr obrany Robert Gates před nedávnem jmenoval v jedné řadě s Íránem, Severní Koreou a Čínou, by sotva napadali USA přes západ. Ruské rakety dlouhého doletu jsou od dob SSSR uloženy na Dálném Východě – přímá a krátká cesta do USA vede východním směrem. (...)
Krom toho je sporné, jestli vůbec může obranný raketový systém chránit před jaderným útokem. ... Philip Coyle, dříve v Pentagonu odpovědný za raketové testy, shrnul minulý rok svou zkušenost po dvaceti zkušebních letech s miliardovými náklady takto: „Ta věc nefunguje dobře. Už čtyři roky neproběhl jediný úspěšný test.“ (...)
Kdo chce s jistotou raketu zasáhnout, má čas jen deset až patnáct sekund: nejjednodušeji se odstřel podaří asi do minuty po startu. ... Už minutu a půl po odpálení je odstřel podstatně komplikovanější. Velká nosná raketa se uvolní a jen malá, asi jeden až dva metry dlouhá hlavice s náloží se řítí skrz zemskou atmosféru. ... Také v konečné fázi letu je odstřel těžký: obrannému systému zbývá méně než jedna minuta na protiúder. Zkouška v realistických podmínkách je stěží možná. Při testu je dráha letu odstřelované rakety pořád známá, je tedy podstatně snadněji zachytitelná než během opravdového útoku. (...)
USA – jak to formulovali zejména během prvního funkčního období prezidenta Bushe lidé jako Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz a Dick Cheney – musí mít velkou vojenskou převahu nad každým potenciálním protivníkem a potřebuje proto také raketový štít. Tyto plány zatím pociťuje Rusko jako výzvu zahájit znovu závody ve zbrojení. „Nemůžeme strpět znehodnocení (umenšení) našeho odstrašujícího potenciálu“, řekl ... generálplukovník Nikolaj Solowcov. (...)
Jako odpověď na raketovou obranu chce nyní Moskva zmodernizovat své atomové rakety, jak uvedl bývalý ministr obrany Sergej Ivanov. Mezitím se už v Rusku hovoří o zbraňových systémech, které budou moci překonat raketový štít.“
Celý článek: Sengling, Bettina / Thomsen, Peter. Raketenschutzschilder: Star Wars. Der Stern, 7. März 2007
Celý článek v němčině >
« zpět