Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

Expert pravicového think tanku: součástí americké strategie je obklíčit Rusko

16.2.2008 - Ted Galen Carpenter, RadioFreeEurope/RadioLiberty

(...)

„Pokud jde o Střední Asii, myslím, že máme (my, Američané) dvojí, možná trojí účel s těmi (americkými vojenskými) základnami,“ řekl Radiu svobodná Evropa Ted Galen Carpenter, viceprezident obraných a zahraničně-politických studií Cato institutu, soukromého washingtonského think tanku. „Samozřejmě že chceme základny ve Střední Asii pro akce proti zbývajícím operativcům Talibanu a Al-Kaidy v tomto regionu. Ale vlastněním základen ve Střední Asii rovněž dáváme jasně najevo Číně a Rusku, že toto je nyní důležitá americká sféra vlivu.“

(…) 

„Pro mnoho Rusů tohle vypadá jako strategie obklíčení k zastrašení Ruska (...)," sdělil Carpenter.

Carpenter řekl, že tento ruský pohled není zcela mylný. Domnívá se, že (sou)částí americké strategie je obklíčit Rusko (...)


Zdroj: U.S.: What Is Strategy For Bases In Former Soviet Bloc?               
          RadioFreeEurope/RadioLiberty 7.12.2005 

          (článek byl přetištěn i na specializovaném serveru GlobalSecurity.org)


Ted Galen Carpenter je viceprezident obraných a zahraničně-politických studií washingtonského Cato institutu. Autor sedmi a editor deseti knih o mezinárodní politice a několika stovek článků a studií s touto tematikou (publikoval mj. ve Foreign Affairs, Foreign Policy, World Policy Journal). Působí v redakční radě odborného periodika the Journal of Strategic Studies a je častým hostem televizních a rozhlasových pořadů po celém světě.

Cato Institute je respektovaná americká nezisková výzkumná nadace (think-tank) propagující „tradiční americké principy omezené vlády, individuálních svobod, volného trhu a míru“.
Politicky se řadí mezi “konzervativce“, “liberály“ či přesněji “libertariány“/“tržní liberály“, nikoli však levicové liberály (příznivce americké Demokratické strany) a už vůbec ne “levičáky“.
Přes tuto svou zřetelně pravicovou politickou orientaci jsou (spolu)pracovníci Cato institutu ostře kritičtí k mnohým krokům Bushovy administrativy, včetně války v Iráku. 

 


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press