Poradce Clintonové: Protiraketový systém je špatný
Richard Holbrooke, hlavní strůjce mírových dohod z Daytonu (ohledně Bosny), dnešní poradce Hillary Clintonové a pravděpodobný budoucí ministr zahraničních věcí řekl v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde:
"Během devíti let Bushovy administrativy bylo vše podmíněno bojem s terorismem, což odvedlo USA špatným směrem. (…)
V každém případě, Hillary Clinton by zavřela vězení v Guantanámu a zrušila některé body (zákona) Patriot Act, který řídí protiteroristická opatření na americké půdě.
(…)
Naše (vojenská) přítomnost v Iráku je chybou, která se bude dlouho napravovat. Hillary Clinton silně věří, že neexistuje vojenské řešení (tohoto problému), nýbrž pouze politické. Pokud bude zvolena, začne stahovat naše bojové jednotky…
(na otázku "Jaký by byl váš postoj k Íránu?") Pokud bude zvolen demokrat, změní se politika. Snažíme se navázat přímé diskuse s Teheránem. … Bushova administrativa sledovala absurdní ideu, podle které lze bojovat v Iráku a současně konfrontovat Írán. To je špatně a to je (také) největší nesouhlas mezi republikány a demokraty. S Teheránem je třeba mluvit nejen pouze o jádru, ale (i) o Hamásu, Hizballáhu, energetice a Iráku.
(na otázku "Vaše (americké) tajné služby oznámily, že Írán zastavil v roce 2003 svůj vojenský jaderný výzkum. Co to změnilo?") To (je to) hlavní. To byla opravdová vzpoura ze strany tajných služeb, které nechtěly být znovu zneužity (instrumentalizovány), jako tomu bylo v případě Iráku. (byla to) Pomsta! (Jejich) zpráva která všechny překvapila, nejvíc (samotného) prezidenta, pomohla věci celého světa: Bushova administrativa nemůže zaútočit na Írán.
(na otázku "Co dělat tváří v tvář ruskému nacionalismu? A systém protiraketové obrany na evropské půdě, Moskvou špatně vnímaný, je nutný?" Nová Studená válka nebude. Potom, velká spolupráce z éry Borise Jelcina je u konce. Aspirace Ruska obnovit svůj vliv je legitimní (sic!). Ale musí změnit (svůj) přístup v několika věcech. Co dělají Rusové horším, je odmítnutí Ahtisaariho plánu ohledně Kosova. Tlačí Spojené státy a Evropskou unii k vytvoření jednotné fronty k uznání jeho (Kosova) nezávislosti. Také se pokoušeli svrhnout Mikchaila Saakaschiliho v Gruzii a angažují se na Ukrajině.
Pokud jde o protiraketový systém, myslím si, že je špatný a neprokázal svou účinnost. Hrozbou pro Evropu je terorismus, ten, který udeřil v Londýně a Madridu. Íránci nevyšlou své rakety proti Polsku!
Zdroj: Le Monde 25.01.2008
« zpět