Barroso říká, že ho obelhali na schůzce na Azorech
Zdůraznil, že Aznar byl tím, kdo nejvíc žádal o summit před válkou v Iráku
Prezident Evropské komise, José Manuel Barroso, potvrdil, že dostal falešné informace o Iráku během summitu na Azorách, který hostil v době, kdy byl portugalským premiérem v roce 2003.
V rozhovoru (od)vysílaném včera stanicí TSF a novinami Diário de Notícias, Barroso poznamenal, že jemu „a ostatním“ byly na tomto setkání dány informace, které „neodpovídaly pravdě“.
„Byly tam dokumenty v tomto smyslu“, potvrdil Barroso; „viděl jsem je, měl jsem je předem a říkaly, že jsou v Iráku zbraně hromadného ničení. To se nezakládalo na pravdě.“
O schůzce pořádané na portugalském souostroví v Atlantiku, které se zúčastnili prezident Spojených států George W. Bush a dnes (již) bývalí předsedové vlád Británie a Španělska, Tony Blair a José María Aznar, Barroso vysvětlil, že se konala „protože nás o to požádali naši spojenci a přátelé. Spojené státy, Spojené království a Španělsko. Hlavně Španělsko“.
Barroso zdůrazňuje, že jeho názor na invazi do Iráku „nikdy nebyl říct „jdeme do války“ a že čtyřikrát opakoval v parlamentě své země, že si nepřeje válku a Portugalsko také ne.
Barroso si vzpomíná, že během rozhovoru v Lisabonu s bývalým prezidentem USA Billem Clintonem, po Azorách, byl tento „naprosto přesvědčen“ o existenci zbraní hromadného ničení v Iráku. „Je snadné dnes vinit Bushe“, říká Barroso, „ale intervence do Iráku byla ve Spojených státech schvalována skoro jednomyslně, jak demokraty, tak republikány.“ Bývalý (portugalský) premiér soudí, že „jak věci probíhají zjevně špatně (v Iráku), každý se dnes snaží uniknout ze své odpovědnosti“.
Aznar nedávno fakticky uznal, že v Iráku nebyly zbraně hromadného ničení. Došlo k tomu v říjnu tohoto roku, na konferenci v Pozuelo de Alarcón v Madridě. Způsob jakým to přiznal, je následující: „Všichni mysleli, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení, a ony (tam) nebyly. To každý ví a já to také vím … nyní“.
Před čtyřmi lety, pro změnu, byl pádný v obhajování války. Například 5. října 2003 (řekl): „Všichni víme, že Saddám Hussain má zbraně hromadného ničení“.
Zdroj: El País
« zpět