Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Jan Tamáš v rakouském deníku Der Standard

2.11.2007 - Jan Tamáš, Der Standard
Významný rakouský liberální deník Der Standard udělal na konci srpna velký rozhovor s mluvčím iniciativy Ne základnám Janem Tamášem. Chtěli bychom zdůraznit, že něco obdobného dosud neučinil žádný z českých deníků (s výjimkou Haló novin), které by přitom o nejdéle trvající polistopadovou celostátní občanskou iniciativu měly mít největší zájem… 


Jan Tamáš: „Zkorumpovaní nebo hloupí“
Český antiradarový aktivista (informuje) v interview: o hnutí proti stavbě amerických vojenských základen a varuje před zbrojením

Od léta 2006, kdy česká vláda potvrdila jednání s USA o umístění (prvků) systému raketové obrany (tajná vyjednávání probíhala od roku 2004), demonstrují kritikové kontroverzního zbrojního projektu pod značkou „NE základnám“ proti zřízení radaru včasné výstrahy v blízkosti Prahy. Jan Tamáš, aktivista první hodiny, informuje v rozhovoru s Berthold Eder o obavách (pochybnostech) stran zřízení raketového štítu a o těžkostech s koordinací celostátního protestního hnutí.


derStandard.at: Proč se angažujete proti výstavbě amerického raketového štítu?

Jan Tamáš: Ten projekt je nebezpečný, protože povede k novým závodům ve zbrojení. Díky snahám o odzbrojení v 80. a 90. letech bylo sešrotováno tisíce raket krátkého a středního doletu, napětí mezi Východem a Západem pokleslo a byli jsme na cestě, která vede k míru a stabilitě. Stavba raketového štítu by byla krok opačným směrem: zvyšuje riziko vojenského konfliktu – také jaderného – i teroristického útoku a ohrožuje celé lidstvo.

derStandard.at: Jaké výhody si slibují příznivci projektu pro Českou republiku?

Tamáš: Rádi by navštěvovali USA bez víz a doufají, že stavba americké vojenské základny povede k uvolnění vstupních procedur. Zde jde ale o dvě zcela rozdílné záležitosti: strategické rozhodnutí, s jehož následky budeme muset žít desetiletí, a administrativní problém víz, který se většiny Čechů sotva týká, protože (asi) beztak nikdy nebudou cestovat do USA.

derStandard.at: Topolánkova vláda kategoricky odmítá lidové hlasování o (tomto) kontroverzním projektu. Očekáváte, že za to dostanou v příštích volbách předložen účet?

Tamáš: S tím počítám. Lidé jen tak nezapomenou, že tato vláda vedla jednání s USA, ačkoli 70% obyvatelstva je proti stavbě raketového štítu. Něco takového by se v pravé demokracii nemělo vyskytovat, to jsou příznaky diktatur.

derStandard.at: Co vláda dělá, aby změnila tyto (pro ní) katastrofální výsledky anket?

Tamáš: Místo aby přistoupila na přání obyvatel, snaží se vláda ovlivnit veřejné mínění skrze média. Spustila takzvanou informační kampaň, které je podle mého názoru spíše propagandistickým tažením. My odstartujeme co nejdříve projekt, který by měl ukázat  druhou stranu (celé) věci.

derStandard.at: Jak česká média informovala o demonstraci proti raketovému štítu 29.ledna a o pro-radarové demonstraci 12.března?

Tamáš: Demonstrace proti americké základně se zúčastnilo tisíce lidí. Média tuto demonstraci prostě ignorovala nebo o ní informovala jen okrajově. V České televizi byly k vidění obrázky prázdných ulic, které byly natočené (pořízené) dlouho před (samotným) příchodem průvodu demonstrantů. Oznamovaly, že pouze 300 lidí následovalo naší výzvu, když to přitom byly tisíce. O pro-radarové demonstraci, na níž přišlo jen 250 účastníků, se naproti tomu hodně referovalo.

derStandard.at: Jak se financuje iniciativa Ne základnám a kdo zaplatil reklamní prapory a nafukovací balónky radarových příznivců?

Tamáš: Na demonstraci 26.května očekáváme tisíce účastníků z celé republiky. Plakáty, letáky a webové stránky platí z naší vlastní kapsy. Kdo financuje pro-radarové hnutí, je nejasné: když vidíte obrovské pódium, které si nechali postavit pro svou demonstraci, musí za tím stát asi mocné skupiny. Tipuji (si) na zbrojní průmysl, který také chce stavět americkou základnu.

derStandard.at: Velké vojenské projekty bývají často rozhodovány proti vůli obyvatelstva. Podle deníku Guardian připustil bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, že při nákupu (pořizování) bojových letounů Grippen tekly peníze, v Rakousku máme skandál kolem Eurofighterů. Proč podle Vás stojí česká vláda tak tvrdošíjně za americkým projektem?

Tamáš: Úplatky se těžko dokazují. Mě ale napadají jen dvě možnosti: buď jsou naši politici zkorumpovaní nebo hloupí. Účastní se na tom, dostat nejen české obyvatelstvo, nýbrž celou Evropu do nebezpečné situace, a pokud na ně přestaneme vykonávat tlak, mohou to dokonce stihnout (udělat).

derStandard.at: Na hnutí Ne základnám se účastní více jak 50 iniciativ. Jak zacházíte s nežádoucími podporovateli jako krajně pravicovým „Národním odporem“, kteří také organizují protesty proti (tomuto) zbrojnímu projektu?

Tamáš: Máme podmínku, že se (naši) podporovatelé hlásí k nenásilí a demokracii, proto je přičlenění Vámi jmenované skupiny vyloučeno.

derStandard.at: Jste v kontaktu s polskými skupinami, které se angažují proti stavbě vojenských základen?

Tamáš: Ano, 5.května organizujeme v Praze konferenci, které se zúčastní organizace z více sousedních zemí. Přemýšlíme také o tom, uspořádat demonstrace současně ve Varšavě i v Praze a Humanistická strana zahájila celoevropskou kampaň proti jaderným zbraním „Evropa pro mír“.

derStandard.at: Jak se staví politické strany, zvláště čeští Zelení, k hnutí proti radaru? 

Tamáš: Několik iniciativ jako Humanistická strana a Strana rovnost šancí podporují (náš) projekt od začátku, nedávno se proti stavbě americké vojenské základny vyslovili v parlamentu zastoupení sociální demokraté a komunisté.

Zelení jsou ochotni pro zachování své účasti ve vládě podporovat stavbu základen proti vůli většiny jejich voličstva a proti mínění evropských zelených.

Zveme všechny strany, aby mobilizovaly své členy na demonstraci 26.května, pohlížíme na sebe ale jako na nadstranickou iniciativu, jež se snaží změnit běh dějin – s pomocí parlamentních stran nebo bez nich.


Zdroj: Der Standard, 28.8.2007  

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press