Raketová obrana jako nástroj hegemoniální politiky
Přinášíme názor renomovaného polského bezpečnostního experta Romana Kuzniara. Jako ředitel Centra strategických studií přednesl principiální kritiku americké raketové obrany, za což zaplatil vyhazovem z práce.
Kuzniar odhaluje absurdnost představy, že by Írán či Severní Korea někdy napadly nejmocnější stát světa. Naopak, raketová obrana má usnadnit případný útok USA a to do budoucna prakticky kdekoliv na Zeměkouli.
Raketový štít není než nástroj hegemoniální politiky supervelmoci, jež usiluje o to, stát se ve svém – stále kontroverznějším – počínaní fakticky beztrestnou.
Kuzniar: „Velmoc si potom bude moct všude dělat, co chce“
Strategický expert Roman Kuzniar v rozhovoru pro Der Standard: Raketová obrana jako nástroj hegemoniální politiky
Renomovaný polský strategický expert (expert na strategická studia) provádí ostrou zásadní kritiku amerického systému raketové obrany. Vidí v něm nástroj americké hegemoniální politiky.
Vídeň – 6. února 2007 předložil Roman Kuzniar, ředitel vládou financovaného Polského Institutu pro Zahraniční politiku kritickou analýzu amerického systému raketové obrany, na němž chce Polsko participovat. O dva dny později byl jako šéf institutu propuštěn.
Neoficiálně byl informován o tom, že jeho kritika byla důvodem výpovědi, říká Kuzniar v rozhovoru s der Standard. Kuzniar vede dál Centrum strategických studií na Institutu mezinárodních vztahů Varšavské univerzity. Ve středu večer se ve Vídni zúčastnil na pozvání institutu Karla Rennera veřejné diskuse o plánovaných amerických základnách v Polsku a v České republice.
Kuzniarova kritika amerického raketového štítu se nevztahuje v prvé řadě k zapojení evropských zemí, nýbrž je zásadní povahy. Už v roce 2001, po rozhodnutí prezidenta George W. Bushe o výstavbě systému, jej zhodnotil jako nepotřebný a neprospěšný. „Nevidím žádnou hrozbu, proti které by nás mohl chránit.“
Rozhodující však je, že může v příštích 25-ti, 30-ti letech vyvolat nové závody ve zbrojení: „Neboť ty státy, které jsou proti strategické převaze jedné mocnosti, se ocitají pod tlakem, něco proti tomu podniknout. Budou vyvíjet „anti-antiraketový systém“ (opatření proti raketovému systému). To všechno nikam nevede.“
Z dobrého důvodu omezily USA a tehdejší Sovětský svaz smlouvou ABM (tuto) obrannou kapacitu na minimum – aby totiž zachovaly odstrašující účinek svých raketových arzenálů.
Americký argument, že raketový štít má chránit před novými hrozbami z takzvaných darebáckých států jako Írán a Severní Korea, nepovažuje varšavský expert za věrohodný.
„Ještě nikdy nenapadl slabý stát supervelmoc. Obráceně k tomu docházelo a dochází stále.“ To, že malý, slabý stát napadne jedinou zbývající Supervelmoc, je „prostě nesmysl“.
Kdyby Írán představoval jadernou hrozbu, lze mu čelit existujícím odstrašením. „Státy nejsou žádní sebevražední teroristé. (A) 11. září by nešlo zabránit systémem raketové obrany.“
Ochrana pro vojáky
Když systém raketové obrany nemůže chránit před novými hrozbami, jaké jsou potom pravé motivy jeho provozovatelů? „Říkají to docela otevřeně: Amerika chce zřídit globální systém raketové obrany. To znamená celosvětový systém, který se skládá z mnoha regionálních a lokálních podsystémů a je připraven k nasazení, kdykoli Američané budou někde zvažovat válku nebo provádět vojenské operace, protože se cítí ohroženi. Aby ochránili své vojáky, mohou tento mobilní štít použít.“
Se čtyřmi komponenty – námořními, pozemními, vzdušnými a ve vesmíru – mohou ten systém USA nasadit všude. „To znamená, že jejich vojáci jsou zcela chráněni před každou odplatou. Cokoli tedy budou dělat, zda jednají oprávněně či neoprávněně, mohou to činit, abych tak řekl, v naprosté beztrestnosti.“
Obranný (raketový) systém tedy usnadní vojenské intervence. „Jedna mocnost si bude moct všude dělat, co chce a všichni ostatní jsou jí vydáni (na milost).“
Státy jako Rusko a Čína ale nebudou takovou situaci nečinně snášet a instalují „anti-antiraketové systémy“ (opatření proti raketovému systému) jako zdokonalí svůj útočný potenciál. Celý proces destabilizuje mezinárodní bezpečnost. Tak k čemu to všechno?
Zdroj: Kuzniar: “Eine Macht kann dann überall tun, was sie will“. Der Standard
« zpět