Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Online s Filipem Ilkowskim z polské Iniciativy proti válce

Filip Ilkowski je jedním z vedoucích představitelů polské Iniciativy proti válce (Inicjatywa STOP wojnie - ISW). Od roku 2002 organizovala ISW řadu demonstrací, koncertů, mítinků a jiných akcí proti válce v Iráku a Afghánistánu. Nyní je jednou z nejaktivnějších organizací vystupujících proti vybudování protiraketové základny v Polsku, která má být součástí protiraketové obrany USA. Mimo protiválečných aktivit je Filip zapojen do alterglobalizačního hnutí. Přednáší na Varšavské univerzitě.

položených otázek: 10
Položené dotazy
OTÁZKA | Petr
Dobrý den,
rád bych se zeptal na to, jak se současná vláda dívá na projekt NMD. Proti Kaczynskému je to malý pokrok, ale bude to stačit?
ODPOVĚD | 0:44
Bohužel změna nastala jen v taktice vyjednávání a snahách dostat z americké ,,kapsy" co nejvíce. Bývalá Kaczynského vláda byla při vyjednáváních méně sofistikovaná - rovnou prohlásila, že souhlasí s vybudováním základny USA v Polsku bez toho, aniž by dostala cokoliv slíbeno. Současná Tuskova vláda říká, že bychom neměli s vyjednáváním spěchat atd., což trožkz vládce v USA znepokojuje, ale nesmíme to přeceňovat. Oficiální linie je taková, že by Polsko mělo dostat raketový systéme Patrit 3 nebo THAAD spolu s základnou s Interceptory (která nás má bránit například proti útoku teroristů - jak, to samozřejmě zůstává záhadou). Jinak vláda k systému jako takovému nemá ŽÁDNÉ výhrady.
OTÁZKA | Tribun
Dobrý den
Jak s vámi (myslím Poláky) vaše vláda komunikuje? Je to stejná směs polopravd, dezinformací, manipulace, lží a zastrašování, jako v ČR? Uvažuje se v Polsku reálně i o variantě "ne," nebo je oficiální stanovisko podobné tomu, které zaujímá česká vláda: "USA se neodmlouvá, přání USA je nám rozkazem a bylo by ostudnou zradou spojenectví, myslet na vlastní bezpečí, když běží o bezpečnost USA" (Vím, že Tuskova vláda poněkud změnila rétoriku, ale nevím, je-li to jen ta rétorika, nebo je-li Tusk připraven říct jasné "ne" v případě, že by USA odmítly nést část nákladů na existenci základny). Jak moc se v celé věci angažuje polská veřejnost?
ODPOVĚD | 0:56
V Polsku je vlastně hrozně málo debat o podstatě programu protiraketové obrany. Rámec debaty je takovýto: máme být ve vyjednáváníci více či méně tvrdí a co z toho můžeme od USA získat. Nejvěětší hádky teď probíhají mezi politiky současné a minulé vlády. Oficiální levicová strana (Levice a demokraté) je v otázce základny rozdělena, ale i hlas její kritičtější části je jen s těží slyšet. Měli bychom mít na paměti, že tato strana hodně stojí o to být spojencem USA. Byla to právě ona, která poslala polské vojáky do Iráku. Některé argumenty proti ,,štítu" jsou slyšet, ale nikoliv ze strany politiků (alespoň těch z ,,velkých" stran - máme některé malé strany, které jsou proti, ale jejich hlas také není moc slyšet). Kromě lidí z našeho hnutí je tu ještě něklik profesorů, kteří jsou proti a občas se objeví v mediích. Obecně se dá říci, že je polská veřejnost krmena překrouceným pohledem na věc.
OTÁZKA | Boci
Jaké konkrétní akce dělá vaše iniciativa proti projektu NMD v Polsku a kde se lze o nich dozvědět?
ODPOVĚD | 15:29
Máme svůj web www.isw.w.pl. Můžete tam najít nějaké fotky (web je jen v polštině, ale ta není od češtiny tak vzdálená...). Organizovali jsme několik demonstrací, mítinků a koncertů. Tak například příští týden připravujeme mítink o protiraketové obraně v městě Słupsk – 100 000 obyvatel, 5 km od zamýšleného místa základny. Všeobecně se snažíme spojovat protizákladnové aktivity s protiválečnými. To je v Polsku velmi důležité, protože stále máme 900 vojáků v Iráku a 1200 v Afghánistánu. Současná vláda slíbila do listopadu stažení vojáků z Iráku, ale jedním dechem oznámila vyslání dalších 400 vojáků do Afghánistánu spolu s další technikou (helikoptéry). Na další demonstraci, světovém dnu akcí, spojíme všechna tato témata dohromady.
OTÁZKA | Boci
Jak čelíte dichotomickému vidění světa, které dělí lidi na s ruskou nebo americkou stranu, jak se bráníte z nařčení z proruské orientace hnutí a jak pracujete s historickou zkušeností Poláků s ruským imperialismem.
ODPOVĚD | 15:35
Otázka Ruska je jednou z nejdůležitějších v proraketové propagandě (,,Rusové nás nepřinutí, abychom se vzdali základny." atd.). Takže jasně, během sbírání podpisů se setkáváme s lidmi, kteří se ptají, jestli jsme placeni ruskými rubly. Přesto tento pocit není tak silný, jak by si člověk představoval. Někteří lidé používají jinou paralelu: mívali jsme základny Velkého bratra, tak na co je potřebujeme další?
OTÁZKA | Stan
Jaké jsou současné nálady v Polsku v souvislosti s umístěním americké základny? Najala si polská vláda také PR agenturu pro ovlivňování veřejného mínění?
ODPOVĚD | 15:37
Podle posledních průzkumů je 58% proti, 28% pro a zbytek neví. Obecně se dá říci, že je to stabilní odpor, více méně 2:1 ve prospěch odpůrců. Zatím nebyla najata žádná PR agentura, aby to změnila, ale kdo ví, co je napadne...
OTÁZKA | Petra Kochoňová
Jak to v Polsku vypadá s aktivitou lidí z různých regionů proti raketové základně USA? Ví vůbec většina lidí o tomto plánu? Máte podporu lidí a starostů z regionu, který si Bushova administrativa pro své vojsko vybrala?
ODPOVĚD | 15:45
Většina lidí ví alespoň něco o těchto plánech. To téma se objevuje (a zase mizí) v mediích asi jeden a půl roku. Poslední 4 měsíce byly relativně klidné a teď se téma opět vrátilo.
Protestní aktivity určitě nejsou dostatečně silné. Většina z nich je soustředěna ve Varšavě, ale teď to vypadá, že se začínají formovat i nějaké skupiny na místní úrovni, což je velmi slibné. Jak už jsem říkal, snažíme se něco organizovat v místě, kde má stát základna, což je hrozně důležité. Bohužel místní představitelé necítí potřebu se zapojit do organizování čehokoliv proti ,,štítu". To je důležitý rozdíl oproti vaší situaci v České republice. Tak například, když vaši brdští starostové byli na protizákladnové konferenci v Březnici v listopadu minulého roku, byli polští zástupci místní samosprávy v USA na obhlídce existujících základen.
OTÁZKA | Marisss
Dobrý den, chtěl bych vás varovat před hrozbou nejen Íránu, ale celého arabského světa. Je možné že radar bude cílem útoku, jinak řečeno bude celá Evropa pod náhlím útokem. Nemám rád povídání o bezpečí. No, ale je to jenom názor
ODPOVĚD | 15:49
Samozřejmě, základna se může stát cílem útoku, ale nikdy bychom neměli zapomínat na skutečný smysl tohoto projektu a tím je, mimo jiné, umožnit snadnější útok na Írán (a možná také na ,,celý arabský svět").
OTÁZKA | Jana Pešková
Navrhuji,abychom se pravidelně scházeli.někde v Severních Čechách abychom to neměli z žádné strany tak daleko.Prospělo by to nám i vám.Myslíte,že by to bylo reálné?
ODPOVĚD | 15:55
Máme dobré kontakty z českými přáteli z Ne základnám. Dva lidé z České republiky (Jan Májíček z Iniciativy Ne základnám a Josef Hála, starosta Jinců) byli na naší říjnové demonstraci ve Varšavě a naši zástupci z Iniciativy proti válce byli na konferencích v Praze a Březnici. Ale, samozřejmě, kontakt s lidmi ze Severních Čech je důležité. Problém je jen v tom, že na jihu Polska nejsme moc silní. Máme pár lidí v Krakově, což může být dobrý začátek. Napište nám na: stopwojnie@go2.pl
OTÁZKA | Jeník
Dobrý den, jsem pro bezpečí USA ale jsem pro bezpečí i České republiky a jsem zastánce toho pokud polovina národa chce radar postavme si ho sami. Myslím si že pokud bychom požádali Evropu či USA nebo Rusko ... kohokoliv tak nám na výstavbu takto zásadní věci půjčí peníze.

Radar by byl náš s našima parametrama s českými vojáky. Nevím k čemu sice radar potřebujeme a proč nepostavíme třeba něco jiného ale když o to vláda usiluje já bych na to vyčlenil 10 000,- Kč :) nebo chtějí víc? Dáme jim deset miliard, nebo víc?

Nebo nemůžeme požádat jiné státy které chtějí radar ať nám na výstavbu půjčí, nebo můžeme přece vydat státní a je daleko více možností.

Chápu američany že chtějí radar a proto bychom jim měli nabídnout řešení a třeba tedy český radar a nemusí být v Brdech ale může být na vhodnějším místě.
ODPOVĚD | 15:57
Nesouhlasím. Podle mého je řada mnohem lepších způsobů, jak využít veřejné prostředky jak v České republice, tak v Polsku. Navíc na vybudování vojenských komplexů, které nás mají chránit před naprosto neuvěřitelnou hrozbou ze strany Íránu.
OTÁZKA | d.
předem dotazu přeji hodně energie. napadla mě taková věc, co založit v polsku a čr politickou stranu "proti náležení do sféry vlivu", která by se takto otevřeně oficiálně vymezila proti vojenské přítomnosti jak ruska, tak usa? zavřela by se huba těm co našim hnutím připisují proruskou orientaci a pokud by se učinila všemi silami presentovaná a medializovaná výzva o tom ať odpůrci základen vyjadřují v průzkumech této straně podporu - mohly by preference takové strany skočit i na polovinu počtu odpůrců , tj v čr 35% ze 70% celk. tato strana by se označila za nelevicovou a nepravicovou aby nevadila lidem z různých táborů a v případě nedohody by kandidovala do voleb. takto by v parlamentu vznikla dostatečná převaha pro vypovězení smlouvy s usa. uvažovali byste o něčem takovém?
ODPOVĚD | 16:13
Nemyslím si, že by budování takové strany bylo možné nebo i žádoucí a to z prostého důvodu: v politické straně nemůžete spojit lidi jen na základě hesla "proti náležení do sféry vlivu". Členové takovéto strany by mohli mít naprosto odlišné názory na jiné zásadní sociální problémy, jako je např. privatizace, postoj ke stávkám, reformy zdravotnictví nebo podpora práv žen a homosexuálů. Takové spojení jde a je skvělé v sociálních hnutích (jako je např. hnutí protiválečné, protizákladnové, protirasistické...), ale od politické strany čekají lidé něco víc. A dovedete si představit, kolik lidí z extrémní pravice, se kterými bych nechtěl mít nic společného, by se rádo přidalo ke straně, která má za cíl národní nezávislost na sférách vlivu?
Můj osobní názor, který ne nutně je názorem všech v Iniciativě proti válce, je, že sociální hnutí, jako jsou ta naše, by mělo mít politický hlas i v parlamentu. Ale vybudování takové strany je otázka vzájemného propojování rozličných lidí z různých progresivních hnutí a spojování otázky protiraketové obrany s otázkou kapitalistické globalizace, práv pracujících, útlaku atd.
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press