Česko jednáním o radaru obchází NATO i EU
Přinášíme přepis vystoupení Jiřího Dientsbiera v pořadu Události, komentáře na ČT 2, 10.3.2008 od 22:30 hodin:
… ten problém přece není ani sám radar … problém není to, jestli děti budou moct bruslit na kolečkových bruslích 100 metrů od radaru … ten problém je skutečně zásadně politický.
My si musíme říct … jaké jsou hrozby, jakými způsoby jim čelit, a to nemůžeme udělat my, to musíme udělat v rámci celého transatlantického společenství, v rámci evropské zahraniční a bezpečnostní politiky, v rámci NATO, a to nemůžeme v žádném případě a to lidé cítí a vědí, něčeho takového dosáhnout, když budeme tyhle instituce obcházet a budeme se snažit nějakými bilaterálními dohodami se Spojenými státy (přerušen redaktorem) …
Ronald T. Kadish, generál a bývalý ředitel Agentury pro raketovou obranu (MDA): … koneckonců, jde o politické rozhodnutí, i když jde také o informace o technice.
Redaktor Martin Veselovský: Pane Dientsbiere, … je vůbec důležité, aby ve věci například americké radarové základny byla veřejnost pro?
Jiří Dientsbier: Ale to je otázka zbytečná, protože veřejnost je proti…
Martin Veselovský: No dobře, ale ptám se na to, jestli je důležité ji vůbec přesvědčovat anebo je potřeba udělat shora politické rozhodnutí a rozhodnout i proti…
Jiří Dientsbier: Já jsem přesvědčen, že politické rozhodnutí musí vycházet z reality a nejen z toho, co česká veřejnost si myslí, to samozřejmě je velice podstatné
Veselovský: takže to vláda má zcela respektovat
Dientsbier: Pozor, ono to nemá oporu zatím ani v NATO, nemá to oporu v Evropské unii
Veselovský: tomu rozumím, já jsem se ptal spíš principiálně, jestli v takto důležité věci by měla vláda použít řekněme tvrdší stanovisko a prostě se prosadit i proti vůli občanů.
Dientsbier: (…) Já si myslím, že, jsou samozřejmě věci, ve kterých není-li příliš velký odpor veřejného mínění, tak za ně je odpovědná politická reprezentace, ale tohle je základní otázka, tady přece nejde o radar, tady jde o celou strategii zajištění naší bezpečnosti.
Polský zpravodaj Miroslav Karas z Washingtonu:
V Polsku se ani v posledních týdnech ani v posledních měsících nelze hovořit o nějaké široké diskusi, o nějakém mediálním tlaku na veřejnost (…) S veřejností a připomenu téměř 70% dotázaných Poláků nesouhlasí s umístěním základny na polském území, s tou veřejností prakticky nikdo nemluví (…)
Pokud jde například o nějaký úřad, úřad zplnomocněnce, mediátora s veřejností jak tomu bylo u nás, nic takového v Polsku nepřichází v úvahu (…) Takže nějaká mediální cílená kampaň ze strany vlády směrem k veřejnosti ta prakticky v Polsku žádná není. (…)
Polská tvrdá taktika (…) se vyplatila
Martin Veselovský: Vy jste pane Dientsbiere několikrát řekl i napsal, že by Česko mělo počkat na novou americkou administrativu a jednat o té případné radarové základně s ní, proč?
Jiří Dientsbier: To v každém případě, protože já se domnívám a dokonce se ani nedomnívám, dokonce se to říká, že tato administrativa potřebuje nějaký ještě honem úspěch, tak se to snaží urychlit, než bude odcházet.
Já bych nic takového neurychloval, protože navíc tato administrativa už je zdiskreditovaná i ve Spojených státech, dělala jednu chybu za druhou, navíc Česká republika neustále považuje za jednu ze svých priorit lidská práva a my máme dělat dohodu s prezidentem, který tento týden vetoval zákon proti mučení…
Jestliže si pan premiér Topolánek myslí, že dosáhl toho, že nás Američané zapojí do nějakých svých výzkumů a technologií, ve vojenské oblasti už vůbec ne, nebo jestliže řekne prezident Bush, že chápe polského premiéra, no tak to neznamená vůbec nic, protože ta modernizace polské armády samozřejmě by trvala dlouhá léta a samotní Poláci říkají, ještě Tusk před odjezdem, že neočekává že by k jakýmkoliv konkrétním závěrům mohlo dojít dřív, než nastoupí nová administrativa.
« zpět