Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Coyle: „Systém je v reálných operačních podmínkách neúčinný. ČR neochrání, ale učiní ji naopak zranitelnější.“

19.1.2008 - Greenpeace
Tisková zpráva Greenpeace

Praha, 17. ledna 2008 – Bývalý náměstek amerického ministra obrany Philip Coyle dnes na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně řekl, že protiraketový systém GMD/NMD je v reálných operačních podmínkách neúčinný.

Na základě podrobného zhodnocení všech provedených testů systému je Coyle přesvědčen, že by Českou republiku ani USA před skutečným raketovým útokem neubránil. Plány na jeho vybudování navíc přinášejí další, dosud neexistující rizika: Rozdělují a oslabují Evropu a současně jsou „kontraproduktivním pícháním klackem do medvěda“ – řekl Coyle v narážce na zhoršování vztahů s Ruskem.

„Systém v reálných operačních podmínkách nefunguje – a pokud jde o testy prováděné navíc bez použití klamných cílů a rušičů, které by případný protivník nepochybně použil, šest pokusů ze třinácti selhalo,“ uvedl Coyle.

Zmínil také, jak hluboký dojem na něj udělalo setkání s místními obyvateli v Rokycanech, které navštívil v pondělí, a velmi kvalitní diskuse se starosty z Brd a Podbrdska. „Čeští občané žádají a potřebují více informací, aby se mohli sami rozhodnout, jaký postoj k americké nabídce zaujmou,“ dodal.

Coyle upozornil na příklad Japonska, kde účast na budování protiraketového systému vyvolala dodatečné náklady na obranu amerických základen a celé země. „Japonsko se již brzy bude doslova ježit dalšími protiraketovými systémy určenými k ničení raket v koncové fázi letu, které zaplatí japonští daňoví poplatníci. Pokud by Češi americký radar přijali, čekalo by je totéž. V každém konfliktu se radar logicky stává tím vůbec prvním cílem,“ vysvětlil.

„S panem Coylem jsme řadu svých stanovisek konzultovali již od podzimu 2006,“ řekl výkonný ředitel Greenpeace Jiří Tutter jménem organizace, která nynějšího hlavního poradce nezávislého thinktanku Centrum pro obranné informace (CDI) do České republiky pozvala. „Když vládní představitelé stále zpochybňovali věrohodnost odpůrců radaru, dospěli jsme spolu s Coylem k názoru, že by měl zasáhnout do diskuse přímo,“ vysvětlil.

„Pozvání Greenpeace jsem rád přijal,“ řekl Coyle. „Jsem přesvědčen, že v České republice dělá velmi užitečnou práci, když upozorňuje na druhou stranu mince, kterou oficiální místa soustavně popírají. Díky tomu mají čeští občané daleko vyváženější informace.“

Philip Coyle adresoval českým občanům a politikům následující doporučení:

  • Přijměte rozhodnutí o radaru teprve tehdy, až budete mít dostatek kvalitních informací.

  • Není pravda, že ze spojenectví s USA pro vás plyne povinnost spolupracovat na tak problematickém projektu, jakým je protiraketová obrana. Kanada a nejnověji i Jižní Korea – obě země patří k nejbližším americkým spojencům – účast na protiraketové obraně odmítly, protože nevěří v jeho účinnost a obávají se, že způsobí nestabilitu v systému mezinárodních vztahů.

  • Neberte na sebe riziko, že se stanete prvořadým terčem nepřátelského útoku – raketového, teroristického či jakéhokoliv jiného – dokud nebudou předloženy důkazy o tom, že nabízený systém doopravdy funguje. V tuto chvíli jsou rizika zřejmá, zatímco bezpečnostní přínos přinejmenším velmi nejistý.


    Zdroj: Greenpeace

  • « zpět
    Chcete být informováni
    o aktivitách iniciativy
    NE základnám?

    Doporučujeme:
    Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press